Kanaďania sa po finálovej dráme stali majstrami sveta v hokeji!

Radosť kanadských hokejistov
Radosť kanadských hokejistov — Foto: TASR/AP

Majstrami sveta v ľadovom hokeji sa v roku 2021 stali hokejisti Kanady.

Riga 6. júna (TASR) - Kanadskí hokejisti získali na 84. majstrovstvách sveta v Rige zlaté medaily. V nedeľnom finále zdolali Fínsko 3:2 po predĺžení. Víťazný gól strelil v 67. minúte Nick Paul. „Javorové listy" dosiahli na zlaté medaily aj napriek mimoriadne nevydarenému vstupu do šampionátu, keď prehrali úvodné tri zápasy v základnej B-skupine.

Do štvrťfinále postúpili až zo 4. miesta, pričom v závere skupinových bojov už nemali postup vo vlastných rukách. Vo štvrťfinále otočili skóre s Ruskom a vyhrali 2:1 po predĺžení, v zámorskom semifinále si poradili s USA 4:2. Vo finále vrátili Fínsku prehru z finále predošlých MS 2019 v Bratislave.

Pre Kanadu je to 27. titul v histórii a celkovo 51. medaila z MS.

Finále:

Fínsko - Kanada 2:3 pp (1:0, 0:1, 1:1 - 0:1)

Góly: 9. Ruohomaa (Kaski), 46. Lindbohm (Nousiainen, Ruohomaa) - 25. Comtois (Brown, Walker), 53. Henrique (Comtois, Brown), 67. Paul (Brown). Rozhodovali: Fraňo, Romasko – Lazarev, Šalagin, vylúčení: 3:5 na 2 min., navyše Danforth a Walker (obaja Kan.) 10 min. OT za narazenie, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0.

Fínsko: Olkinuora - Koivisto, Sund, Kaski, Määtä, Pokka, Ohtamaa, Nousiainen, Lindbohm - Anttila, Björninen, Mäenalanen - Ojamäki, Lundell, Ruotsalainen - Pakarinen, Kontiola, Innala - Sallinen, Ruohomaa, Turunen

Kanada: Kuemper - Walker, Ferraro, Stecher, Power, Bernard-Docker, Beaudin, Schneider - Brown, Henrique, Mangiapane - Bunting, Vilardi, Comtois - Pirri, Danforth, Paul - Foudy, Anderson-Dolan, Hagel

Vyrovnaný duel

Od úvodu sa hral obojstranne rýchly hokej a začiatok zápasu vyznel lepšie pre Fínov. Kanaďania hrali dvakrát v krátkom slede v oslabení a krátko po návrate Paula z trestnej lavice sa pred brankárom Kuemperom zorientoval Ruohomaa a otvoril skóre - 1:0. Krátko na to Määtä nezvýšil náskok Fínov, keď neuspel v prečíslení. Na opačnej strane zblízka nevyrovnal Vilardi.

Kanaďania boli blízko ku gólu v 23. minúte, ale Comtois trafil pri dorážke iba do žŕdky. Krátko na to sa dostali k dvom presilovkám, v ktorých zatlačili Fínov a Comtois zblízka dorazil puk do odkrytej bránky - 1:1. Inkasovaný gól naštartoval severanov, ale Kanaďania im zmarili viacero príležitostí. V 37. minúte sa už kanadskí hráči tešili z gólu na 2:1, no zásah Henriquea neplatil pre postavenie mimo hry.

Rozhodlo až predĺženie

Tretia tretina sa začala kanadským tlakom, ale fínska obrana sa nenechala zaskočiť. Brankár Olkinuora zvládol aj situáciu zo 45. minúty, keď s problémami zareagoval na odraz puku od zadného mantinelu a Pirri zblízka neskóroval. O necelú minútu už Fíni viedli 2:1, keď obranca Lindbohm využil priestor v kanadskom pásme a prestrelil Kuempera - 2:1.

Fíni následne nezvýšili náskok v presilovke, no Kanaďania ideálne naložili so svojou z 53. minúty. Comtois na hranici bránkoviska efektne posunul puk Henriqueovi a kanadský kapitán vyrovnal - 2:2. Do konca tretej tretiny si tímy strážili priestor pred bránkami a tak sa o víťazovi rozhodlo až v predĺžení.

O kanadskom prvenstve rozhodol v 67. minúte Paul, keď kombináciu s Brownom zakončil do prázdnej bránky.