Toto je najhoršia operácia v histórii: Mala až 300% úmrtnosť. Ako je to možné?
Alexandra Valková
Alexandra Valková

Toto je najhoršia operácia v histórii: Mala až 300% úmrtnosť. Ako je to možné?

To najhoršie, čo sa môže pri operácii stať, je smrť pacienta - teda 100% úmrtnosť. Lenže čo ak to dopadne ešte horšie...

Robert Liston — Foto: Wikimedia

LONDÝN 3. júna - Rok 1846 priniesol absolútne zásadný objav. Hoci sa už v predchádzajúcich storočiach experimentovalo s rôznymi látkami na utíšenie bolesti, až tesne pred polovicou 19. storočia po prvýkrát došlo k operačnému využitiu anestézie.

Stomatológ William Morton vtedy vykonal verejný experiment, keď prostredníctvom inhalovaného éteru uspal pacienta pred operáciou nádoru. Pokus sa podaril a dejiny moderného lekárstva si mohli zapísať výrazný míľnik. Operácie dovtedy totiž prinášali veľa bolesti a zároveň aj zdravotných rizík - ako napríklad bizarné prípady z 20. rokov 19. storočia.

Prvoradá bola rýchlosť 

Ale vráťme sa ešte na chvíľku k anestézii. Kým ešte nebola dostupná, vykonávali sa teda operácie na bdelých pacientoch, s čím bola spojená nielen ťažko predstaviteľná miera bolesti, ale aj riziká omdlievania, nepravidelného pulzu a ďalších faktorov, ktoré ovplyvňovali úspešnosť operácie.

Foto: wikimedia

Z toho dôvodu sa u vtedajších chirurgov najviac cenila trochu prekvapujúca vlastnosť - rýchlosť. Operácie vykonávali v horizonte niekoľkých minút, čo bolo možné aj vďaka ich jednoduchosti - dominovali totiž amputácie a podobné, jednoznačne definované procedúry, pri ktorých sa operujúci lekár skutočne nemusel zaoberať detailami.

Hviezda medzi chirurgmi 

Ako píše portál zoommagazin.iprima.cz, jedným z najvyhlásenejších chirurgov bol začiatkom 19. storočia Robert Liston, ktorý údajne zvládol vykonať kompletnú amputáciu končatiny v priebehu niekoľkých minút; a to vrátane záverečného šitia.

Foto: wikimedia

Liston sa v roku 1835 stal profesorom klinickej chirurgie v londýnskej fakultnej nemocnici University College Hospital a na konci roka 1846 za asistencie spomínaného Mortona vykonal prvú operáciu s použitím anestetík na európskom kontinente. Ešte predtým sa však neslávne preslávil jednou skutočne nepodarenou operáciou.

Tragédia na tretiu 

Pri jednej amputácii totiž omylom odrezal aj prst jednému zo svojich asistentov, ktorý nohu držal. Náročnú procedúru zvládol behom dvoch a pol minút, je teda logické, že pri takomto zhone nebol čas na riešenie detailov.

Bohužiaľ, jedným z tých detailov bola aj otrava krvi - zmiešanie krvi pacienta a asistenta viedlo k tomu, že obaja neskôr v nemocnici zomreli na gangrénu (odumreté a následne ďalej zmenené telesné tkanivo, obvykle pôsobením bakteriálnej infekcie). 

Foto: wikimedia

Zábava, ktorá sa jednému divákovi nevyplatila 

Operácie sa zúčastnilo aj veľké množstvo divákov. Možnosti zábavy boli predsa len obmedzené a vzhľadom k tomu, o aké rýchle procesy obvykle išlo, bola pre veľa ľudí možnosť sledovať operáciu v priamom prenose veľmi atraktívna. Bezpečnosť však bola až na druhom mieste, čo jeden z divákov pocítil až príliš bolestivo.

Ako sa sústredený Liston oháňal skalpelom, rozrezal divákovi jeho kabát. Tu sa informácie trochu líšia - podľa niektorých zdrojov chirurg pacienta porezal skalpelom s kontaminovanou krvou a následne tiež zomrel na gangrénu; iné zdroje hovoria o obyčajnom zľaknutí, ktoré však viedlo k smrti v dôsledku šoku.

Tak či onak, aj spomínaný divák po tejto operácii zomrel, čím udalosť vstúpila do dejín ako prvá (a snáď aj jediná) operácia so zdanlivo nepochopiteľnou 300% úmrtnosťou.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…