Dokonale namiešaný Singapur
Dobré noviny
Dobré noviny

Dokonale namiešaný Singapur

Singapur je naozaj jedinečný.

— Foto: pixabay.com

SINGAPUR 14. júna - Singapur je naozaj jedinečný. Dalo by sa povedať, že má akoby dvoch otcov zakladateľov. Stamforda Rafflesa, ktorý pri južnom cípe Malajského polostrova založil prvú osadu pre britskú korunu a  premiéra Lee Kwan Yewa, ktorý po dosiahnutí nezávislosti krajiny položil základy jej súčasnej prosperity.

V dnešnom Singapure nájdete mozaiku kultúr z viacerých kútov Ázie – je ideálnou bránou do tejto časti sveta. Tunajšie letisko je perfektne prepojené nielen s metropolami ázijských susedov, ale lieta sa sem aj z Európy či Austrálie. Ak sa do Ázie chystáte prvýkrát, začnite práve v Singapure.

Cieľ Singapur

Z Európy je do Singapuru niekoľko priamych leteckých spojení. O letisku Changi sa hovorí, že patrí medzi najlepšie na svete. Rozhodne patrí k najefektívnejším – ak sa po vystúpení z lietadla cestou po batožinu zastavíte na WC, ľahko sa vám môže stať, že váš kufor už bude odložený ako nevyzdvihnutý. Ak v Singapure len prestupujete a nemáte čas zájsť do mesta, letisko pasažierom v tranzite ponúka niekoľko otvorených záhrad. Changi je domovským letiskom dvoch leteckých spoločností – Singapore Airlines a nízkonákladového dopravcu Scoot a práve nízkonákladová spoločnosť sa oplatí na lety do susedných ázijských destinácií.

Ak ste dobrodružnejšej povahy, môžete cestovať aj po zemi, napríklad z Kuala Lumpur, hlavného mesta Malajzie, to do Singapuru autom trvá okolo štyroch hodín, ale ešte väčší zážitok je cesta autobusom. Prípadne sa môžete zastaviť v Melake a pozrieť si portugalské či holandské koloniálne dedičstvo.

24 hodín v Singapure

Najlepší dojem z mesta získate, keď budete chodiť pešo alebo autobusom. Treba však pamätať na to, že ste v trópoch, takže ovzdušie pripomína vlhkú saunu. Preto možno skôr využijete kvalitné metro (MRT). Metro je cenovo dostupné a efektívne a vedie k väčšine turistických atrakcií z nášho zoznamu. Ak neholdujete hromadnej doprave, môžete použiť taxi Grab. Táto aplikácia je ako Uber pre juhovýchodnú Áziu.

Začnite v Singapurskom národnom múzeu

Singapur má jedno z najlepších národných múzeí na svete. Sú tu rôzne pútavé a interaktívne exponáty, ktoré dokresľujú príbeh Singapuru – začínal ako malá rybárska dedina, pretrpel britský kolonializmus a japonskú okupáciu počas druhej svetovej vojny a dnes sa označuje ako ázijský tiger.

Nevynechajte botanickú záhradu

Singapurská botanická záhrada je svetoznáma. Flóra je tu naozaj pestrá, môžete sa dokonca prejsť po zachovanej džungli, aká pôvodne pokrývala celé územie Singapuru. Do botanickej záhrady je vstup zdarma. Rozhodne si ale nenechajte ujsť Národnú záhradu orchideí, aj keď vstupné je 5 dolárov, pocitovo sú tu stovky druhov orchideí a to sa oplatí vidieť.

Nazrite do indickej kultúry v štvrti Little India

Ak vás láka India, ale nie ste dosť dobrodružná povaha, aby ste sa vybrali do skutočnej veľkej Indie, prejdite sa aspoň po Malej Indii v Singapure, tu zažijete autentickú indickú kultúru a je to jedna z najfarebnejších častí mesta. Čo rozhodne treba vidieť:

  • centrum Tekka – najväčší singapurský trh so street foodom,
  • dom Tan Teng Niaha – jeho fasádu si jednoducho musíte dať na Instagram,
  • Indian Heritage Centre (Centrum indického dedičstva) – dozviete sa viac o príbehu ľudí z Indie,
  • Masjid Abdul Gaffoor – nádherná mešita s úchvatným exteriérom,
  • chrám Sri Veeramakaliamman – hinduistický chrám zdobený množstvom farebných postavičiek.

