Ťažký život pubertiakov. Poradíme vám, ako prežiť náročné rodičovské obdobie a nezblázniť sa
Alexandra Valková
Alexandra Valková

Ťažký život pubertiakov. Poradíme vám, ako prežiť náročné rodičovské obdobie a nezblázniť sa

Môže nastúpiť nečakane, prichádza bez pozvania a u vás doma sa usídli na dlhú dobu. Puberta. 

Ilustračné foto — Foto: freepik

Koniec výchovy 

Kedy vlastne puberta začína? Okolo jedenásteho roka sa začnú tvoriť a do krvi uvoľňovať pohlavné hormóny. To je počiatok fyzickej „prestavby“ tela, v priebehu ktorej sa pred našimi očami dieťa premieňa v dospelého človeka. Rodičia si to zvyčajne nechcú pripustiť, ale toto obdobie znamená koniec výchovy. Pre mnohých ide o bolestivý proces. S ich názorom sa už akosi nepočíta.

Namiesto toho mladí dajú na názory svojich rovesníkov. Taktiež s nimi zdieľajú zážitky a skúmajú nové cesty, ktoré niekedy, bohužiaľ, vedú aj k alkoholu a drogám. Prejsť s dieťaťom rozbúrené vody dospievania bez straty dôvery by malo byť cieľom rodičov. Lenže ako to urobiť, keď je puberta u každého úplne iná?

Nekonečná doba čakania 

Ako dlho trvá puberta? Každý rodič pubertiaka určite povie: „Dlho! Nekonečne dlho!“ V skutočnosti ide o tri na seba nadväzujúce fázy. Začína to takzvanú predpubertou, ktorá sa objavuje ešte pred koncom prvého stupňa základnej školy. Dievčatá a chlapci sa začínajú častejšie izolovať od rodičov a spochybňovať domáce pravidlá. Zvyšuje sa tiež záujem o opačné pohlavie.

Ako píše portál idnes.cz, ozajstná puberta trvá tak od 12 do 16 rokov. Tínedžer si v nekonečných hádkach trénuje argumentáciu na zúfalých rodičoch. Svoj voľný čas väčšinou trávi buď úplne sám, alebo s rovesníkmi, ktorí mu na rozdiel od dospelých predsa rozumejú! Je to tiež čas prvých lások a sexuálnych skúseností.

Posledná fáza, ktorá prichádza po šestnástom roku ich života (u chlapcov väčšinou neskôr), je v znamení upokojenia oboch zúčastnených strán. Dospievajúci dostávajú rozum, dospelým sa výrazne uľaví a pomaly si zvykajú na osamostatňovanie svojich detí.

Iné časové pásmo 

Večer sa im nechce spať, ráno zase vstávať. A cez víkend sa prebúdzajú napoludnie. Rozčuľuje vás to? Je dobré si uvedomiť, že puberta mení potrebu spánku. Telo uvoľňuje menšie množstvo melatonínu, ktorý určuje denný a nočný rytmus. Menej tohto spánkového hormónu potom vedie k posunu únavy a času zaspávania. Z ranného vtáčatka sa mávnutím prútika stane nočný vták. 

Britský pediater a odborník na spánok Michael Farquhar trefne poznamenal: „Dospievajúci žijú v inom časovom pásme. Vlastne po nich chceme, aby sa zobudili predtým, než na to budú pripravené ich vnútorné hodiny, pretože tak ,tiká' náš svet. V dôsledku toho väčšina tínedžerov trpí nedostatkom spánku.“ Možno nie je úplne od veci im to víkendové vyspávanie občas tolerovať.

Viera a podpora 

My sme predsa boli úplne iní! Už ste to niekde počuli, že áno? Pravdou je, že iní sme neboli. Hoci si to nechceme priznať, boli sme rovnakí. Zrejme sme domov neprišli s piercingom v jazyku alebo vytetovaným motýľom na ramene, ale voči dospelým sme sa svojim vzhľadom vymedzovali tiež. Aj my sme chceli, aby nás okolie bralo vážne, aj my sme potrebovali slobodu. Len vonkajšie kulisy boli iné.

Deti sociálnych sietí 

V niečom sme ale predsa len iní boli. Žili sme v naozajstnom svete s ozajstnými kamarátmi a rovesníkmi. Dnešní pubertiaci žijú tiež na sociálnych sieťach. Tie im na jednej strane dávajú možnosť nadväzovať nové priateľstvá a získať pocit, že „niekam patria“.

