Dobré noviny
Miloval našu krajinu. Ján Pavol II., ktorý Slovensko navštívil trikrát, by dnes oslávil 101 rokov
TASR
TASR

Miloval našu krajinu. Ján Pavol II., ktorý Slovensko navštívil trikrát, by dnes oslávil 101 rokov

Na archívnej snímke z 2. júla 1995 Ján Pavol II. na návšteve Košíc, kde na letisku odslúžil svätú omšu spojenú so svätorečením troch blahoslavených košických mučeníkov.
Na archívnej snímke z 2. júla 1995 Ján Pavol II. na návšteve Košíc, kde na letisku odslúžil svätú omšu spojenú so svätorečením troch blahoslavených košických mučeníkov. — Foto: TASR/Vladimír Benko

Od narodenia Jána Pavla II., ktorého v roku 2014 vyhlásil pápež František za svätého, uplynulo 101 rokov.

Hlasovalo za neho 103 spomedzi 109 prítomných kardinálov. Do funkcie nastúpil 22. októbra 1978. Vybral si meno podľa svojho predchodcu Jána Pavla I., ktorý bol na svätopeterskom stolci len 33 dní.

Tretí najdlhší pontifikát

Pontifikát Jána Pavla II. (1978-2005) bol tretím najdlhším v dejinách. Počas neho absolvoval 104 apoštolských ciest; prvú už v januári 1979, keď prišiel pozdraviť veriacich do Dominikánskej republiky, Mexika a na Bahamy. Ešte v tom istom roku navštívil rodné Poľsko. Táto udalosť sa stala zlomovým okamihom, ktorý povzbudil Poliakov v boji za slobodu.

Navštívil aj Izrael či Spojené štáty a bol prvým pápežom, ktorý pricestoval do Británie, kde sa stretol s kráľovnou Alžbetou II., najvyššou predstaviteľkou anglikánskej cirkvi. Slovensko navštívil trikrát. „Všetky tieto návštevy potvrdzujú, že Ján Pavol II. Slovensko miloval," vyjadril sa pre TASR František Mikloško, disident, poslanec a v rokoch 1990 - 1992 aj predseda slovenského parlamentu.

Po prvý raz navštívil Slovensko 22. apríla 1990 ešte v rámci Československa, keď odslúžil omšu na letisku vo Vajnoroch.

Prežil atentát

V dňoch 30. júna až 3. júla 1995 už prišiel na územie samostatnej Slovenskej republiky. Bol v Bratislave, Nitre, Šaštíne, Košiciach, Prešove, Levoči a súkromne aj vo Vysokých Tatrách.

Počas tretej návštevy, v dňoch 11.-14. septembra 2003, navštívil Bratislavu, Trnavu, Banskú Bystricu, Rožňavu. Pápež sa stal obeťou atentátu, keď ho 13. mája 1981 na Námestí sv. Petra v Ríme postrelil Turek Mohamed Ali Agca. O štyri dni Ján Pavol II. v nedeľnom príhovore z nemocnice Gemelli svojmu atentátnikovi odpustil.

Zaujímal sa o politiku

Počas svojho pôsobenia sa zaujímal aj o politické dianie vo svete. Zasadzoval sa za ukončenie vojenských konfliktov a výraznou mierou sa podieľal aj na páde železnej opony.

Ako najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi potvrdzoval jej tradičnú náuku. Odmietal zrušenie celibátu, antikoncepciu, homosexualitu, umelé ukončenie tehotenstva či vysviacku žien. Na druhej strane, v roku 1993 rehabilitoval Galilea Galileiho, v roku 1994 Mikuláša Kopernika a neskôr aj evolučnú teóriu Charlesa Darwina.

Viac si môžete prečítať na ďalšej strane.

Časť 2 / 3

Už ste čítali?