Nová kompletná rada AKU náradia. Ako funguje v reálnych podmienkach?
Inzercia
Inzercia

Nová kompletná rada AKU náradia. Ako funguje v reálnych podmienkach?

Výrobca traktorov Zetor prišiel v roku 1960 s úplne novými modelmi. Nazval ich unifikovaná rada. Okrem iného bolo ich výhodou, že mali veľké množstvo spoločných dielov, ktoré boli navzájom zameniteľné.

Bola to vcelku prelomová myšlienka, ktorej cieľom bolo znížiť zaťaženie výroby, ale aj logistického reťazca náhradných dielov.

Práve na Zetor som si spomenul, keď som videl ponuku náradia Prokin, konkrétne radu AKU 18V SYSTEM. Ako na-povedá názov, jedná sa (momentálne) o 9 rôznych typov náradia, dve batérie a nabíjačku. V prvom momente ma zarazili značky na väčšine krabíc, ktoré signalizujú, že v plastovom kufríku sa nenachádza batéria ani nabíjačka. Ale potom som pochopil SYSTÉM. Je ekologický aj ekonomický. Pre zákazníkov aj veľmi perspektívny, nakoľko výrobca neustále vyvíja nové druhy AKU náradia pre najrozličnejšie použitie. V súčasnosti ich má už viac ako 90 druhov! To všetko môže fungovať na jediný typ akumulátora!

Ako to funguje

Základom systému AKU 18V SYSTEM sú dve kompletné sady (STARTER KIT). Zákazník v nich dostane uťahovač-ku/skrutkovač alebo uhlovú brúsku. Obe obsahujú aj batériu a nabíjačku. Samozrejme je možnosť kúpiť si aj ktorékoľvek iné zariadenie zo systému AKU 18V SYSTEM a k nemu si dokúpiť samostatne batériu a nabíjačku. A to za mimoriadne výhod-nú cenu. Ostatne, cenová výhodnosť platí aj pre všetky ostatné výrobky.

Možno sa niekomu bude zdať, že je takýmto spôsobom ukrátený o jeden akumulátor. Nie je to pravda. Jednak z dôvodu praktického použitia – pravdepodobnosť, že domáci majster bude používať v rovnakom momente dve rozdielne náradia, sa blíži limitne nule… Reálne, nikto nebude potrebovať dve batérie naraz pre dva rozdielne stroje. A ak predsa, môže si kedy-koľvek batérie dokúpiť ako samostatný diel. A to za cenu, ktorá je oproti konkurencii vo svojej triede veľmi rozumná.

Foto: Kinekus

Test: skrutkovač CD-L0118 a batéria

Základným kameňom každého akumulátorového náradia je batéria. V 18 voltovom systéme PROKIN je možné do za-riadení zapájať momentálne dva typy batérií. Prvou je lítium-iónový akumulátor s kapacitou 2Ah a druhým akumulátor s kapacitou 4 Ah.
Podľa údajov výrobcu je s menším akumulátorom možné zaskrutkovať na jedno nabitie pomocou skrutkovača CD-L0118 120 skrutiek rozmeru 5x50 milimetrov a s väčším až 240 skrutiek. Samozrejme, že sme sa roz-hodli tieto údaje overiť v praxi.

V našom teste sme postupovali nasledovne: Menšiu batériu sme nechali plne nabiť a potom sme ju vložili do spomenu-tého skrutkovača CD-L0118. Jedná sa o aktuálne najmenší skrutkovač v ponuke a boli sme zvedaví, ako si poradí s riadnym zaťažením.

Najskôr sme skrutkovač nechali bežať bez záťaže 20 minút na nižšej rýchlosti. Snahou bolo jednak nechať úplne nové náradie trochu sa zabehnúť a aj zistiť, či dochádza k zvýšeniu teploty stroja aj bez záťaže. Napriek stálemu točeniu sa neobjavil ani najmenší náznak zohrievania, nie to ešte prehrievania.

