Dobré noviny
Neuveriteľný úspech izraelských vedcov. Sú na sklonku objavu, ako predĺžiť ľudský život
TASR
TASR

Neuveriteľný úspech izraelských vedcov. Sú na sklonku objavu, ako predĺžiť ľudský život

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: pexels.com/Italo Melo

Na výskume sa podieľali aj vedci z amerického Národného ústavu zdravia či experti z Barcelony.

Jeruzalem 2. júna (TASR) – Izraelským vedcom sa podarilo predĺžiť priemerný život myší o 30 percent. Veria, že ich výskumná metóda by mohla zabrať aj u ľudí, ktorí by sa tak napríklad namiesto 90 rokov dožili 120 rokov.

Informovala o tom internetová stránka izraelskej Bar-Ilanovej univerzity. Na výskume, ktorého výsledky zverejnil časopis Nature Communications, sa podieľali aj vedci z amerického Národného ústavu zdravia či experti z Barcelony.

Pokusy na myšiach

Vedci v rámci výskumu posilnili proteín sirtuin (SIRT6), ktorého prítomnosť v organizme s narastajúcim vekom ubúda. Pokus vykonávali na 250 myšiach. Výskum ukázal, že staršie zvieratá strácajú schopnosť vytvárať energiu v prípade absencie vonkajších energetických zdrojov, ako napríklad pri krátkom pôste.

Na druhej strane myši s upravenou hladinou proteínu dokázali generovať energiu z iných zdrojov, napríklad z odbúravania tukov či z kyseliny mliečnej. V dôsledku toho sa tvoril cukor, ktorý využívalo telo na tvorbu energie potrebnej pre svaly a predovšetkým pre mozog.

„Myši vykazovali ľahšie prekonávanie rôznych ochorení súvisiacich s vekom, ako sú napríklad rakovina či poruchy krvi. Okrem toho boli schopné vykonávať rovnako intenzívne aktivity ako mladé myši bez toho, aby ich to oslabilo,“ píše sa v správe izraelskej univerzity.

Lieky do troch rokov?

„Ak dokážeme určiť, ako proteín aktivovať v prípade ľudí, dokážeme predĺžiť ľudský život, čo by mohlo mať obrovské zdravotné a ekonomické dôsledky,“ uviedol vedúci výskumného tímu Chaim Cohen.

Kým pri myšiach možno hladinu proteínu SIRT6 zvýšiť genetickou modifikáciou, u ľudí sú na to potrebné lieky. Vedci veria, že takéto lieky by mohli vyvinúť do dvoch až troch rokov.

Už ste čítali?