Na bratislavskej pumpe prebiehala lekcia zo šetrenia. Šoférov učili, ako tankovať za tretinu
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Na bratislavskej pumpe prebiehala lekcia zo šetrenia. Šoférov učili, ako tankovať za tretinu

Zelené riešenia šetria aj peniaze v rodinnom rozpočte.

Šoférom sa z tankovania vrátilo 70 percent. — Foto: Škoda Auto

BRATISLAVA 28.mája – Vodiči, ktorí vo štvrtok natankovali na jednej z bratislavských čerpacích staníc Slovnaft, sa nestačili čudovať. Stanica sa totiž zmenila na nabíjaciu, a tomu sa prispôsobili aj ceny. Po natankovaní svojho spaľovacieho motorového vozidla šoféri získali palivovú kartu ŠKODA ELEKTROBONUS v hodnote 70 percent ich tankovania. Mohli si tak predstaviť, koľko by ich vyšli náklady na cestovanie napríklad pri prevádzke modelu ENYAQ iV.

Zatiaľ čo 100 km jazdy na elektromobile ŠKODA ENYAQ iV vás v priemere stojí 3,1 €, prejsť rovnakú vzdialenosť na benzínovom modeli stojí v priemer viac než trojnásobok, a to 10,4 €.
Zatiaľ čo 100 km jazdy na elektromobile ŠKODA ENYAQ iV vás v priemere stojí 3,1 €, prejsť rovnakú vzdialenosť na benzínovom modeli stojí v priemer viac než trojnásobok, a to 10,4 €. Foto: Škoda

O originálnu akciu značky ŠKODA na benzínovej pumpe bol enormný záujem. Behom hodiny ju využila viac ako stovka vodičov. Na Prístavnej ulici sa vytvárali desiatky metrov dlhé kolóny a benzínová pumpa doslova praskala vo švíkoch.

Rozdiel v cene prevádzky medzi tradičným vozidlom a elektromobilom pritom môže byť ešte značnejší, ak šofér kombinuje večerné domáce nabíjanie s bezplatnými nabíjacími stanicami, napríklad v nákupných centrách,“ vysvetľuje Robert Barta, koordinátor projektu eMobility v ŠKODA AUTO Slovensko.

Najvýraznejšia úspora pri priamom porovnaní podobne veľkých automobilov, akými sú ŠKODA ENYAQ iV 60 a ŠKODA KODIAQ 1.5 TSI, vzniká primárne pri bežnom jazdení. Zatiaľ čo 100 km jazdy na elektromobile ŠKODA ENYAQ iV vás v priemere stojí 3,1 €, prejsť rovnakú vzdialenosť na benzínovom modeli stojí v priemer viac než trojnásobok, a to 10,4 €. Pri ročnom nájazde 20 000 km sa rozdiel šplhá až nad tisícku, konkrétne až 1 472 €.

Majiteľ elektromobilu však ďalej šetrí aj na prevádzkových a servisných nákladoch. Ak ku najazdeným 20 000 km prirátame aj znížené poplatky za registračný poplatok, povinné zmluvné poistenie, havarijné poistenie, návštevu originálneho servisu či daň z motorového vozidla, rozdiel v prospech elektromobilu je ďalších viac ako 2 000 eur.

Foto: Škoda

 Motoristi tak šetria nielen na nákladoch na cestovanie, ale tak isto už pri samotnej kúpe vozidla, kedy sa stretnú s lacnejším povinným zákonným poistením, odpusteným poplatkom za registráciu vozidla, ale čakajú ich aj podstatne nižšie servisné náklady,“ dodáva Robert Barta.

Pre vodičov, ktorí by sa o elektromobilite chceli dozvedieť viac a popri tom vyhrať zaujímavé ceny, pripravila ŠKODA stránku www.tankujteinaq.sk. Na nej môžu ekologickú novinku z dielne automobilky ŠKODU ENYAQ vyhrať na celý víkend, prípadne zasúťažiť si v kvíze o ďalšie palivové karty.

Foto: Škoda

Elektrina je v kurze

Snaha nahradiť benzín či naftu v aute elektrickým pohonom sprevádzala ľudí už pred 150 rokmi. Zatiaľ čo v ešte nie ďalekej minulosti bolo auto na elektrický pohon určené len pár vyvoleným, dnes tomu už nie je tak. V minulom roku sa Nórsko stalo prvou krajinou na svete, kde množstvo predaných elektromobilov presiahol počet klasických áut a čoraz väčšej popularite sa tešia aj medzi slovenskými vodičmi. V minulom roku sa na Slovensku predalo takmer 1000 elektromobilov. V štatistike nie sú zarátané autá dovezené zo zahraničia. Medziročne však ich počet stúpol o 22% a číslo naznačuje veľmi pozitívny trend.

Foto: Škoda

Na podporu zelenej prepravy myslel aj plán obnovy. Do elektromobility poputuje až 51 miliónov eur. Z balíka sa vybuduje 228 ultrarýchlych nabíjacích staníc na diaľniciach, 500 rýchlonabíjacích a ďalších 2600 miest v mestách či firmách. Elektroautomobily masovo pribúdajú ako vo firmách, tak aj v mnohých rodinách. Ku kúpe ich nemotivuje len fakt, že sú najšetrnejšie k životnému prostrediu, ale aj ich samotná prevádzka. Vlády naň ponúkajú dotácie a náklady na prevádzku a pohon sú v porovnaní s dízlovými či benzínovými motormi znamenité. Ich registrácia a aj poistné je rovnako nižšie ako v prípade áut so spalivovým motorom.

Foto: Škoda

S nabíjaním už nie sú žiadne problémy

Sieť nabíjacích staníc sa rozširuje rekordným tempom a úmerne tak odráža záujem Slovákov o elektromobily. Motoristom v tomto prípade vychádza v ústrety aj spoločnosť Slovnaft: "Aktuálne v rámci našej siete prevádzkujeme 13 nabíjacích staníc pod značkou MOL PLugee a ďalších 5 je u nás umiestnených na báze partnerstva. V záujme zvyšovania komfortu chystáme pre zákazníkov ešte v tomto roku aj digitálne riešenie, ktoré uľahčí formu nabíjania,hovorí Timea Reicher, členka predstavenstva a riaditeľka Maloobchodu spoločnosti SLOVNAFT. 

Automobilka ŠKODA prišla na trh s prvým elektromobilom ŠKODA ENYAQ v roku 2019 a odvtedy potvrdzuje, že to na tomto trhu myslí vážne a do zviditeľnenia elektromobility a možnosti šetrenia upriamuje pozornosť.

Článok bol pripravený v spolupráci so spoločnosťou ŠKODA AUTO Slovensko.

Už ste čítali?

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…