Na druhej strane tým nahrádzajú normálnu komunikáciu s rovesníkmi a obmedzujú skutočný kontakt s nimi. Navyše, túžba po porozumení ich môže nahnať aj do sietí falošných profilov, za ktorými sa môžu skrývať ľudia so sexuálnymi deviáciami (napríklad pedofilovia). Ďalším nebezpečenstvom sú rôzne formy kyberšikany, ktoré môžu viesť až k depresiám.

Foto: pexels

Trpezlivosť a uznanie rodiča 

Ako už bolo uvedené, výchova v čase puberty skončila. Namiesto nej nastúpilo ďalšie dôležité obdobie - upevňovanie vzťahu s dieťaťom. Zaujímajte sa o svoje deti. Buďte trpezliví. Puberta je len jednou z mnohých etáp života, hoci trochu komplikovanou.

Verte, že všetko to dobré, čo ste do dieťaťa vložili, sa raz vráti, hoci práve teraz to tak nevyzerá. Uvedomte si, že v tomto období vaše deti väčšinou prežívajú veľkú túžbu po uznaní a vlastnom úspechu. Od rodičov potrebujú dôveru a priestor k samostatnosti, prijatie a uistenie, že hoci sa budú správať úplne nemožne, rodič ich bude mať rád.

11 rodičovských rád a tipov

1. Prijmite fakt, že sa dieťa odpútava od rodiny a vyhľadáva spoločnosť rovesníkov.

Nič s tým neurobíte. Ide o úplne normálny prejav osamostatňovania sa. Je to napokon lepšie, ako keby syn v štyridsiatich využíval „mama hotel“.

2. Počúvajte dieťa aj v tých najnemožnejších situáciách.

Keď s vami bude chcieť niečo dôležité prebrať aj vo chvíli, keď ste unavený, prekonajte sa a vypočujte ho. Musí vedieť, že ste tu pre neho / pre ňu vždy, keď vás potrebuje.

3. Snažte sa udržiavať domáce rituály, ktoré považujete za dôležité.

Spoločný obed alebo večera raz či dvakrát do týždňa je ideálny pre konverzáciu, ak teda mladý muž / mladá žena bude mať náladu.

4. Vytvorte po konzultácii s tínedžerom jasné domáce pravidlá, ktoré budú všetci dodržiavať.

Napríklad v sobotu môže prísť domov až o polnoci, ale musí predtým povysávať celý byt. Postupne dávajte deťom väčšiu zodpovednosť a zapojte ich do chodu domácnosti. Je jedno, či pôjde o pravidelné venčenie psa alebo kosenie trávnika.

5. Vyhýbajte sa zbytočným konfliktom.

Hoci je to ťažké, skúste sa niekedy povzniesť nad pre vás prapodivným outfitom, zelenými pruhmi vo vlasoch alebo piercingom v pupku. V prípadnej hádke nebude žiadny víťaz.

6. Neberte dospievajúcemu jeho vzory.

Zmierte sa s tým, že na vás zo steny zíza polonahý spevák, rapper sa zlatými zubami alebo ponuré obrázky s lebkami. Je zbytočné to komentovať.

7. Ponúkajte spoločné aktivity.

Možno sa netrafíte vždy, ale možno s vami rád vyrazí na výlet na bicykli, k vode alebo na túru do hôr.

8. Dajte najavo, že ho / ju rešpektujete ako osobnosť.

Vyžadujte, aby taktiež on rešpektoval vás a vaše názory, hoci ich máte úplne odlišné.

9. Zaujímajte sa o kamarátov - aj o tých zo sociálnych sietí.

Dajte mu najavo, že je pre vás dôležité poznať jeho priateľov. V drvivej väčšine sú to úplne rovnakí „mimoni“ ako vaše dospievajúce dieťa. Rozhodne ich neohovárajte a nehľadajte na nich chyby. Ale napriek tomu buďte obozretný, pretože pubertiaci môžu ľahko zapadnúť do zlej partie.

10. Nebagatelizujte silu prvých lások.

Zatiaľ čo vy tušíte, že s najväčšou pravdepodobnosťou dlho nevydrží, vaše zamilované dieťa to vidí inak. Neutekajte pred otázkami o láske a sexe a otvorene sa s nimi o všetkom rozprávajte.

11. Ak nastane akýkoľvek problém, ktorý doma sami nezvládnete, nebojte sa poradiť so psychológom.

Nie je do vášho prípadu osobne zainteresovaný, má nadhľad a predovšetkým skúsenosť.

Časť 2 / 2

Už ste čítali?

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…