Europoslanci chcú umožniť výrobu vakcín proti covidu všetkým, nielen veľkým vyrobcom
TASR
TASR

Europoslanci chcú umožniť výrobu vakcín proti covidu všetkým, nielen veľkým vyrobcom

Za príslušné nelegislatívne uznesenie hlasovalo 355 poslancov, 263 bolo proti a 71 sa zdržalo.

Ilustračné foto — Foto: TASR/AP

Brusel/Štrasburg 10. júna (TASR) - Európsky parlament (EP) s cieľom urýchliť globálne vakcinačné úsilie vyzval vo štvrtok na dočasné pozastavenie uplatňovania práv duševného vlastníctva na vakcíny proti novému koronavírusu.

Za príslušné nelegislatívne uznesenie hlasovalo 355 poslancov, 263 bolo proti a 71 sa zdržalo. Uznesenie navrhuje začať rokovania o dočasnej výnimke z Dohody TRIPS WTO v oblasti patentovej ochrany. Cieľom tohto kroku je zlepšiť globálny prístup k cenovo dostupným zdravotníckym výrobkom využívaným v boji proti ochoreniu COVID-19 a odstrániť prekážky výroby a nedostatky v dodávkach na celom svete.

Pomoc z dlhodobého hľadiska

Dobrovoľné licenčné dohody, prostredníctvom ktorých sa výrobcovia vakcín rozhodnú, komu a za akých podmienok udelia patentovú licenciu umožňujúcu výrobu očkovacích látok, ale aj transfer technológií a know-how do krajín s tradíciou výroby vakcín, podľa poslancov umožnia zvýšiť a urýchliť celosvetovú produkciu očkovacích látok z dlhodobého hľadiska.

Parlament vyzval Európsku komisiu, aby v záujme vyrovnania sa s problémami v dodávateľských reťazcoch urýchlene odstránila vývozné prekážky a nahradila vlastný mechanizmus udeľovania vývozných povolení požiadavkami na transparentnosť vývozu vakcín.

Odkaz Britom a USA

Spojené štáty americké a Veľká Británia by podľa europoslancov mali okamžite zrušiť zákaz vývozu vakcín a surovín potrebných na ich výrobu. „Na zaočkovanie 70 percent svetovej populácie je potrebných 11 miliárd dávok, pričom doposiaľ sa vyrobil len zlomok z tohto množstva,“ uvádza sa v prijatom uznesení.

Prevažná väčšina z 1,6 miliardy doteraz použitých dávok vakcín bola podaná vo vyspelých krajinách a štátoch, kde sa vakcíny vyrábajú, pričom len 0,3 percenta dávok bolo aplikovaných v 29 najchudobnejších krajinách sveta. Poslanci chcú preto podporiť výrobné kapacity na africkom kontinente a zvýšiť príspevky do celosvetového mechanizmu na distribúciu vakcín COVAX.

EP požaduje aj úplné zverejnenie budúcich predbežných dohôd o nákupe vakcín, najmä tých, ktoré sa budú týkať vakcín ďalšej generácie. Súčasťou týchto dohôd by mali byť aj požiadavky transparentnosti pre dodávateľov.

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

Už ste čítali?

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…