Dobré noviny
Nemáva rukami ani nevolá o pomoc. Buďte opatrní, keď sa dieťa topí, nevyzerá to ako vo filme
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Nemáva rukami ani nevolá o pomoc. Buďte opatrní, keď sa dieťa topí, nevyzerá to ako vo filme

— Foto: Pexels.com

Rodičia očakávajú, že topenie bude vyzerať ako vo filme. Nie je to však pravda.

BRATISLAVA 9 júna – Väčšina si ľudí si pri predstave topiaceho človeka zobrazí to, čo už stokrát zazrel vo filme. Topiaci sa máva rukami a zúfalo kričí o pomoc. Nie je to však pravda. Topenie je veľmi tiché, nenápadné a častokrát sa nepostrehne, ani keď sa deje doslova pod nosom. Po dopravných nehodách je napríklad v USA utopenie ďalšou najčastejšou príčinou úmrtí detí do 15 rokov. Rodičia sú častokrát blízko, ale nevedia zhodnotiť, že teraz je tá chvíľa, keď dieťa potrebuje rýchlu pomoc. Základnou radou pred blížiacimi sa letnými dovolenkami teda je – nikdy svoje deti nespúšťajte z očí, keď sú vo vode.

Pri vode deti netreba spúšťať z očí.
Pri vode deti netreba spúšťať z očí. Foto: Pexels.com

Topiaci sa vo vode reaguje inštinktívne. Lekárka v časopise Coast Guard’s On Scene Magazine ho opísala tak, že topiaci sa ľudia nie sú fyziologicky schopní privolať si pomoc. Dýchací systém funguje tak, že v prvom rade musí naplniť svoju funkciu dýchania a reč ide bokom. Pri topení sa telo teda sústredí na to, aby do telo dostalo kyslík. Ústa sa striedavo dostávajú na vodnú hladinu a potom zase miznú pod. Človek sa však nad vodnou hladinou nedokáže zdržať tak dlho na to, aby bol schopný nadýchnuť sa, vydýchnuť a ešte aj privolať pomoc. Topiaci sa rovnako nedokáže mávať rukami o pomoc. Inštinkty ho nútia k tomu, aby rukami tlačil dole na vodnú hladinu. To mu totiž umožňuje dostať sa na chvíľu nad vodnú hladinu a nadýchnuť sa. V tejto chvíli nedokáže ani ovládať svoje paže a natiahnuť sa čo i len za záchranným predmetom. To však neznamená, že človek, ktorý volá o pomoc, ju naozaj nepotrebuje. Ten je však v situácii, keď sa dokáže chytiť hodeného záchranného lana.     

Ponúkame vám zopár tipov, ako reagovať pri náznakoch topenia vášho dieťaťa: 

  • Vyjdite z vody okamžite, ako zbadáte, že vaše dieťa vdýchlo veľké množstvo vody alebo zbadáte prvé náznaky topenia sa.
  • Topiaceho uložte nabok, aby mohol vykašliavať prebytočnú vodu. Nikdy topiaceho neukladajte do polohy rovno alebo na bruchu. 
  • Privolajte okamžitú pomoc. Či v podobe plavčíka, rýchlej služby alebo ľudí naokolo.
  • Ak je človek v bezvedomí, je potrebné uložiť ho do stabilizovanej polohy. POZOR! Do žiadnej inej. 
  • Pri zastavení dýchania je potrebné začať s okamžitou resustitáciou.

Ako postupovať pri oživovaní dieťaťa?

Časť 1 / 2

Už ste čítali?