Dobré noviny
Ťažký život pubertiakov. Poradíme vám, ako prežiť náročné rodičovské obdobie a nezblázniť sa
Alexandra Valková
Alexandra Valková

Ťažký život pubertiakov. Poradíme vám, ako prežiť náročné rodičovské obdobie a nezblázniť sa

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: freepik

Môže nastúpiť nečakane, prichádza bez pozvania a u vás doma sa usídli na dlhú dobu. Puberta. 

BRATISLAVA 8. júna - Každý sa s pubertou stretol najprv v úlohe dospievajúceho, ktorému nikto nerozumie a ktorý má tých najpríšernejších rodičov na celom svete. A potom väčšina z nás raz či viackrát za život ako rodič toho čudesného stvorenia, ktoré sa zrazu objavilo doma namiesto toho roztomilého dievčatka či chlapčeka. Môže nastúpiť veľmi nečakane. Prichádza bez pozvania a u vás doma sa usídli na dlhú dobu. Puberta.

Prináša so sebou zmeny, nezvyklé situácie, no niekedy aj bezmocnosť rodičov. Zrazu ste tí trápni, za ktorých sa vaše milované dieťa hanbí. „Po pokojnom období mladšieho školského veku je to pre mnohých rodičov šok. Obzvlášť keď rodič chce práve to spokojné dieťa a ono sa zatvára do izby, skoro nehovorí, nosí jednu mikinu alebo čierne oblečenie, zatemňuje okná, púšťa si depresívnu hudbu a nič sa mu nechce,“ opisuje Iva Kyslá z Akadémie rodičovstva.

Puberta citovo oddeľuje dieťa od rodiča

Puberta je vo svojej podstate geniálny plán matky prírody, ako citovo oddeliť mladého človeka od rodičov. Je to biologická nutnosť, bez ktorej dieťa nemôže správne dospieť. A my predsa nechceme vypustiť do sveta nepripraveného človeka.

Spory a hádky s rodičmi a vymedzovania sa voči nim, túžba a ochota riskovať či odísť z domova - to, čo dnes ľudia vnímajú negatívne, bolo v skoršej histórii ľudstva bežné. Vek dožitia bol oveľa nižší a rodičia umierali v čase, keď deti v lepšom prípade pubertou práve prešli.

Pubertiak dostáva príliš veľa informácií a návodov

Od okamihu, keď malé dieťa začne trochu vnímať, mu hovoríme, čo môže alebo nemôže, čo je vhodné a čo nie. Vysvetľujeme, ako sa má správať k nám aj k iným ľuďom a vedieme ho k dodržiavaniu morálnych zásad. V jeho mozgu sa tak hromadí veľa rôznych nami alebo školou vložených a dovtedy získaných pravidiel, zákazov a príkazov - proste taká zmeska návodov na používanie života.

V priebehu dospievania sa mozog tínedžera snaží všetky tieto informácie spracovať, prebrať ich a utriediť - a hlavne v nich nájsť to podstatné. Túto „reorganizáciu“, bohužiaľ, sprevádzajú aj nepríjemné vedľajšie prejavy: extrémne výkyvy nálad a spochybňovanie vzťahu k rodičom a dospelým všeobecne. „Výčitky typu: ,Máš všetko, čo by si ešte chcel, robíme pre teba prvé posledné a ty sa tváriš' zmätenému pubertiakovi nepridajú,“ varuje odborníčka.

Viac sa dočítate na ďalšej strane.

Časť 1 / 2

Už ste čítali?