V druhej fáze sme pristúpili k záťažovému testu. Ten spočíval v zaskrutkovávaní a vyskrutkovávaní skrutiek 5x70 do suchého hranola zo smrekového dreva. Samozrejme, striedali sme miesta, aby pri následných zaskrutkovaniach nemal skrutkovač už predvŕtanú dieru.

Jedno zakrútenie trvalo približne 6 sekúnd a stroj bol v otáčkach takmer neustále. Prestávky v záťaži mal len pri prepí-naní ľavého a pravého chodu. V každom prípade sa teplota vŕtačky len mierne zvýšila. Zato skrutky boli také horúce, že sme museli používať hrubú koženú rukavicu.

Po približne 40 minútach skrutkovania (+20 minútach behu naprázdno) sa batéria zdala stále neunaviteľná (aj keď na kontrolnom displeji svietilo už len posledné svetielko), takže sme vyvŕtali ešte 3 diery do dreva vrtákom s priemerom 10 milimetrov (čo je maximum, ktoré sa dá do vŕtačky nasadiť). To sa už ukazovalo, že batéria melie z posledného a tretiu dieru (dlhú 100 milimetrov) dovŕtala až na tretí pokus. Potom sme sa vrátili späť k skrutkovaniu. Batéria vydržala ešte dve a pol minúty a potom vŕtačka už nebola schopná dotiahnuť skrutku. Iste, po krátkej regenerácií to ešte zvládla, ale nám išlo o stálu výdrž. V každom prípade vynikajúci výkon na stroj, ktorý aj s akumulátorom váži len niečo cez 1,2 kilo-gramu.

Keby sme celkový čas skrutkovania vydelili šiestimi sekundami (toľko trvalo zaskrutkovanie jednej skrutky), zistili by sme, že sme zaskrutkovali viac ako 425 skrutiek, čo je viac ako trikrát toľko, ako je množstvo udávané výrobcom. A to sme ešte vŕtali a vŕtačka išla 20 minút bez záťaže.

Nabíjanie podľa údajov výrobcu trvá 15 minút. Po štvrť hodine naozaj svietia všetky tri kontrolky batérie. Plné nabitie sme však po takomto vyčerpaní batérie dosiahli až po 46 minútach.

Oplatí sa teda kúpiť kompletnú sadu a ešte jeden akumulátor na prestriedavanie. Keďže v reálnych podmienkach by zaskrutkovanie jednej skrutky trvalo asi 10 sekúnd, bude jeden akumulátor navyše bohato stačiť.

Kompletná sada (STARTER KIT)
uťahovačka – skrutkovač CD-L0118

Hmotnosť: 1262 gramov

Rýchlosti: 400/1100 otáčok

Skľučovadlo: rýchloupínacie, bezkľúčové

Max. priemer vrtáka: 10 mm

Max. uťahovací moment: 35 Nm

Nastavenie uťahovacieho momentu: 
19 stupňov + vŕtanie

Chod: pravý/ľavý

Závesný klip: áno

Osvetlenie pracovného miesta: LED

Napätie akumulátora: 18V

Kapacita akumulátora: 2 Ah

Indikátor stavu batérie: áno

Sada obsahuje: uťahovačka, kufrík, 
rýchlonabíjačka, 2 Ah batéria, príručka

Kompletná sada (STARTER KIT) 
uhlová brúska AG-L0118

Hmotnosť: 2100 gramov

Priemer kotúča: 125 mm

Otáčky: 9500 ot/min.

Rúčka: softgrip, možné 3 body

Kryt kotúča: rýchloupínací

Kľúč: v rukoväti

Napätie akumulátora: 18V

Kapacita akumulátora: 2 Ah

Indikátor stavu batérie: áno

Sada obsahuje: uhlová brúska, 
kufrík, rýchlonabíjačka, 2 Ah batéria, príručka

Už ste čítali?

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…