Dobré noviny
Unikátny záber! Nad Štrbským plesom zažiarila nová hviezda
Pavol Hirka
Pavol Hirka

Unikátny záber! Nad Štrbským plesom zažiarila nová hviezda

Krásny záber „novej hviezdy
Krásny záber „novej hviezdy". — Foto: Tomáš Slovinský

Hviezda sa dala vypozorovať už aj nad Tatrami.

BRATISLAVA 19. mája - Astrofotograf Tomáš Slovinský už dlhú dobu nielen Slovákom ukazuje krásy vesmíru a oblohy. Snímky tohto Košičana, ktorý sa usiluje popularizovať astronómiu, si viackrát všimla aj NASA a ocenila ich. Tentokrát sa mu podaril ďalší pekný kúsok.

V krásnej kompozícii nad Vysokými Tatrami a Štrbským plesom totiž zachytil hviezdu Nova 2021 Cas v súhvezdí Kasiopeia. „Nova bola teraz niekoľko týždňov veľmi dobre pozorovateľná po celú noc a podarilo sa ju zachytiť z Česka aj zo Slovenska,“ uviedol Tomáš na webe Astro-novinky.eu.

Krásny záber

A prečo teda „nová hviezda"? Novy v skutočnosti nie sú žiadnymi novými hviezdami, ako to názov môže mylne napovedať. „Ide o premenné hviezdy, ktoré môžu rýchlo vzplanúť a enormne zvýšiť svoju jasnosť. A to najmä v dvojhviezdnych systémoch. Menší, no hustý biely trpaslík ‚odoberá‘ väčšej a redšej hviezde hmotu, čo z času na čas spôsobí jasnú explóziu,“ píše. Túto hviezdu len nedávno objavil japonský amatérsky pozorovateľ Yuji Nakamura.

Štrbské Pleso – Slovensko.
Štrbské Pleso – Slovensko. Foto: Tomáš Slovinský

Doteraz túto hviezdu nebolo možné vôbec pozorovať bez astronomických prístrojov, vysvetľuje Slovinský, po jej explózii ju však bolo vidieť aj voľnými očami, keď dosahovala hranicu 5. magnitúdy. „Slovenský záber vznikol 17. mája 2021 v skorých ranných hodinách priamo zo známeho tatranského Štrbské plesa. Na fotografii sa nachádzajú masívy Vysokých Tatier, známy a ikonický hotel, skokanský mostík, či nová kontroverzná vyhliadková veža,“ uvádza sa na portáli.

Česká snímka

Nad popredím sa vztyčuje Mliečna cesta, jasné súhvezdie Kasiopeia pripomínajúce dvojité W, emisné hmloviny a jedná maličká bodka, ktorá svedčí práve o existencii novy, pokračuje vo vysvetľovaní a dodáva: „Z českej strany vznikla o čosi skôr rovnako zaujímavá fotografia, ktorej autor Petr Horálek nasnímal 11. mája 2021 oblasť daného nebeského úkazu.“

Fotografia je podľa neho zaujímavá najmä z odborného hľadiska, keďže zachytáva skutočne úchvatné detaily a štruktúry okolitých hmlovín, ale aj hviezdu samotnú.

Tomáš pripomína, že z mesta by sme hviezdu bez ďalekohľadu nevideli, no v lokalitách s tmavou oblohou bolo jej pozorovanie možné. „Momentálne sa jas novy znižuje a hranicu viditeľnosti voľnými očami už opustila. Na jej pozorovanie by sme momentálne potrebovali aspoň malý hvezdársky ďalekohľad,“ uzatvára.

Pozrite si ďalšie zaujímavé fotografie Tomáša Slovinského:

Už ste čítali?