Dobré noviny
Sú kontroly na hraniciach? Týchto 12 vecí by ste mali pred cestou do Chorvátska vedieť
Pavol Hirka
Pavol Hirka

Sú kontroly na hraniciach? Týchto 12 vecí by ste mali pred cestou do Chorvátska vedieť

Možno sa aj vy chystáte na pláž v Rijeke.
Možno sa aj vy chystáte na pláž v Rijeke. — Foto: TASR/Martin Baumann, interrail.eu

Hoci svet už druhý krok trápi nový koronavírus, počas leta sa oči mnohých ľudí upierajú na oddych v podobe dovoleniek.

9. Čo sa zmení po zavedení európskych „covid“ certifikátov?

„Chorvátsko patrí medzi krajiny, ktoré medzi prvými testovali tzv. digitálne „zelené“ EÚ certifikáty. Chorvátsko už od 1. júna 2021 začalo vystavovať certifikáty s QR kódom a detailným popisom termínu očkovania alebo testovania či prekonania ochorenia COVID-19, ako aj údajom k očkovacej látke.“

10. Ako je to v prípade cestovania v rámci Chorvátka a tamojších vnútorných opatrení?

„Cestovanie v rámci krajiny je bez obmedzení. V Chorvátsku je povinné nosenie rúšok vo všetkých zatvorených priestoroch (vrátane MHD) a otvorených priestoroch, teda na uliciach a iných verejných miestach, všade tam, kde nie je možné dodržať bezpečnostnú vzdialenosť 1,5 metra.

Všetkým podnikom a zariadeniam s občerstvením je umožnený predaj formou „take away“ jedla, nápojov aj cukrovín. Otvorené sú kaviarne na vonkajších terasách a reštauračné zariadenia aj v interiéri s dodržaním nariadení (rúška, dezinfekcia, 2 metre odstup).“

11. Ako postupovať v prípade podozrenia na COVID-19?

„Slovenským turistom odporúčame, aby v prípade, ak majú podozrenie na ochorenie COVID-19 alebo niektorý z jeho symptómov, bezodkladne informovali vlastníka, resp. prevádzkovateľa ubytovacieho zariadenia, ktorý následne kontaktuje lekára v zmluvnej ambulancii.

Ak lekár potvrdí podozrenie, prevádzkovateľ zariadenia zabezpečí pre hosťa izolovanú izbu a požiada ho, aby v danom priestore zotrval až do príchodu epidemiológa a odobratia vzorky na testovanie, resp. do organizovaného prevozu infikovaného pacienta do nemocnice. Inštrukcie získate aj na tiesňovej linke 194. V prípade nakazenia nie je možné opustiť nemocničné zariadenia bez súhlasu príslušného ošetrujúceho lekára a rozhodnuté o tom, že občan je už neinfekčný.“

12. Ako treba postupovať pri návrate na Slovensko?

„Chorvátsko je na našom cestovateľskom semafore zaradené medzi zelené krajiny a podľa toho treba dodržať aj podmienky vstupu na Slovensko. Karanténa teda nie je povinná pre zaočkovaných a tým, ktorí zaočkovaní nie sú, po novom postačí aj negatívny PCR test prinesený zo zahraničia. Alebo sa môžete otestovať hneď po príchode, pričom výnimku majú mladí do 18 rokov a tí, ktorí prekonali ochorenie COVID-19 pred nie viac ako 180 dňami. Registrácia na známom webe https://korona.gov.sk/ehranica/ je povinná.“

Časť 3 / 3

Už ste čítali?