Dobré noviny
Išiel loviť homáre tak, ako každý pracovný deň. Zrazu sa však ocitol vo veľrybej papuli
Alexandra Valková
Alexandra Valková

Išiel loviť homáre tak, ako každý pracovný deň. Zrazu sa však ocitol vo veľrybej papuli

Michael Packard
Michael Packard — Foto: Instagram @totorinews

Americký lovec homárov opisuje, ako unikol prehltnutiu vráskavcovi dlhoplutvému. 

MASSACHUSETTS 13. júna - Klasický pracovný deň sa zmenil na nočnú moru. Michael Packard sa potápal, keď zrazu skončil v ústach morského obra - vráskavca dlhoplutvého. 

Veľryba ho však našťastie vypľula a Michaelovi sa akurát zdalo, že má vykĺbené koleno. Napriek prosbám svojej manželky, aby si našiel iné zamestnanie, Michael nemá v pláne vzdať sa 40-ročnej kariéry v potápaní pri Cape Cod. Tento druh veľrýb môže dorásť až do 15 metrov a vážiť asi 36 ton. Podľa Svetového fondu na ochranu prírody je ich svetová populácia asi 60 000.

Pred tým, než nastala tma 

Michael povedal pre bbc.com, že po zoskoku z lode do vody v potápačskej výstroji pocítil obrovskú hrčku a všetko sa zotmelo. Myslel si, že ho napadol jeden z veľkých bielych žralokov, ktoré plávajú v tejto oblasti, no potom si uvedomil, že necíti žiadne zuby. Potom si to uvedomil: „Bože môj, som v ústach veľryby, ktorá sa ma snaží prehltnúť. Toto je ono, dnes zomriem.“ Packard hovorí, že myslel na svoju manželku a dvoch chlapcov vo veku 12 a 15 rokov.

Stalo sa niečo, čo nečakal

Veľryba ho vyhodila do vzduchu a Michael pristál vo vode. „Bol som voľný a len som sa tam vznášal. Nemohol som tomu uveriť.“ Ďalší člen posádky, ktorý zúfalo skenoval vodu, či v nej neuvidí oznamovacie bubliny z kyslíkového respirátora pána Packarda, ho vytiahol späť do člna. Potom už prišla záchranná služba, ktorá Michaela previezla do nemocnice. Dnes je zdravý ako rybička a odhodlaný znova prebádať hlbiny oceánu. 

Išlo skôr o náhodu 

Ako píše ct24.ceskatelevize.cz, biologička a riaditeľka provincetownského centra pre štúdium tohto druhu veľrýb Jooke Robbinsová považuje vec skôr za náhodu. „Vráskavce bežne nič podobné nerobia. Myslím, že to bolo prekvapenie pre obe strany,“ povedala. Vráskavce sa podľa nej niekedy veľmi rýchlo snažia zožrať veľké množstvo potravy. „Nie vždy pri tom všetko vidia,“ dodala Robbinsová.

Nemyslí si ani, že by veľryba Michaela dokázala prehltnúť. Vráskavce majú totiž úzky krk, v ktorom nie je pre celého človeka dosť priestoru.

 

Už ste čítali?