Svojej mame s Alzheimerom obetoval všetko. Vďaka tomu zažila najkrajšie posledné chvíle
Dominik Slavkovský
Dominik Slavkovský

Svojej mame s Alzheimerom obetoval všetko. Vďaka tomu zažila najkrajšie posledné chvíle

"Nepodmienečná láska je niečo, čo len tak nezažijete, ona ju však vedele dať aj v jej najťažších chvíľach."

— Foto: Facebook/Seàn T O'Sallaigh

RÍM 5. júna - Preto, aby mala jeho mama tie najlepšie posledné chvíle, obetoval naozaj všetko. Prišiel o priateľku a s jeho firmou to začalo ísť dolu vodou. On však prežíval tie najkrajšie chvíle a za nič by to nevymenil. To, čo raz dala ona jemu, jej naozaj aj vrátil späť.

Sean O‘Sallaigh sa jedného dňa dozvedel, že jeho rodina plánuje jeho mamu, ktorej diagnostikovali Alzheimera, ubytovať v ústave pre seniorov, kde by dostala náležitú starostlivosť. On sa však s tým nemohol zmieriť, pretože to podľa neho nebola tá správna posledná kapitola, ktorá by mala jeho mamu čakať. Zobral preto všetko do vlastných rúk a s mamou Mary sa vybrali na poslednú cestu okolo sveta.

Cesta začína

Precestovali Nepál, zažili tam aj ich miestne slávnosti "Happy Holi", kde na znak príchodu jari, miestni vyhadzovali do vzduchu rôzne farby. Mary všetky deti naokolo volali stará mama, ona im na oplátku hovorila "Namaste".

„Myslel som si, že s touto diagnózou to ide už len dolu vodou, no ona začala znova viac chodiť, viac rozprávať, dokonca sa naučila aj nové slovíčka," hovorí Sean pre Dailymail.

Aj keď to mal byť pôvodne len jediný výlet, po návrate z Nepálu si Sean zobral svoju mamu k sebe domov do Ríma. "Ešte si to tu pamätala, pretože som jej to tu kedysi ukazoval," hovorí oddaný syn. Spolu si užili rôzne reštaurácie a kostoly, keď bolo príliš teplo, vybrali sa do horskej oblasti. "Páčili sa jej najmä zvončeky, ktoré nosili kravy či kozy. Vždy ju to rozosmialo."

Posledné chvíle spolu

Aj keď sa jej stav zhoršoval, Sean to nevzdával. Ich posledná cesta smerovala do Kapského mesta. Tam sa mohla Mary prejsť napríklad aj po piesku na pláži. Južná Afrika sa jej stala žiaľ aj osudnou, pretože Mary zomrela na infekciu hrudníka.

"Ku koncu ma volala otec, a musím sa priznať, že niekedy som naozaj cítil ako rodič," priznáva Sean, "všetko muselo ísť na vedľajšiu koľaj, no mne to dalo neskutočne veľa. Hovoria, že títo ľudia sú ku koncu už len na starosť, no to nikdy nebol jej prípad." Sallaigh prišiel o priateľku a situácia sa zhoršila aj v jeho cestovke. Teraz dáva všetko doporiadku. 

Sean sa postaral o to, aby jeho mama odišla zo sveta vo veľkom štýle. To bola priorita číslo jeden. Nič pre neho nebolo nemožné . "Nesnažil som sa ju držať v mojom svete, jednoducho som ju nechal ísť do toho jej. Niekedy utierala stôl aj hodinu, obaja sme sa na konci dňa na tom len zasmiali," dodáva na záver.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…