Ženy a deti Alberta Einsteina: Doteraz sa nevie, či bola jeho dcéra adoptovaná alebo zomrela
Alexandra Valková
Alexandra Valková

Ženy a deti Alberta Einsteina: Doteraz sa nevie, či bola jeho dcéra adoptovaná alebo zomrela

Nadanie pre matematiku a fyziku Albertovi Einsteinovi rozhodne nezabezpečilo úplne pokojný manželský život. Manželky a deti geniálneho vedca by o tom vedeli rozprávať.

Albert Einstain so ženou a synmi. — Foto: Instagram/colorindohistoria, alberteinstein

NEMECKO 4. júna - Všeobecná a špeciálna teória relativity. Originálne interpretácie kvantovej mechaniky. Veľká spoločenská angažovanosť. Množstvo fyzikálnych ocenení na čele s Nobelovou cenou a označovanie za jeden z najgeniálnejších mozgov všetkých čias.

To všetko sú hlavné body práce a života Alberta Einsteina, ktoré z neho už počas života urobili ikonickú celebritu. Čo však vieme o jeho rodine? Tak zásadná osobnosť sa totiž s tradičnou jednou manželkou a bezproblémovým vzťahom s deťmi rozhodne neuspokojila.

Pohnuté vzťahy

Počas štúdia na Polytechnike v Zürichu sa Einstein zoznámil s Milevou Marić, jednou z veľmi mála žien, ktorej sa koncom 19. storočia podarilo získať vysokoškolský titul. Nadaná študentka si Einsteina bez váhania vzala a spoločne mali tri deti.

Vzhľadom na to, že sa mužova kariéra vyvíjala predsa len o niečo rýchlejšie, sa vedkyňa srbského pôvodu vzdala svojich vlastných akademických ambícií a namiesto toho sa starala o domácnosť a pomáhala Albertovi s jeho dielom.

Dodnes je záhadou a terčom špekulácií, aký veľký bol jej vplyv na konštruovanie Einsteinovej teórie relativity. V roku 1919 sa manželia rozviedli, v tej dobe už bol ich vzťah viac-menej len formálny.

Po tejto žene sa už neoženil 

Einstein sa od roku 1912 intenzívne stretával so svojou sesternicou Elsou Lowenthal a v roku 1919, len pár mesiacov po rozvode s Milevou, si ju vzal za ženu. Nielenže matky Alberta a Elsy boli sestry, ich otcovia boli navyše bratranci - to je hneď niekoľkonásobné spojenie pokrvných línií. Spoločne už ďalšie deti nemali, Einstein však pomáhal vychovávať Elsine deti z jej prvého manželstva, dcéry Ilsu a Margot.

Spoločne žili v Nemecku, až do vynútenej emigrácie v roku 1933 a následne ešte tri roky v Spojených štátoch; potom sa však Elsin zdravotný stav zásadne zhoršil a po troch rokoch zomrela. Einstein sa už nikdy neoženil.

Deti s rôznymi osudmi

Vlastné deti mal Einstein iba s Milevou Marić. Známy je osud predovšetkým synov Hansa Alberta a Eduarda. Prvý sa narodil v roku 1904, druhý o šesť rokov neskôr. Hansa Alberta čakala úspešná kariéra profesora a odborníka na hydrauliku na Kalifornskej univerzite v Berkeley.

Eduard sa oproti tomu rozhodol študovať psychiatriu, namiesto dokončenia školy a uplatnenia v odbore u neho prepukla schizofrénia, takže sa o neho musela starať matka Mileva až do svojej smrti v roku 1948. Potom bol nešťastný Eduard hospitalizovaný na psychiatrickej klinike, kde v roku 1965 zomrel.

Čo sa v skutočnosti stalo s ich dcérou? 

Ako píše zoomamagazin.iprima.cz, najväčšie tajomstvo však zahaľuje osud Einsteinovej dcéry Lieserl, ktorá sa narodila už v roku 1902, teda ešte pred jeho sobášom s Milevou. Lieserl chvíľu zostala s matkou a jej rodinou v rodnom Srbsku, avšak Mileva sa čoskoro vrátila za Albertom do Švajčiarska - bez dcéry.

Tá podľa niektorých teórií zomrela na šarlach po necelom roku života. Pravdepodobnejšie sa však javí teória (podporená aj náznakmi z korešpondencie budúcich manželov Einsteinovcov), že „predmanželskú“ Lieserl dali na adopciu a následne žila pod iným menom v inej rodine.

Einsteinova matka Pauline údajne nebola zo synovho vzťahu so staršou dievčinou z Balkánu nijako nadšená a jej vplyv (spolu s nezanedbateľnou stigmatizáciou nemanželských detí) možno prispel k tomu, že sa rozhodli dať svoju malú dcérku na adopciu. Za zmienku určite stojí aj to, že až do 80. rokov sa o Lieserl vôbec nevedelo - tak dobre sa im podarilo skryť jej existenciu.

Genetika nie je všetko 

Príklad Hansa Alberta Einsteina ukazuje, že inteligencia je skutočne vysoko dedičná (koniec koncov, aj druhý syn Eduard mal pred vypuknutím zdravotných komplikácií výborné kognitívne schopnosti), zároveň však má tendenciu inklinovať k priemeru.

Deti vysoko inteligentných rodičov budú pravdepodobne múdre, ale nie tak geniálne ako ich predkovia. Navyše sa zdá, že minimálne dvom z troch Einsteinových detí tieto vlohy k šťastiu aj tak príliš nepomohli.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…