Dobré noviny
Najstaršia detská lekárka na Slovensku: Nepracujem pre peniaze, potrebujem kontakt s ľuďmi
TASR
TASR

Najstaršia detská lekárka na Slovensku: Nepracujem pre peniaze, potrebujem kontakt s ľuďmi

Mária Slugeňová
Mária Slugeňová — Foto: Facebook Všeobecná nemocnica s poliklinikou Levoča

Mária Slugeňová má 91 rokov a stále pracuje. Ako je to vôbec možné a prečo si neužíva dôchodok? 

BRATISLAVA 7. júna - (TASR) – Prvá detská lekárka na Spiši stále ordinuje a je zároveň najstaršou pediatričkou na Slovensku. Mária Slugeňová (91) z Levoče vykonáva lekársku prax už 67 rokov a v súčasnosti vyšetruje aj prapravnukov svojich prvých pacientov. Nepracuje pre peniaze, ale preto, že potrebuje rozptýlenie a kontakt s ľuďmi, informovala Martina Pavliková, hovorkyňa skupiny Agel SK, ktorá prevádzkuje levočskú nemocnicu.

Takto vyzerá jej bežný pracovný deň 

„Šesť hodín ambulancia, vyšetrovanie a potom ostatné, písanie, objednávanie liekov, vypisovanie rôznych hlásení,“ priblížila svoju pracovnú rutinu počas piatich pracovných dní v týždni Slugeňová s tým, že raz či dvakrát do mesiaca má tiež služby na detskom oddelení v nemocnici. Jej obvod tvorí časť mesta Levoča, časť obce Doľany – Roškovce a Spišský Hrhov.

Práca lekára sa časom mení 

Ako uviedla, detskou lekárkou chcela byť, odkedy uprednostnila štúdium medicíny pred učiteľstvom. „V rámci štúdia však nebola časť pediatrickej výučby. Začínala som ako lekárka pre dospelých a až neskôr som začala pracovať s detskými pacientmi,“ ozrejmila, pričom podotkla, že práca lekára nebola v minulosti "taká plná administratívnej činnosti ako dnes". Mala viac času aj na rozprávanie sa s pacientmi a vysvetľovanie v rámci poradní. I vďaka tomu dnes "presne vie", ako s deťmi komunikovať a porozumieť ich duši. Skúsenej lekárke sa nedávno podarilo odhaliť aj covidové ochorenie u novorodenca. „Pozrela som na to dieťa, malo hrozné dýchanie, až stonalo, keď dýchalo. To som u dieťaťa videla prvýkrát a hneď som ho poslala do nemocnice,“ vysvetlila.

Mária Slugeňová v práci
Mária Slugeňová v práci Foto: Facebook Všeobecná nemocnica s poliklinikou Levoča

Život sa s ňou nemaznal 

Slugeňovej pomáha práca zabudnúť na jej neľahký životný osud. „Otec mi zomrel mladý, manžel tiež a syn tak isto,“ podotkla, pričom pripomenula, že počas života sa musela zmieriť aj s tým, že jej staršiemu synovi nedovolili študovať na vybranej vysokej škole, keďže jej manžel bol politickým väzňom. Recept na vitalitu a dlhovekosť nemá. „Vládzem, ale špeciálny recept nemám. Veľa chodím. Dlhovekosť majú v rodine aj súrodenci zo strany môjho otca, možno sú to aj gény,“ skonštatovala s tým, že životnú energiu jej dodáva i jej katolícka viera.

Zaslúžené ocenenia 

Pri príležitosti Slugeňovej okrúhleho životného jubilea minulý rok ju mesto Levoča "za dlhoročný výkon lekárskeho povolania v odbore pediatria, za poskytovanie ambulantnej zdravotnej starostlivosti niekoľkým generáciám detských pacientov, za obetavý prístup k pacientom a ich rodinným príslušníkom" ocenilo cenou mesta. V rovnakom roku získala za "nezameniteľný" prínos do medicínskej histórie mesta a okolia ocenenie i od levočskej nemocnice.

Už ste čítali?