Slúžil vo Francúzskej légii, strážil celebrity aj miliardárov. Dnes loví pytliakov v Afrike
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Slúžil vo Francúzskej légii, strážil celebrity aj miliardárov. Dnes loví pytliakov v Afrike

Zdeněk žije dobrodružným nebezpečným životom, na ktorý by si netrúfol každý.

— Foto: Instagram: zulu_cpu

AFRIKA 9 júna – Zdeněk Syrový má napínavý život plný rizika. Ale ako hovorí, Afriku si zamiloval, považuje ju za svoj domov. Rozhovor s ním priniesol idnes.cz. Zdeněk má 47 rokov, narodil sa pri Brne a do légie sa dostal krátko po rozpade Československa. Doma sa ani nerozlúčil, sadol ku kamarátovi do kamióna a odviezol sa k francúzskym hraniciam. Odtiaľ šiel pešo do Strassburgu, kde prebiehal nábor. Cudzineckej légii sa upísal na päť rokov. Pravidelné turnusy smerovali do rôznych kútov sveta a situácia v nich nebola častokrát bezpečná.

Po piatich rokoch sa vrátil do Česka, ale dlho sa nezdržal a už sa zberal na Tahiti. Po čase ho tam dohnala jeho vojenská minulosť, keď sa snažil nájsť nejakú prácu. „Bol som najatý vycvičený profesionál, ktorého najímajú na to, aby zaistil ochranu klientov alebo štátneho či súkromného majetku,“ vysvetľuje Zdeněk v rozhovore. Takto sa dostal k tomu, že strážil herečku Brigitte Bardotovú, Goerge Sorosa či Billa Gatesa. Najčastejšie však jeho kroky viedli do Afriky, kde sprevádzal podnikateľov, ktorí tam chceli rozšíriť svoje podnikanie.

Osudové stretnutie

„Občas ma najala nejaká agentúra, aby som zaistil ozbrojený sprievod námornej doprave. Práve tam som stretol Jacoba z Juhoafrickej republiky. Vzal ma k sebe domov a ukázal miestnu divokú prírodu. Vtedy som na vlastné oči videl slona, ktorého pytliaci rozsekali kvôli klom,“ spomína Zdeněk na chvíľu, ktorá ho spojila s ochranou divokej zvery. Vtedy sa o tento problém začal naplno zaujímať.

„Pytliaka pri čine chytíme málokedy. Priekupnícke organizácie verbujú ilegálnych lovcov spomedzi obyvateľov dedín v blízkosti parkov,“ vysvetľuje. Preto je pre ich prácu najdôležitejšie mať v dedine informátora a potom vedia naplánovať akciu. Po pytliakoch vyrážajú za tmy k nim domov. Väčšina z nich je na drogách. Urobia prehliadku, zaistia dôkazy a odovzdajú ho miestnej polícii. Tresty za pytliactvo sú vysoké. Pytliaci na lov zvierat vyrážajú tiež v noci, keď je mesiac najjasnejší a aspoň niečo vidia. Vedia byť krutí, zvieratá režú zaživa a často trpia aj týždne, kým zomrú. Stojí za tým obrovský tím ľudí a organizovaných skupín a samotní pytliaci sú len vrcholom ľadovca. „Jeden kilogram rohu nosorožca sa na čiernom trhu predáva za 60 až 80-tisíc dolárov. Roh dospelého zvieraťa má aj 5 kilogramov. Bežný príjem v Afrike je len niekoľko dolárov na deň, preto pytliakov láka zarobiť si pár stoviek za deň,“ vysvetľuje Zdeněk s tým, že najviac sa na celej udalosti nabalia priekupníci a skorumpovaný systém. Pytliactvo v tichosti prehliadajú tí, ktorí by proti nemu mali bojovať najviac. Zdeňka to však neodrádza. Verí, že aj tento systém sa raz musí zlomiť a dovtedy bude divoké zvieratá chrániť.   

Už ste čítali?

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…