Dobré noviny
Rodičia ho nechali pri kontajneri. Chlapec mal minimálnu šancu na úspech, dnes je z neho milionár
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Rodičia ho nechali pri kontajneri. Chlapec mal minimálnu šancu na úspech, dnes je z neho milionár

Fred so svojím prvým počítačom, ktorý mu zmenil život.
Fred so svojím prvým počítačom, ktorý mu zmenil život. — Foto: Instagram: Freddiefiggers

Adoptívny otec bol údržbár, mama roľníčka, ale pre Freda najväčšie životné vzory ako sa správať k ľuďom.

FLORIDA 7. júna – Freddie Figgers je vynálezca, podnikateľ, milionár, milovník technológií. Jeho štart do života však vôbec nebol idylický, práve naopak. Keď mal asi osem rokov, opýtal sa svojho otca Nathana na okolnosti svojho narodenia. Otec nechodil okolo horúce kaše dlho a povedal to priamo. „Tvoja biologická matka ťa vyhodila a my s Betty sme ťa nechceli poslať do pestúnskej starostlivosti, tak sme si ťa adoptovali.“ Chlapca našli ako novorodeniatko vedľa kontajnera. Fred hovorí, že sa cítil presne ako odpadkový kôš, nechcený, opustený. Otec mu však povedal, že sa tým nemôže nechať pohltiť. Náhradní rodičia mu poskytli lásku, avšak deti z floridského malomesta vedeli byť bezcitné.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Freddie Figgers (@freddiefiggers)

Jeho otec bol údržbár, mama roľníčka. Keď sa k nim do rodiny dostal aj chlapček odhodený ako kus nechceného nábytku, mali už 50 rokov. Deti sa z neho vysmievali, že ho nikto nechce, že je špinavý. Nazývali ho smetiakovým chlapcom. „Pamätám si, že keď som vystúpil zo školského autobusu, deti ku mne zvykli len tak prísť, chytiť ma, vyhodiť do koša a smiať sa mi,“ spomína Freddie pre BBC. Ak ho na zastávke čakal Nathan, nebolo to o nič lepšie. Deti na jeho otca pokrikovali, že je to starec s palicou. Freddie však svojich rodičov vnímal ako ľudí, ktorí vždy pomôžu slabším. Boli pre neho vzorom, akým človekom by sa raz chcel stať aj on.

Macintosh z kontajnera

Zlomový moment nastal, keď sa prechádzali okolo obchodu s počítačmi a tam zazrel starý nefunkčný Macintosh. Šli do obchodu a za starý šrot zaplatili 24 dolárov. Freddie mal vtedy 9 rokov. Nefunkčný počítač sa stal stredobodom jeho záujmu. Doma už mal nahromadené nefunkčné budíky, rádiá či videorekordéry. Roztvoril počítač a snažil sa nahradiť nefunkčné diely tým, čo mal doma k dispozícii.

Počítač sa po mnohých pokusoch zapol a Freddie vtedy pochopil, že sa chce živiť práve technológiami. Keď mal 12 rokov, dobrovoľne v školskej učebni opravoval nefunkčné počítače. „Keď som videl, že bol poškodený pevný disk, tak som ho vymenil. Ak mal málo pamäte, pridal som RAM,“ hovorí Fred. Starosta mesta si všimol jeho aktivitu a zavolal ho aj s rodičmi k nim na úrad. Ukázal mu miestnosť s desiatkami počítačov, ktoré potreboval opraviť. Zlom v jeho „kariére“ nastal, keď mesto potrebovalo vytvoriť program na kontrolu vodomerov. Oslovená technologická spoločnosť si za to vypýtala 600-tisíc dolárov. Manažér ho oslovil s tým, či by s tým vedel nejako pomôcť. A tak Freddie dostal svoju šancu ukázať sa. Vytvoril program presne na základe požiadaviek mesta. Ušetril 600-tisíc dolárov a dostal svoju pravidelnú mesačnú výplatu. Mal iba 15 rokov, ale rozhodol sa opustiť školu a začať podnikať. Jeho rodičia z toho vôbec neboli nadšení, ale mladý chlapec striedal úspech za úspechom.

Časť 1 / 2

Už ste čítali?