Na najsuchšom mieste v Austrálii žijú tisíce ľudí v jaskyniach. Vybudovali si tu bazén aj hotel
Alexandra Valková
Alexandra Valková

Na najsuchšom mieste v Austrálii žijú tisíce ľudí v jaskyniach. Vybudovali si tu bazén aj hotel

Vybrali by ste sa sem na podzemný výlet?

Coober Pedy — Foto: booking.com, Instagram/travelmasterpiece

COOBER PEDY 3. júna - Mesto Coober Pedy sa nachádza v najsuchšej časti Austrálie a teploty tu v najteplejšom období dosahujú rekordy aj v tieni. Napriek tomu tu ľudia úspešne žijú - len sa museli premiestniť pod zemských povrch.

Scenéria austrálskeho mesta Coober Pedy pripomína filmové kulisy a rozhodne to nie je iba preto, že sa tadiaľ v roku 1985 preháňal Mel Gibson ako Šialený Max, o 14 rokov neskôr tu Vin Diesel nakrúcal sci-fi Čiernočierna tma a natáčali tu aj ďalšie desiatky filmárov, ktorí sa nechali zlákať neobvyklou krajinou.

Najteplejším mesiacom je január 

Dočervena sfarbené hrudy pieskovca, ktoré sú výsledkom mnohých rokov ťažby opálu, sa tu rozpaľujú do neznesiteľných teplôt. Počas januára, čo je v Austrálii najteplejší mesiac, je tu bežne okolo 42 stupňov v tieni a na osvieženie v podobe dažďa tu môžete zabudnúť. Priemerne tu naprší 160 milimetrov zrážok za rok, čo je najmenej v celej Austrálii. Aj obyčajná tráva je tu vzácnou komoditou, našťastie, miestny správca golfového ihriska ale má zmysel pre humor.

Opálová metropola 

Ako píše portál zoommagazin.iprima.cz, nehostinné podmienky nedokázali ľudí odohnať, pretože mesto leží na ohromnom opálovom bohatstve. Neuveriteľných 70% svetových opálov sa dá vystopovať práve do Coober Pedy, čo mestu prinieslo prezývku Opálová metropola sveta.

Pekelné teploty na povrchu tejto oblasti nie sú absolútne ideálne na prežitie. Preto sa obyvatelia tohto mesta rozhodli improvizovať. Pod svojimi domami si baníci vybudovali podzemné priestory, ktorým hovoria „zákopy“ a v ktorých je cez deň oveľa príjemnejšie ako na povrchu. Dodnes v nich žije viac ako 60 percent miestnej populácie, čo je približne 3 500 ľudí.

Podzemné kaplnka, hotel aj bazén

Miestni sa ale nezastavili pri budovaní obyčajných obytných izieb. Niektorí tu vybudovali obrovské sídla s chodbami, ktoré sú prepletené ako pavučiny. V stenách podzemných jaskýň majú vyhĺbené knižnice, skrinky a police. „Poznám dokonca niekoho, kto tu má veľký podzemný bazén,“ tvrdí bývalá starostka mesta Michelle Provatidisová.

Pod zemou sa nachádza aj múzeum, niekoľko kaplniek či hotel. Skrátka všetko, na čo si spomeniete. Vodu sem síce musí privádzať dvadsaťpäť kilometrov dlhé potrubie, vďaka miestnemu vodnému zariadeniu je však veľmi kvalitné. Ako turistu by vás však mohol odradiť fakt, že tu má svoje teritórium najjedovatejší had sveta - tajpan drobnošupinatý.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…