Dnes to vypukne! Budeme môcť pozorovať zatmenie Slnka. Čo na to potrebujeme?
TASR
TASR

Dnes to vypukne! Budeme môcť pozorovať zatmenie Slnka. Čo na to potrebujeme?

Najväčšiu fázu zatmenia Slnka budú môcť pozorovať ľudia na Sibíri, Grónsku a na severe Kanady.

Ilustračné foto — Foto: TASR/AP

Bratislava 10. júna (TASR) – Na Slovensku je štvrtok 10. júna možné pozorovať čiastočné zatmenie Slnka. Pri pozorovaní tohto nebeského javu platí podľa odborníkov zásada, že sa na Slnko nepozerá voľným okom, priamo cez ďalekohľad či slnečné okuliare.

TASR o tom informovala hovorkyňa Slovenskej akadémie vied (SAV) Katarína Gáliková. Najväčšiu fázu zatmenia Slnka budú môcť pozorovať ľudia na Sibíri, Grónsku a na severe Kanady. Pre vzdialenosť Mesiaca od Zeme nebude toto zatmenie ani v týchto oblastiach úplné. „U nás bude viditeľné ako čiastočné, to znamená, že na severozápade Slovenska zakryje Mesiac dvanásť percent slnečného disku, na juhovýchode deväť percent,“ vysvetľuje Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV.

Pozor na zrak

Slnko, Mesiac a Zem sa dostanú na jednu priamku, pričom Mesiac bude v tom čase pomerne ďaleko od Zeme. Jeho zdanlivý priemer na oblohe bude menší ako priemer Slnka a ani počas najväčšej fázy zatmenia nezakryje celý slnečný kotúč. Takéto zatmenie Slnka má prívlastok prstencové.

Zatmenie Slnka sa začne v Bratislave približne o 11. hodine a 55. minúte, maximálna fáza nastane o 12.41 h, koniec úkazu bude o 13.29 h (v rámci Slovenska sú možné niekoľkominútové posuny). V Bratislave sa bude dať zatmenie pozorovať pred Slovenským národným múzeom, UK bude premietať udalosť aj cez livestream.

„Odporúčame použiť buď kvalitný filter, alebo priemet Slnka cez ďalekohľad na papier alebo špeciálne okuliare, ktoré ochránia vaše oči pred poškodením,“ zdôrazňuje Svoreň. Ďalšie čiastočné zatmenie Slnka bude zo Slovenska viditeľné 25. októbra 2022. Mesiac vtedy zakryje 31 percent slnečného disku na juhozápade a 39 percent na severovýchode Slovenska.

Jav skvelý aj pre vedu

„Zatmenie je zaujímavý jav, ktorý pozorovali už staroveké civilizácie, a umožňuje človeku, aby si uvedomil, kde vo vesmíre je jeho miesto. Má však aj vedecký prínos. Umožňuje totiž pozorovať vyššie vrstvy slnečnej atmosféry – teda nielen fotosféru, ale aj chromosféru, a najmä koronu. V nej sa nachádzajú vysokoenergetické častice, ktoré sú predmetom vedeckého záujmu,“ povedal astronóm Patrik Čechvala z oddelenia astronómie a astrofyziky na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského (UK) v Bratislave.

Záujem vedcov aj astrofotografov vyvolalo napríklad úplné zatmenie Slnka 21. augusta 2017 pozorovateľné na území USA či nedávne zatmenie 14. decembra 2020 viditeľné v Južnej Amerike.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…