Ženy, ktoré sa nebáli odhaliť svoje jazvy. Tieto silné príbehy stoja za ich zjazvenými telami
Alexandra Valková
Alexandra Valková

Ženy, ktoré sa nebáli odhaliť svoje jazvy. Tieto silné príbehy stoja za ich zjazvenými telami

Pozrite si fotografie, ktoré poukazujú na to, že sme krásne so všetkým - aj s jazvami či inými odlišnosťami. Každá jedna z nás.

Ženy, ktoré sa nebáli odhaliť svoje jazvy. — Foto: Instagram/sophiemayanne

LONDÝN 9. júna - Väčšina ľudí považuje jazvy za škaredé, odpudivé, za niečo, čo by mal človek skrývať. Ženy, ktoré sa zapojili do projektu Behind the Scars (Za jazvami), sa, naopak, neboja svoje jazvy verejne ukázať a chcú inšpirovať ostatných, aby sa za svoje postihnutie nehanbili a dokázali ho prijať.

K ľuďom s jazvami sa často správame veľmi rozpačito. Uhýbame očami a vyhýbame sa témam s tým spojenými. Fotografka Sophie Mayanne z Londýna by toto vnímanie rada zmenila prostredníctvom už spomínaného projektu. Odhaľuje nielen rôzne ženy a ich jazvy, ale aj príbehy, ktoré za nimi stoja.

Projekt mal pozitívne ohlasy 

Ako píše portál zeny.iprima.cz, pozitívny ohlas, ktorý projekt vyvolal, fotografka vôbec nečakala. Hlásilo sa stále viac ľudí. S jazvami i psychickými traumami, ktoré si so sebou nesú aj niekoľko rokov.  „Vidieť samú seba prostredníctvom očí fotografa môže byť naozaj silný zážitok. Na niektorých ľudí to pôsobí aj terapeuticky. Kým skôr sa o svojich jazvách odmietali baviť a skrývali ich, teraz ich, naopak, začínajú mať radi, pretože k nim skrátka patria,“ hovorí Sophie.

Pozrite sa na niektoré zo žien, ktoré sa do projektu zapojili, a prečítajte si ich príbehy. Zaslúžia si veľký rešpekt.

Maya

Keď mala 18 mesiacov, lekári jej diagnostikovali chorobu zvanú bulózna epidermolýza, čo je zriedkavé vrodené dedičné ochorenie spojivového tkaniva, ktoré spôsobuje pľuzgiere na koži. Aj napriek tomu mohla žiť celkom normálny život, lenže začiatkom roka sa jej choroba začala rýchlo zhoršovať a spôsobuje jej rad obmedzení.

Veľa času trávi ošetrovaním bolestivých rán. Napriek tomu si stále pripomína, že je to stále tá rovnaká a krásna Maya, pričom choroba, ktorá ju bude sprevádzať až do konca života, z nej nerobí iného, ​​horšieho človeka. A tiež dúfa, že sa o jej chorobe dozvie viac ľudí a možno sa časom aj nájdu spôsoby, ako ju liečiť.

Chloe

Začala si ubližovať, keď mala 13 rokov. Problémom sebapoškodzovania je, že sa postupne zhoršuje. Je to naozaj závislosť a môžete sa dostať až do bodu, keď vám už nedokážu pomôcť ani plastickí chirurgovia.

Jediná vec, ktorú potom môžete urobiť, je zamilovať sa do svojich jaziev natoľko, že všetky negatívne súvislosti a bolesti s nimi spojené pomaly zmiznú. Chloe hovorí, že jej jazvy rozprávajú jej príbeh a nikdy nikomu nedovolí, aby ho zmenil.

Mercy 

Má jazvy spôsobené požiarom súvisiacim s domácim násilím. Oheň ju popálil, keď mala 29 rokov, napriek tomu sa s tým dokázala vyrovnať. Jazvy na tele (i na duši) z nej urobili iného človeka. Podľa nej sú to tie najdrahšie šperky, ktoré vlastní.

Agnes 

V roku 1997, keď mala 7 rokov, prežila výbuch plynu. Podstúpila 27 plastických operácií, napriek tomu jej jazvy nevadia. Pre ňu sú krásne, pretože v sebe ukrývajú rôzne príbehy.

Barbara

V roku 2014 jej diagnostikovali angiosarkom, čo je zhubný a vysoko agresívny nádor v oblasti mliečnej žľazy. Podstúpila tri chirurgické zákroky a dve chemoterapie. Počas poslednej operácie jej lekári odstránili časť hrudnej kosti a štyri rebrá a nahradili ich čiastočne protézou a čiastočne svalom z chrbta a kožným štepom.

Trvalo jej veľmi dlho, než konečne dokázala svoje jazvy prijať. Dodávajú jej silu a odvahu.

Bintu 

Keď bola malá, obarila sa hrnčekom vriaceho čaju, ktorý jej spôsobil popáleniny ľavého ramena, časti hrudníka a brucha. Jazvu má od svojich 11 mesiacov, takže si ani nepamätá svoje telo tak, ako vyzeralo predtým.

Sú dni, kedy si na jazvu ani nespomenie. Lenže potom príde niekto, kto na ňu pozerá s odporom. Bintu však berie jazvu ako súčasť svojho tela, niečo, čo k nej jednoducho patrí. A je to predsa len iba jazva.

Už ste čítali?

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…