Hrdina, o ktorom svet nevie. Tento muž so zázračnou krvou zachránil viac ako 2 milióny detí
Alexandra Valková
Alexandra Valková

Hrdina, o ktorom svet nevie. Tento muž so zázračnou krvou zachránil viac ako 2 milióny detí

Väčšina ľudí po odchode do dôchodku dostane zlaté hodinky. James Harrison si zaslúži oveľa viac než to.

James Harrison — Foto: Reprofoto YouTube /The Age & Sydney Morning Herald

AUSTRÁLIA 17. júna - James Harrison, známy ako „Muž so zlatou rukou“, daroval krv takmer každý týždeň po dobu 60 rokov. Teraz tento 81-ročný Austrálčan odišiel do zaslúženého dôchodku. Podľa austrálskeho Červeného kríža totiž James zachránil život viac ako 2,4 milióna austrálskym deťom.

Jamesova krv obsahuje jedinečné protilátky, ktoré sa použili na vývoj lieku s názvom Anti-D, alebo takzvany ľudský imunoglobín, ktorý pomáha bojovať proti Rhesusovej chorobe. Toto ochorenie je stav, keď krv tehotnej ženy začne útočiť na krvinky jej nenarodeného dieťaťa. V najhorších prípadoch to môže mať za následok poškodenie mozgu alebo smrť detí.

Pozoruhodné darcovstvo

Tento stav sa vyvíja, keď má tehotná žena Rh negatívny krvný typ  a jej dieťa má pozitívny Rh krvný typ, ktorý zdedilo po svojom otcovi. Ak v predošlom tehotenstve reagovala krv matky citlivo pri kontakte s Rh pozitívnou krvou, existuje šanca, že bude produkovať protilátky, ktoré môžu poškodiť bunky bábätka.

Foto: YouTube The Age & Sydney Morning Herald

Harrisonovo pozoruhodné darcovstvo sa začalo, keď mal rozsiahlu operáciu hrudníka vo veku iba 14 rokov, uviedol austrálsky Červený kríž. Darcovia krvi mu práve vtedy zachránili život, preto sa zaviazal, že aj on sám sa stane darcom krvi.

O niekoľko rokov neskôr lekári zistili, že jeho krv obsahuje už spomínanú protilátku, a tak prešiel na darovanie krvnej plazmy, aby pomohol čo najväčšiemu počtu ľudí.

Lekári nevedia, prečo má takú krv

Ako píše portál CNN, lekári si nie sú úplne istí, prečo má Harrison túto vzácnu krvnú skupinu, ale myslia si, že to môže byť z transfúzií, ktoré dostal po už spomínanej operácii. V Austrálii vedia doktori o približne 50 ľuďoch, ktorí majú tieto protilátky.

Foto: YouTube The Age & Sydney Morning Herald

„Každý sáčok s krvou je vzácny, ale Jamesova krv je obzvlášť mimoriadna. Z jeho krvi sa v skutočnosti vyrábajú lieky na záchranu života, ktoré sa podávajú matkám, ktorých krv môže atakovať ich nenarodené deti. Každá dávka Anti-D, ktorá bola vyrobená v Austrálii, pochádza z Jamesovej krvi,“ povedala doktorka Jemma Falkenmire a dodáva: „Ohrozených je viac ako 17% žien v Austrálii, takže James pomohol zachránil veľa životov.“

Prečo jeho krv všetko zmenila?

Anti-D, ktorý je produkovaný vďaka Jamesovým protilátkam, bráni ženám s krvou negatívnou na Rhesus vo vývoji protilátok RhD počas tehotenstva. Od roku 1967 boli austrálskym matkám s negatívnymi krvnými skupinami vydané viac ako tri milióny dávok Anti-D. Dokonca aj Jamesova vlastná dcéra dostala túto vakcínu. „To malo za následok, že sa môj druhý vnuk narodil zdravý,“ povedal James. 

„V Austrálii zhruba do roku 1967 zomierali každý rok tisíce detí, lekári nevedeli prečo a bolo to hrozné. Ženy často potratili a deti sa narodili s poškodením mozgu,“ vysvetľuje Falkenmire a dodáva: „Austrália bola jednou z prvých krajín, ktoré objavili darcu krvi s touto protilátkou, takže v tom čase to bolo dosť revolučné.“

Národný hrdina

Práve vďaka jeho vzácnej krvi v Austrálii zachránili viac ako dva milióny životov a preto je James považovaný za národného hrdinu. Za svoju štedrosť získal množstvo ocenení vrátane medaily Rádu Austrálie, jedného z najprestížnejších vyznamenaní v krajine. „To, že môžem darovať krv a zachrániť množstvo životov, je pravdepodobne mojím jediným talentom," povedal James Harrison.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…