Dobré noviny
Martin Navrátil z Travelistanu: Ázia má úplne inú filozofiu. Nikoho sa nepýtajú, očkuje sa každý
Marián Balázs
Marián Balázs

Martin Navrátil z Travelistanu: Ázia má úplne inú filozofiu. Nikoho sa nepýtajú, očkuje sa každý

Blíži sa čas dovoleniek a mnohí zvažujú, že po dlhých mesiacoch niekam vycestujú.

BRATISLAVA 11. júna - Blíži sa čas dovoleniek a mnohí zvažujú, že po dlhých mesiacoch niekam vycestujú. S čím všetkým treba rátať? Aké komplikácie môžu nastať? Podľa čoho sa orientovať v dnešnej situácii? Aj na tieto otázky v relácii KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom odpovedal Martin Navrátil, cestovateľ a zakladateľ portálu Travelistan.

Ako tvrdí, pandémia poriadne zasiahla cestovný ruch a najhoršie dopadli cestovné kancelárie. Dodáva, že Travelistan to však až tak nezasiahlo, keďže sa prispôsobil situácii. „Ale uvedomujem si, že keby sme boli väčším hráčom, tak tie dopady by boli omnoho väčšie,” vysvetľuje pre Dobré noviny.

Úplne odlišná situácia

Prvú vlnu prežil s priateľkou v Kambodži. Následne sa vrátil na Slovensko a potom cestoval aj naďalej, hoci v oveľa menšej miere. Bolo to totiž obmedzujúcejšie: „Musel som myslieť viac na XY vecí ako pred covidom.”

V mnohých veciach je to vraj paradox. Kedysi sa ľudia sťažovali, že všade je veľa turistov, a odrazu mal človek všetko pre seba. „Z toho som sa tak egoisticky tešil, že mám to pre seba a môžem si to vychutnávať, ako to možno mali aj prví objavitelia. Po chvíli mi to však už začalo prekážať,“ hovorí.

Iná filozofia Ázie

Navrátil vysvetľuje aj rýchlu reakciu množstvo krajín v Ázii - tie sa absolútne uzavreli aj preto, lebo vedeli, že nemajú tak vybudovanú lekársku starostlivosť. „Môžeme mať o Slovensku hocijaký pocit, ale stále je ten náš štandard lepší ako hocikde v Ázii okrem Japonska či východnej Ázie,” hovorí. Dodáva, že v týchto krajinách nevznikali konšpirácie, že by ich tak niekto chcel ovládať.

Martin Navrátil z Travelistanu.
Martin Navrátil z Travelistanu. Foto: Facebook/Martin Navratil

Tamojší obyvatelia dodržiavajú opatrenia oveľa viac ako my doteraz. „Je to dané aj tým, že Ázia má inú filozofiu a štát berú trochu iným spôsobom. Zatiaľ čo tu sa do popredia dáva individualizmus, tam je to trošku inak – hovoria, že nariadenia sú tu kvôli niečomu a určite si ich nevymysleli len tak zo zlovôle. Akceptovali to, dodržovali a zavádzali omnoho rýchlejšie opatrenia. Aj preto mali menší počet úmrtí,” upozorňuje cestovateľ.

Čo s letnou dovolenkou

So zlepšujúcou sa situáciou na Slovensku a v Európe ľudia začínajú rozmýšľať nad letnými dovolenkami. Podľa čoho by sa mal človek orientovať, ako si vybrať vhodnú lokalitu na cestovanie? Najzákladnejšia rada je príliš neplánovať. V dnešnej dobe netreba plánovať, že niekde pôjdem o dva mesiace, keď neviem, aké budú podmienky, ako sa bude vyvíjať situácia, aké budú opatrenia. Často vravím, aby ste sa rozhodli v tom danom momente a vtedy tam vyrazte. Letenky, našťastie, nebudú o nič drahšie,” radí Navrátil.

Viac si môžete prečítať na ďalšej stránke.

Časť 1 / 2

Už ste čítali?