Dnes to vypukne! Budeme môcť pozorovať zatmenie Slnka. Čo na to potrebujeme?
TASR
TASR

Dnes to vypukne! Budeme môcť pozorovať zatmenie Slnka. Čo na to potrebujeme?

Najväčšiu fázu zatmenia Slnka budú môcť pozorovať ľudia na Sibíri, Grónsku a na severe Kanady.

Ilustračné foto — Foto: TASR/AP

Bratislava 10. júna (TASR) – Na Slovensku je štvrtok 10. júna možné pozorovať čiastočné zatmenie Slnka. Pri pozorovaní tohto nebeského javu platí podľa odborníkov zásada, že sa na Slnko nepozerá voľným okom, priamo cez ďalekohľad či slnečné okuliare.

TASR o tom informovala hovorkyňa Slovenskej akadémie vied (SAV) Katarína Gáliková. Najväčšiu fázu zatmenia Slnka budú môcť pozorovať ľudia na Sibíri, Grónsku a na severe Kanady. Pre vzdialenosť Mesiaca od Zeme nebude toto zatmenie ani v týchto oblastiach úplné. „U nás bude viditeľné ako čiastočné, to znamená, že na severozápade Slovenska zakryje Mesiac dvanásť percent slnečného disku, na juhovýchode deväť percent,“ vysvetľuje Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV.

Pozor na zrak

Slnko, Mesiac a Zem sa dostanú na jednu priamku, pričom Mesiac bude v tom čase pomerne ďaleko od Zeme. Jeho zdanlivý priemer na oblohe bude menší ako priemer Slnka a ani počas najväčšej fázy zatmenia nezakryje celý slnečný kotúč. Takéto zatmenie Slnka má prívlastok prstencové.

Zatmenie Slnka sa začne v Bratislave približne o 11. hodine a 55. minúte, maximálna fáza nastane o 12.41 h, koniec úkazu bude o 13.29 h (v rámci Slovenska sú možné niekoľkominútové posuny). V Bratislave sa bude dať zatmenie pozorovať pred Slovenským národným múzeom, UK bude premietať udalosť aj cez livestream.

„Odporúčame použiť buď kvalitný filter, alebo priemet Slnka cez ďalekohľad na papier alebo špeciálne okuliare, ktoré ochránia vaše oči pred poškodením,“ zdôrazňuje Svoreň. Ďalšie čiastočné zatmenie Slnka bude zo Slovenska viditeľné 25. októbra 2022. Mesiac vtedy zakryje 31 percent slnečného disku na juhozápade a 39 percent na severovýchode Slovenska.

Jav skvelý aj pre vedu

„Zatmenie je zaujímavý jav, ktorý pozorovali už staroveké civilizácie, a umožňuje človeku, aby si uvedomil, kde vo vesmíre je jeho miesto. Má však aj vedecký prínos. Umožňuje totiž pozorovať vyššie vrstvy slnečnej atmosféry – teda nielen fotosféru, ale aj chromosféru, a najmä koronu. V nej sa nachádzajú vysokoenergetické častice, ktoré sú predmetom vedeckého záujmu,“ povedal astronóm Patrik Čechvala z oddelenia astronómie a astrofyziky na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského (UK) v Bratislave.

Záujem vedcov aj astrofotografov vyvolalo napríklad úplné zatmenie Slnka 21. augusta 2017 pozorovateľné na území USA či nedávne zatmenie 14. decembra 2020 viditeľné v Južnej Amerike.

Už ste čítali?

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…