Dobré noviny
Slovenskí vedci a železničiari hľadali koronavírus v našich vlakoch. Z výledkov sú milo prekvapení
TASR
TASR

Slovenskí vedci a železničiari hľadali koronavírus v našich vlakoch. Z výledkov sú milo prekvapení

Vedci zo Slovenskej akadémie vied (SAV) hľadali vo vlakoch, pokladniciach a v odpočinkových miestnostiach Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) počas apríla a začiatkom mája nový koronavírus.

Bratislava 3. júna (TASR) - Vedci zo Slovenskej akadémie vied (SAV) hľadali vo vlakoch, pokladniciach a v odpočinkových miestnostiach Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) počas apríla a začiatkom mája nový koronavírus. Nenašli ho však ani v jednej zo 187 vzoriek, ktoré odobrali.

Informovali o tom počas štvrtkovej tlačovej konferencie predstavitelia ZSSK a Biomedicínskeho centra (BMC) SAV. Odber biologického materiálu stermi vo vlakoch a iných priestoroch ZSSK realizovali odborníci z BMC SAV a zaškolení pracovníci ZSSK.

Analýzy vzoriek

Testami prešli personál prvého kontaktu, rušňovodiči a nimi užívané priestory, miesta v osobných vlakoch, rýchliky a regionálne či prímestské vlaky. Odbery boli podľa predsedu predstavenstva ZSSK Romana Koreňa vykonané pred a po ceste vlaku s cestujúcimi.

Analyzované vzorky boli počas transportu udržiavané v cestovných chladničkách a prevoz vzoriek do Biotechnologických laboratórií BMC SAV bol zabezpečovaný tak, aby mohli byť analyzované do 24 hodín po odbere. Vzorky boli skúmané na prítomnosť RNA a antigénov vírusu spôsobujúceho ochorenie COVID-19.

Dramatický pokles cestujúcich

Podľa vedúceho Biotechnologických laboratórií BMC SAV Vladimíra Zelníka pre izoláciu vírusovej RNA a na jej detekciu metódou RT-PCR boli použité štandardné validované metódy používané pre diagnostiku SARS-CoV-2.

„Výsledky výskumu som očakával trochu s napätím. Počet cestujúcich nám v uplynulých 14 mesiacoch dramaticky klesol, no posledný mesiac sa postupne vraciame do normálu. Spúšťame medzinárodné spoje vrátane dovolenkového autovlaku do Splitu či obľúbených IC vlakov. Všetky vlaky okrem zvýšenej frekvencie normálneho upratovania dezinfikujeme ozónom a dvakrát týždenne polymérovou dezinfekciou s účinnosťou šesť až sedem dní,“ povedal Koreň.

Viac si môžete prečítať na ďalšej stránke.

Časť 1 / 2

Už ste čítali?