Dobré noviny
Brehom viacerých riek sa dostane zvýšená pozornosť. Čaká ich čistenie
TASR
TASR

Brehom viacerých riek sa dostane zvýšená pozornosť. Čaká ich čistenie

Vyzbieraný odpad z okolia rieky Gidra pri tabuli náučného chodníka Silnica - Budmerice v rámci celosvetového projektu Zaži čisté rieky pri obci Budmerice.
Vyzbieraný odpad z okolia rieky Gidra pri tabuli náučného chodníka Silnica - Budmerice v rámci celosvetového projektu Zaži čisté rieky pri obci Budmerice. — Foto: TASR/Lukáš Grinaj

Brehom viacerých riek a vodných tokov na Slovensku sa počas najbližšieho víkendu (4. – 6. 6.) dostane zvýšená pozornosť.

Bratislava 3. júna (TASR) – Brehom viacerých riek a vodných tokov na Slovensku sa počas najbližšieho víkendu (4. – 6. 6.) dostane zvýšená pozornosť. Pri príležitosti svetového dňa životného prostredia a svetového dňa oceánov sa Slovensko zapojí do celosvetovej výzvy River Cleanup. Počas projektu aktivity Zaži čisté rieky na Slovensku sa budú čistiť brehy Dunaja, Hronu, Váhu a Nitry, ale aj Parnej, Žitavy či Laborca.

„Našim cieľom je posunúť Slovensko k ekologickej zodpovednosti a inšpirovať ľudí k udržateľnému spôsobu života, aby pomohli očistiť nielen životné prostredie, ale aj seba samých. Každá naša bunka potrebuje zdravú, čistú a pitnú vodu, preto je dôležité, aby sme sa starali o vodu, ktorú máme v krajine,“ uviedla pre TASR Lucia Olívia Ďurčová, projektová manažérka z neziskovej organizácie Human Health Institute.

Kde všade sa stretnú?

Miestom stretnutia sú vodné toky a vodné plochy vo viacerých mestách na Slovensku. Okrem hlavného mesta je medzi nimi napríklad Trnava, Budmerice, Modra, Spišská Nová Ves, Galanta, Červeník, Šaľa, Komárno, Marcelová, Trnava, Trenčín, Trstice, Prievidza, Košice, Snina, Púchov, Kalonda či Zvolen. Do projektu je zapojených cez 30 miest.

Vyzbieraním odpadu, ktorý pri objavovaní jednotlivých lokalít účastníci nájdu, podporia ochranu nenahraditeľného prírodného bohatstva, našich vodných zdrojov. Prispejú tak k zachovaniu cenných prírodných biotopov a najviac ohrozených druhov rastlín a živočíchov, ktoré Slovensko má.

„Treba si uvedomiť, že všetko, čo vyhodíme alebo vylejeme do riek, skončí v našom organizme,“ povedala Ďurčová s pripomenutím toho, že Slovensko patrí ku krajinám s najväčším vodným bohatstvom v strednej Európe a je potrebné, aby voda čo najdlhšie zostala v krajine.

Zapojí sa aj hlavné mesto

Do akcie sa opäť zapája aj hlavné mesto, bratislavské brehy Dunaja sa budú upratovať v nedeľu (6. 6.). Čistiť sa bude na petržalskej strane Dunaja, vo vodáckom areáli Zemník, vo Vlčom hrdle, Karloveskej zátoke i v mestskej časti Devíne.

Podľa viceprimátorky Bratislavy Zdenky Zaťovičovej je životné prostredie dôležité. „Téma je živá a ľudia pochopili, že životnému prostrediu treba trocha pomôcť,“ poznamenala na štvrtkovej tlačovej konferencii. Spoluorganizátorom podujatia v hlavnom meste je Asociácia bratislavských vodáckych klubov.

Záštitu nad projektom prevzal primátor Bratislavy Matúš Vallo a primátor Košíc Jaroslav Poláček.

Už ste čítali?