Dobré noviny
Psychológ: Po covide sa môže stať, že aj keď bude dobre, ľuďom ešte len začne byť zle. Musíme objaviť vzťah k sebe samým

Psychológ: Po covide sa môže stať, že aj keď bude dobre, ľuďom ešte len začne byť zle. Musíme objaviť vzťah k sebe samým

V čase pandémie sú ľudia mimoriadne vyťažení, no skutočné problémy môžu nastať až po jej skončení.

PREHRAŤ VIDEO

BRATISLAVA 28. mája - V čase pandémie sú najmä zdravotníci mimoriadne vyťažení. Čelia riziku možného vyhorenia, ale aj ďalším dopadom tejto situácie. Veľkej psychickej záťaži však čelíme všetci. Ako teda rozlíšiť vyčerpanosť od príznakov vyhorenia?

Hosťom Mariána Balázsa v relácii KRIŽOVATKY bol psychológ Martin Miler, ktorý odpovedal nielen na túto otázku. „Tí ľudia v nejakom bode toho svojho pracovného nasadenia pravdepodobne začali pociťovať veľkú frustráciu z toho, že je to nekonečný proces – čo je už tretie štádium syndrómu vyhorenia. To ďalšie je štádium apatie, keď sa ľudia emocionálne odpoja od toho a majú pocit, že sa ich to netýka a že s tým nemajú čo urobiť. Potom prichádza k tomu úplnému vyhasnutiu,“ uviedol pre Dobré noviny.

Trauma nemusí byť iba u zdravotníkov

Psychológ tvrdí, že nejde o jediný problém, ktorý môže zdravotníkom hroziť. „Môže totiž ísť aj o posttraumatickú stresovú poruchu, ale tá príde až po tej traume, ktorá nemusí byť vôbec uvedomovaná a ktorá ani v tom období prežívania vôbec nemusela byť identifikovaná ako trauma. Tí ľudia mohli úplne normálne fungovať, podávať svoje výkony,“ opisuje.

Podľa neho sa môže stať, že keď to všetko opadne a situácia bude dobrá, tak u tých ľudí začnú ťažkosti. A ako dodáva, nemusí to hroziť iba zdravotníkom: „Toto môže hroziť aj ľuďom, ktorí boli doma uzavretí v tom lockdowne, poctivo sa izolovali a podobne. To je nejaká forma stresu, potenciálnej traumy.“

Vyhorenie a trauma

Vyhorenie súvisí hlavne s enormným nasadením v práci a aj s nejakou ambíciou, ktorú ten človek má. U niektorých ľudí sú v tom aj isté osobnostné fenomény, tvrdí Miler. „Takýto človek často zabúda na to, že má nejakú energetickú kapacitu, čo počas tejto situácie mohlo byť a u tých zdravotníkov o to viac,“ myslí si.

Podľa psychológa to však môže byť iba obyčajná únava: „To znamená, že tí ľudia budú vyčerpaní a budú potrebovať výdatný a hutný oddych, mať dostatok dovolenky, aby sa mohli zotaviť. Pokiaľ si po tej dovolenke človek naozaj oddýchne a bude sa s radosťou vracať do práce, tak asi bol iba unavený.“

Ten, ktorý je v štádiu vyhorenia alebo sa blíži, nemusí mať ten pocit. Možno si fyzicky oddýchne, ale nemusí byť pripravený, konštatuje.

Viac si môžete prečítať na ďalšej strane.

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Nádory sa zmenšujú, no poisťovňa cúva. Mamička Nina píše dcére denník, keby tu raz pre ňu nebola

Na liek sa jej skladalo celé Slovensko a on zabral. Nina Rybárová…

Zo všetkých krajín zažili najväčšie prekvapenie práve vo Venezuele.

Janka a Ivan dva roky cestujú svetom na najškaredšom aute: Niektorí si myslia, že Slovensko je v Brazílii

Mladomanželia sú na neuveriteľne dlhej svadobnej ceste a stihli už prejsť všetky…

Jana Múdra, sestra Chirurgickej kliniky Fakultnej nemocnice Trenčín.

Babi, žijeme, kričí na zomierajúce pacientky sestra Jana. Za 24 rokov pochopila, že musí byť pilierom

Denne zachraňujú životy a od nás si zaslúžia viac pozornosti. Dobré…

Slovenská novinárka Katarína Antenozio, ktorá žije v Miláne.

Katarína žije roky v olympijskom Miláne: Soľnička sa tu nikdy nepodáva z ruky do ruky

Zimná olympiáda je lákadlom aj pre mafiu, prezradila v rozhovore.

Krasokorčuliar Adam Hagara so sestrou a trénerkou Alexandrou Hagarovou.

​Sestra a trénerka Adama Hagaru pre Dobré noviny: Slováci by o ňom mali vedieť jednu vec. Domov pôjdeme pyšní

Úspechy si naozaj vydrel a stojí za nimi veľa odriekania, priznala v rozhovore.