Dobré noviny
Terapeutka radí: Deti vnímajú rozvod veľmi citlivo. Viete, ako reagujú v rôznom veku?
Alexandra Valková
Alexandra Valková

Terapeutka radí: Deti vnímajú rozvod veľmi citlivo. Viete, ako reagujú v rôznom veku?

Rozvod rodičov
Rozvod rodičov — Foto: Unsplash

To, ako prebehne váš rozchod, môže do značnej miery ovplyvniť budúcnosť vášho dieťaťa.

BRATISLAVA 25. mája - Rozvody sú bohužiaľ stále častým koncom mnohých manželstiev. Pre nikoho to nie je úplne jednoduché. Rozvod je ale obzvlášť náročný pre všetky páry, ktoré majú deti. V takejto situácii je potrebné, zachovať sa čo najrozumnejšie. Deti si totiž z nezvládnutého rozvodu môžu odniesť traumatický zážitok, ktorý si ponesú až do dospelosti.

Rozchod či rozvod rodičov je vždy emočne náročným obdobím a pre dieťa často znamená veľmi traumatickú udalosť. Následky konfliktných rozchodov rodičov záležia na mnohých faktoroch, na prvom mieste je vždy správanie rodičov, ďalej vek dieťaťa a jeho pohlavie. Pre deti je situácia okolo rozpadu vzťahu jeho rodičov emocionálne náročná, musia čeliť smútku zo straty jedného z rodičov, dochádza k narušeniu bezstarostného detstva, môže sa objavovať úzkosť, strach, zlosť, bezmocnosť a pocit viny.

„V dospelosti sa môžu u detí, ktoré zažili rozchod rodičov, objaviť problémy v nadväzovaní intímnych vzťahov, spoločenských vzťahov, problémy v oblasti sebadôvery, ale môže to tiež ovplyvniť aj dosiahnutý stupeň vzdelania. Vyhrotený a konfliktný rozchod rodičov je pre dieťa bezpochyby trauma,“ hovorí terapeutka Mgr. Kamila Šafková z projektu Servis vzťahov.

Deti na konflikty rodičov reagujú rôzne

Deti na situáciu reagujú vždy, ale každé iným spôsobom. Každý rodič, ktorý sa svojmu dieťaťu venuje a trávi s ním čas, tak spozná, že sa s dieťaťom niečo deje. Záleží na veku dieťaťa a okolnostiach, malé deti budú mať iné reakcie než deti v puberte. Tiež je dôležité povedať, že deti na seba často berú zodpovednosť za správanie rodičov a toho, čo sa v rodine deje. Niekedy skrátka uviaznu v pocite, že za to môžu ony. Deti na konflikty rodičov môžu reagovať napríklad agresiou, zvýšeným krikom, extrémnym pútaním pozornosti, stiahnutím sa do seba, môžu mať rôzne telesné prejavy (bolesti bruška, hlavy), môže dôjsť k zhoršeniu prospechu v škole, záškoláctvu alebo útekom z domova.

Foto: unsplash

Nebojte sa zájsť za odborníkmi

Je cítiť veľký apel na rodičov, aby sa nebáli ísť za odborníkmi, rozhodne to nie je hanba, avšak je stále dosť rodičov, ktorí nevedia, že by mali využiť podporné služby. Niektorí vôbec neberú ohľad na to, aké dôsledky taký rozpad rodiny má na ich deti . Je potrebné o tom stále hovoriť a zdôrazňovať to.

Aj keď sa vzťah rozpadá, rodičovstvo zostáva

Ako píše portál zeny.iprima.cz, vo všeobecnosti by si rodičia mali uvedomiť, že aj napriek tomu, že ich partnerský vzťah sa rozpadá, ich rodičovská rola zostáva. Rodičia by sa mali snažiť pred deťmi nebojovať a nežiadať ich, aby uprednostňovali jedného z nich. Dôležité je s deťmi o vzniknutej situácii hovoriť, počúvať ich a dať im priestor pre emócie. Rozhodne nikdy deťom nebráňte stýkať sa s druhým rodičom. Mali by ste sa pokúsiť odkloniť pozornosť od toho, čo nefunguje, k tomu, čo funguje alebo by mohlo fungovať.

Pre dieťa je dôležité, aby mohlo bežné situácie zo života zažívať s oboma rodičmi, aby mali spoločné zážitky. Deti potrebujú blízkosť oboch rodičov.

Ako vnímajú rozvod deti podľa veku?

Malé deti (2-3 roky)

Rodič predstavuje pre dieťa bezpečie a vytvára si k nemu dôveru. Rozpad rodiny v tomto období je pre dieťa veľmi emocionálne náročné. Dlhé odlúčenie dieťaťa od rodiča, s ktorým si vytvorilo pevnú väzbu, mu môže v budúcnosti spôsobiť problémy v partnerských vzťahoch.

Predškoláci (3-5 rokov)

V tomto veku sa deti identifikujú s rodičom rovnakého pohlavia. Strata rodiča odlišného pohlavia môže mať negatívny dopad na schopnosť socializácie dieťaťa. Väčšinou otec je ten, kto dieťa uvádza do širšej spoločnosti a sociálneho sveta.

Mladší školáci (6-8 rokov)

Deti v tomto veku rozvíjajú vzťahy so svojimi rovesníkmi. Vyvíjajú sa v oblasti citového vývoja. Pri rozchode rodičov zažívajú smútok, bolesť a hnev, ktorý nedokážu priamo vyjadriť. Majú strach zo straty rodičov, objavujú sa pocity viny a sebaobviňovanie. V tomto období sa môžu deti niekedy snažiť rodinu znova obnoviť.

Starší školáci (9-12 rokov)

Uvedomujú si vlastné možnosti aj limity, a to prevažne vo vzťahu s druhými. Rozvíjajú svoje sociálne vzťahy mimo rodiny, medzi rovesníkmi, v záujmových činnostiach. V situácii akou je rozvod rodičov požadujú jasné vysvetlenie. Snažia sa pochopiť rodičov alebo jedného z rodičov. Na druhej strane tiež môžu silne odsudzovať rozhodnutia oboch alebo jedného z rodičov. Vnímajú svoju vlastnú zraniteľnosť a zažívajú odmietnutie. Reagujú smútkom, zlosťou, prežívaním bolesti, viny. Môžu tiež prežívať hanbu za svojich rodičov v komunite svojich rovesníkov.

Adolescenti (13-18 rokov)

V tomto veku si mladý človek uvedomuje stratu detstva a závislosti a v reakcii na to môže mať snahu sa znovu presviedčať o ochrane zo strany rodiny. Rozvod rodičov môže v tomto veku vyvolať zmätok a neistotu ohľadom vlastného sexuálneho a partnerského života. Následkom rozvodu môže byť oneskorená adolescencia (nechce vyspieť, ale zostať závislým dieťaťom) alebo naopak, predčasná vyspelosť. Rizikom je obmedzenie kontaktu s jedným z rodičov. Adolescent vyhľadáva a chce tráviť čas so svojimi rovesníkmi, a môže preto odmietať návštevu u druhého rodiča.

Už ste čítali?