Dobré noviny
Nezdravé potraviny neexistujú. Odborníci sa zhodli, ako má vyzerať detský jedálniček
Alexandra Valková
Alexandra Valková

Nezdravé potraviny neexistujú. Odborníci sa zhodli, ako má vyzerať detský jedálniček

Dievčatko
Dievčatko — Foto: unsplash

Stravujete vaše deti správne? Presvedčte sa o tom v našej tabuľke.

BRATISLAVA 26. mája - Vyvážená strava je zásadná pre prevenciu civilizačných chorôb, ako je obezita, infarkt, mŕtvica či cukrovka. Spoločnosť pre výživu preto vydala Trinásť rád pre zdravú výživu detí, ktoré rodičom pomôžu nastaviť správny jedálniček v každom veku.

Ako píše portál pozitivni-zpravy.cz, výživové odporúčania Zdravá trinástka pre deti vznikli pri príležitosti 75. výročia založenia Spoločnosti pre výživu. Nadväzujú na predtým vydanú Zdravú trinástku pre dospelých, ktorú má čoskoro doplniť aj Zdravá trinástka pre ľudí starších ako 70 rokov. Ako totiž hovorí jedno z pravidiel, deťom je potrebné ísť príkladom.

Neškodí potom pripomenúť ani preambulu zdravej trinástky, ktorá tvrdí, že neexistujú nezdravé potraviny, ale nezdravé sú ich množstva.

Rady k zdravej výžive detí

  • Majte na pamäti, že výživa plodu a ďalej dieťaťa v prvých tisíc dňoch života môže významne ovplyvniť zdravotný stav vášho dieťaťa až do dospelosti. Stravu v čase tehotenstva a počas dojčenia a prípadné problémy s výživou dieťaťa konzultujte s lekárom.
     
  • Podporujte fyzickú aktivitu detí v súlade s ich vývojom.
     
  • Zaistite, aby deti konzumovali pestrú stravu, ktorá zodpovedá ich veku a je rozdelená do piatich denných jedál. Deti by nemali vynechávať raňajky.
     
  • Od dojčenského veku je nutné dbať na to, aby sa deti denne naučili konzumovať dostatočné množstvo zeleniny (vo varenej aj surovej fotme) a pravidelne mali vo svojom jedálničku i ovocie.
     
  • Najskôr po ukončenom štvrtom mesiaci veku a najneskôr do ukončeného siedmeho mesiaca by deti mali dostávať obilniny. Najskôr vo forme kaší, neskôr pečiva, od troch rokov postupne aj celozrnného. Mali by konzumovať zemiaky, cestoviny, ryžu. Do jedálnička by mali byť postupne zaradené aj strukoviny (aspoň raz týždenne).
     
  • Jemné rybie mäso (bez kostí) postupne zaraďujte do jedálnička dieťaťa od šiesteho mesiaca veku a ďalej. A to tak, aby sa dieťa naučilo jesť ryby a rybie výrobky aspoň dvakrát týždenne.
     
  • Do jedálnička dieťaťa je vhodné zaraďovať mlieko alebo mliečne výrobky. V dojčenskom veku aspoň v piatich až šiestich porciách, v batoľacom veku cez tri až štyri porcie a dve a tri denné porcie vo veku predškolskom a školskom. Naučte deti konzumovať kyslé a menej sladké mliečne výrobky (napríklad jogurty, kyslomliečne nápoje, kefír).
     
  • Od predškolského a školského veku obmedzujte potraviny s väčším množstvom živočíšnych tukov (tučné mäso, tučné mäsové a mliečne výrobky, jemné a trvanlivé pečivo s vyšším obsahom tuku, chipsy, čokoládové výrobky). Preferujte príjem rastlinných tukov (oleje, obohatené tuky o omega-3 a omega-6 mastné kyseliny). Nebojte sa ale masla.
     
  • U detí obmedzte príjem pridaných cukrov, najmä vo forme sladených nápojov, sladkostí, džemu, sladených mliečnych výrobkov a zmrzliny.
     
  • Obmedzujte príjem kuchynskej soli a potravín s vyšším obsahom soli (slané údeniny a rybie výrobky, syry, chipsy, solené tyčinky a orechy). Dojčatám a batoľatám soľ do stravy vôbec nedávajte a starším deťom stravu zbytočne nesoľte. Choďte príkladom.
     
  • Predchádzajte nákazám a otravám správnym zaobchádzaním s potravinami pri ich nákupe, uskladnení a príprave pokrmov. Pri tepelnom spracovaní dávajte prednosť šetrným spôsobom, obmedzte vyprážanie a grilovanie. K pravidelnému umývaniu rúk pred konzumáciou potravy veďte aj svoje deti.
     
  • Nezabúdajte na pitný režim, zvlášť v ranom veku je nutné ponúkať deťom pravidelne tekutiny. Deti by mali piť aj mimo dobu príjmu potravy, aspoň šesťkrát denne. Pravidelná konzumácia nápojov pri raňajkách a počas dopoludnia je prevenciou skrytej dehydratácie, a tým aj horšej pozornosti a horších školských výsledkov dieťaťa. Pre pitný režim je vhodná pitná voda, slabé mineralizované, najlepšie neperlivé vody, slabý čaj, ovocné čaje a šťavy, najlepšie nesladené alebo riedené. Obmedzujte konzumácii sladkých a ochutených nápojov. Pre deti nie je určená káva, energetické nápoje a samozrejme, ani alkohol.

Už ste čítali?