Ocenili nádhernú fotku Nízkych Tatier. Slovák Tomáš ňou chce upozorniť na dôležitú vec
TASR
TASR

Ocenili nádhernú fotku Nízkych Tatier. Slovák Tomáš ňou chce upozorniť na dôležitú vec

Astrofotograf Tomáš Slovinský sa umiestnil na druhom mieste v medzinárodnej súťaži Astro Kamera so svojou snímkou s názvom Zimné oblúky.

Zimné oblúky — Foto: slovinsky.art/Tomáš Slovinský

Bratislava 1. júna (TASR) – Astrofotograf Tomáš Slovinský sa umiestnil na druhom mieste v medzinárodnej súťaži Astro Kamera so svojou snímkou s názvom Zimné oblúky.

„Touto fotografiou, podobne ako mnohými ďalšími, som sa snažil okrem iného upozorniť na problém svetelného znečistenia. Dnes človek musí hľadať mimoriadne tmavé miesta vo vyšších nadmorských výškach, aby videl takú oblohu, ako naši predkovia povedzme ešte pred 200 rokmi videli bežne,“ povedal pre TASR astrofotograf a popularizátor astronómie Slovinský.

Pod Ďumbierom

Jeho panoramatická snímka vznikla 10. marca večer vo výške 1740 metrov na morom, priamo pod najvyšším vrchom Nízkych Tatier – pod Ďumbierom. Názov Zimné oblúky zodpovedá obsahu fotografie. Je na nej zachytený oblúk našej galaxie, teda Mliečnej cesty. Jej emisné vodíkové hmloviny červenej farby voľným okom nie je vidno, no ako pripomenul Slovinský, dôkladné snímanie fotoaparátom zachytilo aj takýto detail.

Víťazná fotka „Zimné oblúky“.
Víťazná fotka „Zimné oblúky“. Foto: slovinsky.art/Tomáš Slovinský

Druhý oblúk tvorí zodiakálne svetlo a protisvit. Zodiakálne svetlo vzniká odrazom slnečného svetla na miniatúrnych čiastočkách medziplanetárnej hmoty vo vnútornej časti Slnečnej sústavy. Býva pozorovateľné buď v období jarnej rovnodennosti vo večerných hodinách, alebo na jeseň nadránom.

Nezabudnuteľná nočná obloha

„Teplota večer klesla na –14 stupňov Celzia. Nadmorská výška a mimoriadne dobré atmosférické podmienky spôsobili, že nočná obloha na fotografii bola nezabudnuteľne krásna. No ak si odmyslíme farebné odtiene, ktoré citlivo zachytil fotoaparát, bola obloha rovnako nádherná aj pri pohľade voľným okom – odzrkadľovala naozaj to, čo je na fotografii zachytené. A o to práve ide. Človek, ktorý sa pozrie na oblohu v Košiciach, v Bratislave alebo v iných mestách, vidí možno nejakých desať alebo 15 najjasnejších hviezd či planét. Možno mu ani nenapadne, že v skutočnosti obloha vyzerá tak, ako máme možnosť vidieť na mimoriadne tmavých miestach. To sa usilujem priblížiť a pripomenúť aj svojimi snímkami," vysvetlil Slovinský.

Až 98 percent obyvateľov Európskej únie žije momentálne v oblastiach so svetelným znečistením. Miera svetelného znečistenia rastie exponenciálne a priemerný ročný prírastok sa pohybuje medzi 10 až 20 percentami.

Dôležité chrániť si prírodné dedičstvo

„Je preto dôležité chrániť si prírodné dedičstvo, vďaka ktorému spoznávame svet okolo seba taký, aký je – aj vrátane hviezdneho neba. Moja fotografia je tiež dôkazom, že napriek absencii prirodzene tmavej nočnej oblohy sú na Slovensku stále nádherné a tmavé miesta, kde sa oplatí za Mliečnou cestou či inými úkazmi vydať. Na Slovensku ich nájdeme v Parku tmavej oblohy Poloniny, vo Veľkej Fatre, na Muránskej Planine, v Nízkych Tatrách, ale aj na Orave,“ doplnil astrofotograf.

Ako dodal, vo viacerých krajinách, napríklad aj v Českej republike, už začínajú otázku svetelného znečistenia riešiť. „Na to je však potrebné, aby sa o tému zaujímala verejnosť. Ona musí žiadať od politikov, aby problém riešili,“ povedal Slovinský.

V medzinárodnej súťaži Astro Kamera zvíťazil fotograf Alessandro Cantarelli z Ríma, druhý bol Slovinský a na tretej priečke sa umiestnil takisto Talian Dario Giannobile.

Už ste čítali?

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…