Na trpké Vianoce v Osvienčime spomína dodnes: Na večeru sme mali bezodný hrniec suchých cestovín
Alexandra Valková
Alexandra Valková

Na trpké Vianoce v Osvienčime spomína dodnes: Na večeru sme mali bezodný hrniec suchých cestovín

Pavla Taussiga v detstve zasiahla druhá svetová vojna. Ako jedenásťročný prežil niekoľko koncentračných táborov a pochod smrti.

Pavel Taussig — Foto: Facebook Pavel Taussig

PRAHA 8. júna - Spisovateľ Pavel Taussig sa narodil do židovskej rodiny len niekoľko mesiacov po tom, čo v Nemecku prevzal moc Adolf Hitler. Jeho rodičia cítili, ako nebezpečná je doba, preto svojho syna pokrstili ako evanjelika. Tento krok mu neskôr niekoľkokrát zachránil život. To, že je židovského pôvodu, sa dozvedel, až keď mal osem rokov.

O niečo neskôr prestúpili k evanjelickej cirkvi aj jeho rodičia, čo znamenalo, že počas vojny sa ich nedotkli tie najhoršie protižidovské zákony - vydržali tak žiť takmer do konca vojny. V tej dobe žili v Bratislave, radšej sa však odsťahovali na vidiek, kde malo byť väčšie bezpečie.

Nečakaná deportácia

Lenže potom prišlo Slovenské národné povstanie, ktoré všetko zmenilo. Po tom, čo ho nacisti potlačili, prestali platiť všetky výnimky a Židia boli odsúdení na deportáciu. Rodina Taussigovcov tak skončila v Osvienčime, deportovali ich posledným vlakom, ktorý tam išiel.

Foto: Facebook Hyde Park Civilizace

Ako píše ČT24, práve vtedy uvidel malý Pavel prvýkrát zomrieť človeka. „Sedeli sme tam natlačení, bol som s rodičmi, takže to ešte nebolo také hrozné. Zrazu sa ľudia pýtali, či nemá niekto pri sebe nejaké remene - niekto si vo vlaku podrezal žily,“spomínal.

Osvienčim 

Prvé dojmy z Osvienčimu sa pre neho niesli v znamení zmätku. „Dostali sme sa všetci do jedného baraku s trojposchodovými palandami nad sebou. Nikto nás nejako extra nebil alebo nesekíroval. Ešte stále som to bral ako taký horší tábor,“ opísal.

K selekcii a zabíjaniu prichádzajúcich nedošlo preto, že krematóriá s plynovými komorami boli v tom čase na Himmlerov rozkaz vyhodené do povetria, aby sa zakryli stopy, než dorazili spojenecké vojská.

Číslo B13628

Šiesty deň od príchodu ich tetovali - len mužov. Ako Pavel spomína v knihe Chlapec, ktorý prežil pochod smrti, dostal číslo B13628. Tetovanie má dodnes. „Nikdy mi nenapadlo nechať si ho odstrániť, nemám sa za čo hanbiť,“ vysvetlil.

Prevádzka tábora sa niesla v letargii. Dozorcovia v tej dobe vlastne už netušili, čo majú s väzňami robiť. Jedla bolo málo. To bola jediná téma, okolo ktorej sa všetko točilo. „Boli to tak hnusné veci, že už si to do detailu nepamätám - myslím, že to bola hlavne polievka z cukrovej repy,“ hovorí Pavel.

Na Vianoce v tábore spomína dodnes

Výnimku tvorili sviatky: „Na Štedrý večer postavili kotol s cestovinami, nič k tomu, ale človek si mohol nabrať, koľko chcel. Na to som potom spomínal v ďalších mesiacoch, aké to bolo, keď sme mali v Osvienčime na Vianoce makaróny.“

Viac si môžete prečítať na ďalšej strane.

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…