Kŕmite svojho psa zvyškami ľudskej stravy? Toto sú najčastejšie chyby, s ktorými by ste mali ihneď prestať
Alexandra Valková
Alexandra Valková

Kŕmite svojho psa zvyškami ľudskej stravy? Toto sú najčastejšie chyby, s ktorými by ste mali ihneď prestať

Robíte tieto chyby aj vy? Mali by ste to čo najskôr zmeniť, inak môžete svojmu miláčikovi spôsobiť závažné zdravotné problémy. 

Najčastejšie chyby pri kŕmení psa. — Foto: unsplash

BRATISLAVA 5. júna - Dodržiavanie základných pravidiel pri výžive psa je dôležité. Mnohí z nás sa pri kŕmení svojho domáceho maznáčika dopúšťajú chýb, či už vedome, alebo nevedome - a tie môžu viesť nielen k zlému zažívaniu a ďalším zdravotným komplikáciám, ale aj k problémom s výchovou.

Aké sú najčastejšie chyby, ktoré ako majitelia psov robíme? Psa kŕmime, keď sa to časovo hodí nám, dáme na psie chute, kŕmime ho pre neho nezdravou ľudskou stravou, neodoláme psím očiam a hodíme psíkovi kúsok zo svojho taniera, prípadne krmivo nesprávne skladujeme.

Najčastejšie chyby:

1. Psa kŕmime, kedy sa to časovo hodí nám

Pes má rád pravidelnosť vo všetkom, teda aj v kŕmení. Dáva mu to pocit istoty. Najlepšie je psa kŕmiť po prvom venčení, prípadne jedlo rozdeliť na ráno a večer. Snažíme sa vždy kŕmiť v rovnakom čase. Vždy je však dôležité nechať psíka pred jedlom a po jedle minimálne 30 minút odpočinúť. Aktívny pohyb pred alebo po kŕmení môže byť jedným z dôvodov veľmi nebezpečného pretočenia žalúdka predovšetkým u väčších plemien a starších zvierat.

2. Ochotne počúvame psie chute

Ak niečo psíkovi chutí, nie vždy to znamená, že je to pre neho dobré. Na trhu je množstvo nekvalitných krmív, ktoré sú často doplnené o rôzne dochucovadlá, soli, farbivá, korenie, aby psom viac chutili. Tieto nezdravé prísady ale škodia zažívaniu, hoci ich psíkovia majú radi.

Ideálne je dávať im granuly, ktoré neobsahujú žiadnu sóju, dochucovadlá a pod. Vhodné sú aj granuly lisované za studena. Vždy čítame zloženie na zadnej strane obalu. Pre tých psíkov, ktorí majú problém s jedením, môžete pre väčšiu chuť ku granulám pridať trochu z konzervy alebo omáčky pre psov. V takom prípade však pozor na dodržanie veľkosti kŕmnej dávky.

3. Kŕmime psa pre neho nezdravou ľudskú stravou

Najbežnejším príkladom sú údeniny. Ako píše portál living.iprima.cz, voňavý párok psom síce chutí, ale je plný soli a tuku (a často i konzervantov) a zvieraciemu žalúdku rozhodne nerobí dobre. Vždy psom dávajte kvalitné maškrty určené len pre nich. Aj tu platí, že vždy čítame zloženie na zadnej strane obalu.

Foto: unsplash

4. Neodoláme psím očiam a dáme mu jedlo z taniera

Snáď každý psík sa vie pri obede alebo večeri prosebne pozerať a dúfať, že mu niečo „spadne od stola“. A často je ťažké týmto túžobným psím očiam odolať a nehodiť miláčikovi niečo zo svojho taniera.

„Rozhodne sa oplatí byť v tomto neústupný. Jednak jedlo, ktoré jeme my, nie je pre psíka dobré z výživového hľadiska, pretože soli a dochucovadlá môžu zle pôsobiť na obličky a žalúdok, jednak to nie je vhodné aj z výchovného hľadiska. Psík bude mať potom tendenciu ešte viac ‚žobrať‘ a bude mať pocit, že kedykoľvek sa smutne pozrie alebo zakňučí, dostane, čo chce. Sú aj prípady, že psík si tak zvykne dostávať od stola, že keď mu raz niekto nedá, začne hystericky štekať a zavýjať,“ vysvetľuje odborník na psiu výživu Jiří Švihálek.<

5. Zle skladujeme krmivo

Jednou z chýb, ktoré môžu viesť k zlému zažívaniu, prípadne dokonca aj k závažným zdravotným problémom, je nesprávne skladovanie krmiva. Mať doma dostatok krmiva je, samozrejme, praktické, ale rovnako ako u jedla pre ľudí, tak aj psie krmivo má svoju dobu spotreby a je dôležité, ako ho skladujeme.

„Ak máme veľké vrece s granulami, tak rozhodne nie je dobré nechať ho len tak otvorené, pretože krmivo môže rýchlo navlhnúť a rýchlejšie sa pokaziť. Granuly skladujeme na suchom mieste, bez prístupu slnečného svetla a ukladáme ich do znovu uzatvárateľných nádob, ideálne ešte v pôvodnom obale,“ radí Jiří Švihálek. 

Už ste čítali?

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…