Dobré noviny
Lekárka radí: Presedíte celý deň v kancelárii? Poobednému útlmu zabránite aj takto jednoducho
Júlia Böhmová
Júlia Böhmová

Lekárka radí: Presedíte celý deň v kancelárii? Poobednému útlmu zabránite aj takto jednoducho

Potrebujete byť v práci výnimočne efektívny? Pomôžu vám pravidelné prechádzky vrámci budovy, dôsledný pitný režim a ľahké obedy.
Potrebujete byť v práci výnimočne efektívny? Pomôžu vám pravidelné prechádzky vrámci budovy, dôsledný pitný režim a ľahké obedy. — Foto: Unsplash, archív MUDr. A. Penesovej

Čaká vás dovolenka a vy sa v práci snažíte pred odchodom dohnať, čo sa dá? Odborníčka na pohyb a výživu radí, ako efektívne využiť pracovné prestávky a čo obedovať, aby ste boli naozaj efektívny a predišli útlmu.

BRATISLAVA 28. júna - „Sedavá práca má na človeka negatívne dopady. Keď strnulo sedíte v jednej pozícii celý deň, vyčerpá vás to fyzicky aj psychicky,“ hovorí odborníčka na pohyb a výživu, MUDr. Adela Penesová, PhD. Človek nie je podľa lekárky naprogramovaný na nehybnosť.

Ak denne spravíte menej ako 5000 krokov, odrazí sa vám to na zdraví. Chýbajúca fyzická aktivita je významným rizikovým faktorom viacerých ochorení. Je spoluzodpovedná za vysoký krvný tlak, problémy s chrbticou, srdcovocievne,  očné, neurologické, metabolické (cukrovka) aj onkologické choroby. Vyčerpávajúca práca spojená so stresom môže viesť k poruchám spánku. Z dlhodobého hľadiska sa na zdraví jednoznačne vypomstí,“ varuje lekárka.

Pohyb v administratívnej budove

Ak sa snažíte pred dovolenkou dohnať a nadbehnúť všetko, čo sa dá, na pohybové aktivity vám možno neostane extra čas. Veľa bežných denných aktivít môžeme pritom prirodzene prepojiť s pohybom.

Cestu do práce doplňme o chôdzu. Vystúpme o dve-tri zastávky skôr alebo auto zaparkujme čo najďalej, aby sme sa donútili trochu prejsť.“ Pri sedavej práci odporúča lekárka vymeniť výťah za schody, každú hodinu sa postaviť a prejsť. „V jednej slovenskej banke umiestnili kopírku cielene na koniec chodby, aby bol každý zamestnanec nútený zdvihnúť sa zo stoličky a kúsok sa prejsť,“ spomína lekárka.

Ani počas práce v ofise by sme nemali zabúdať na pravidlá pitného režimu. Podľa MUDr. Penesovej by mal človek denne vypiť 30 až 40 mililitrov čistej vody a minerálnych vôd. Šesťdesiatkilová žena potrebuje denne 1,8 - 2,4 litra. Osemdesiatkilový muž 2,4 - 3,2 litra vody každý deň.
Ani počas práce v ofise by sme nemali zabúdať na pravidlá pitného režimu. Podľa MUDr. Adely Penesovej, PhD. (na foto vpravo)potrebuje šesťdesiatkilová žena 1,8 - 2,4 l osemdesiatkilový muž 2,4 - 3,2 l vody každý deň. Foto: Pexels / A. Piacquadio, archív A. Penesovej 

Oceňuje, že viaceré slovenské spoločnosti pochopili dôležitosť pohybu. V popoludňajších hodinách umožňujú zamestnancom priamo na pracovisku zacvičiť si jogu, zaplávať si, alebo im do spoločnej haly umiestnili napríklad pingpongový stôl.

Samozrejme, popri tom všetkom je dôležitá aj správne nastavená zdravá strava a dostatok iných aktivít. Čas s rodinou a priestor na koníčky. Ak môžete, cez víkend úplne vypnite, vytvorte si harmóniu tak, aby ste z nej čerpali nadchádzajúce pracovné dni.“

5 pravidiel, vďaka ktorým budete mať energiu v práci celý deň

  1. Robte si pravidelné prestávky. Každú hodinu sa postavte, vybehnite po schodoch alebo sa v rámci budovy choďte prejsť.
  2. Noste si do práce orechy. Sú bohaté na omega 3 mastné kyseliny, ktoré podporujú činnosť mozgu a chránia pred aterosklerózou. Bohatým zdrojom sú mandle, vlašské, kešu aj para orechy a slnečnicové, tekvicové a drvené ľanové semienka.  
  3. Vyhnite sa ťažkým obedom. Ak sa na obed najeme do prasknutia, podľa MUDr. Adely Penesovej sa náš mozog doslova „odkrví“. Všetky energia putuje do trávenia, preto nás dobehne útlm a únava.
  4. Vyberajte si ľahšie pokrmy. Ideálne hydinové mäso, ryby, veľa šalátov.
  5. Pite vodu priebežne celý deň. Na kilogram hmotnosti by sme mali denne prijať 30 až 40 mililitrov vody každý deň. Ak vážite napríklad 60 kíl, mali by ste vypiť 1,8 – 2,4 litra vody každý deň. Nečakajte, kým pocítite smäd, ten je totiž už doslova alarmom. Podľa lekárov by sme mali telu dodávať tekutiny v podobe vody a minerálnych vôd ešte vtedy, kým nemáme smäd.

Trpíte syndrómom kancelárskeho čreva?

Ak trávite väčšinu dňa za počítačom a za stolom, odnesie si to negatívne aj vaše trávenie. „Keď sa počas dňa pravidelne hýbete, hýbu sa aj vaše črevá a tým ľahšie spracúvajú potravu.“ Aby ste sa ťažkými jedlami celkom nevyradili „z prevádzky“, počas dňa za notebookom by ste si mali podľa odborníčky dopriať ľahšie pokrmy. Obmedziť nasýtené tuky a pridať omega 3 mastné kyseliny, ktoré podporujú činnosť mozgu a pôsobia ochranne pred aterosklerózou.

Viac si môžete prečítať na ďalšej strane.

Časť 1 / 2

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?