Prejdite sa po čínskej štvrti Chinatown

V Singapure delia Indiu a Čínu iba dve zastávky metra. V čínskej štvrti je, samozrejme, mnoho čínskych reštaurácií, kde si môžete dať obed, alebo pokojne ochutnajte jedlo zo stánku. Singapur sa považuje za kulinársky raj a podobné chute doma nenájdete. Ak nie ste fanúšikom čínskej kuchyne, rozhodne si tu je na čom aspoň oči pásť. Aj keď architektúra nie je celkom typicky čínska, miešajú sa tu prvky barokového aj viktoriánskeho štýlu, niektoré terasy pripomínajú taliansky štýl.

Nemôžete minúť chrám relikvie Budhovho zubu. Je to obrovská svätyňa a skvelé miesto, kde sa dozviete niečo viac o čínskom budhizme.

Preskúmajte Kampong Glam

Kampong Glam je islamská časť Singapuru. Na tomto vzrušujúcom mieste nájdete množstvo pouličného umenia, blízkovýchodné obchody a nádhernú mešitu.

Odporúčané aktivity v Kampong Glam:

  • Prejdite sa po svetlej a veselej Haji Lane a obdivujte pouličné umenie.
  • Navštívte Sultánovu mešitu – môžete nahliadnuť aj dovnútra s miestnym sprievodcom, ktorý rád zodpovie vaše otázky.
  • Navštívte Centrum malajzijského dedičstva a dozviete sa viac o vzťahu Malajzie so Singapurom.

Doprajte si Singapore sling v hoteli Raffles

Raffles jednoznačne treba vidieť. V ikonickom hoteli Raffles je bar v starom štýle, kde vznikol kokteil Singapore sling. Niet teda lepšieho miesta, kde by ste si ho mali dať. Singapore sling je kokteil na báze ginu s niekoľkými ďalšími prísadami a ako to už chodí, za všetkým treba hľadať ženu – aj Singapore sling namiešal barman na žiadosť dôstojníka, ktorý chcel nejakú ohúriť.

Túlajte sa po Gardens by the Bay

Ak chcete uniknúť betónovému mestu, záhrady pri zálive vám poskytnú útočisko. Sú tu aj tri obrovské umelé superstromy, na ktoré môžete vystúpiť a vychutnať si odtiaľ famózny výhľad. Najlepší čas na návštevu je pri súmraku, vtedy sa superstromy rozsvietia.

Sledujte západ slnka z Marina Bay Sands

Hotel Marina Bay Sands pri západe slnka môžete obdivovať aj z protiľahlého brehu zálivu. Alebo sa vyvezte na vyhliadkovú terasu hotela, ktorá vyzerá ako loď, a nechajte sa unášať pohľadom na infinity pool. Máte pocit, že ľudia v bazéne sedia akoby na kraji strechy. Bazén je však vyhradený iba ubytovaným hosťom a jedna noc tu rozhodne nie je lacná. Na vyhliadkovú terasu sa dostanete za približne 20 dolárov. Zhora uvidíte celý Singapur.

Nočný život v Singapure

Ak vás neosloví jedinečné nočné safari v miestnej zoo, možno sa vám skôr rozprúdi krv v žilách v niektorom zo singapurských kasín. Sú to okázalé lokály, aké len tak inde na svete nenájdete – tu sa hrá blackjack v celkom inej atmosfére, než keď hráte blackjack online.

No pozor, nemôžete sem vojsť len tak v sandáloch a turistickom odeve. Platí tu prísny dress kód – uistite sa, že vyzeráte nóbl. Hosťom sa netoleruje prílišná hlučnosť či opitosť. Ako, mimochodom, všade v Ázii. No zažiť tú jedinečnú atmosféru stojí za trochu nepohodlia v elegantnom oblečení.

Odviažte sa v Clarke Quay

Clarke Quay je najlepším miestom pre nočný život v Singapure. Nachádza sa tu množstvo barov a tiež niekoľko klubov. Ak sa chcete poriadne odviazať, vyskúšajte Zouk, jediný singapurský superklub.

Pokračujte zo Singapuru ďalej

Singapur je ideálnym východiskom na objavovanie juhovýchodnej Ázie. Mnoho letov smeruje do destinácií ako Bali, Jakarta, Bangkok, Hočiminovo Mesto a rôzne mestá v Číne. Ak hľadáte ďalší cieľ, kam sa vybrať zo Singapuru, vrelo odporúčame navštíviť ktorékoľvek z týchto miest.

V Singapure je čo robiť a naše príklady sú len malý výber z toho, čo mesto ponúka. Možno si pri prvej návšteve naplánujete na Singapur iba 24 hodín, ale stavíme sa, že sa sem budete chcieť vrátiť.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…