Analytik Bošňák: Teším sa na leto, pre psychickú pohodu a duševné zdravie to bude dobré obdobie
Marián Balázs
Marián Balázs

Analytik Bošňák: Teším sa na leto, pre psychickú pohodu a duševné zdravie to bude dobré obdobie

O situácii, ktorá posledné týždne teší bežných Slovákov, prišiel porozprávať analytik Ivan Bošňák z portálu Dáta bez pátosu.

BRATISLAVA 18. mája - Pandemická situácia sa zlepšuje, opatrenia sa uvoľňujú. Čo hovoria dostupné dáta? Aký trend naznačujú? Aké sú scenáre ďalšieho vývoja? Odpovede na tieto otázky sa dozviete v relácii KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom.

O situácii, ktorá posledné týždne teší bežných Slovákov, prišiel porozprávať analytik Ivan Bošňák z portálu Dáta bez pátosu (rozhovor sa nakrúcal 12. mája, pozn. redakcie). „Treba uvoľňovať regionálne. Inak na Myjave, v Sobranciach, vo Vranove, v Starej Ľubovni... Ako v Topoľčanoch, Partizánskom či Zlatých Moravciach. Lebo tá situácia je dnes dramaticky iná – na juhu je lepšia ako tam hore v tých okresoch,“ radí Bošňák.

Analytik pochválil zmeny k lepšiemu, ktoré sa dejú na ministerstve zdravotníctva, aj čo sa týka komunikácie samotného šéfa rezortu Vladimíra Lengvarského. „Tie správy, ktoré hovorí, sú zrozumiteľné a predvídateľné – lebo hovorí, čo urobí, a potom to aj urobí. To je vážna vec, ktorá tu doteraz nebola. Hovorilo sa, čo sa urobí, a potom sa urobil opak. Na konci novembra sa čísla dezinterpretovali, že klesáme, dobre je a krivku splošťujeme,“ pripomína neblahú situáciu.

Trendy sú dobré

Podľa Bošňáka počúvame dobré správy a trend je dobrý. Verí preto, že minister na seba bude nabaľovať ľudí, ktorí naberú odvahu a začnú zrozumiteľne komunikovať. „Myslím si, že je schopný pravidelne, rýchlo a jasne komunikovať, čo sa očakáva,“ tvrdí, no zároveň uznáva, že to má trochu jednoduchšie, keďže čísla klesajú a situácia je lepšia.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/databezpatosu/posts/246721483908986

A aký vývoj môžeme očakávať? Od zhruba začiatku marca klesáme a v niektorých parametroch, ako sú počet infikovaných a hospitalizovaných, je ten pokles dokonca veľmi rýchly. „To sú veľmi dobré správy a sú trvalé. Je dôležité, že sa to nevlní. Veľmi sme sa báli Veľkej noci, že to ľudia donesú z východu a severu, no nič také sa nestalo,“ vydýchol si odborník.

Isté premorenie a aj to, že sa očkuje, vraj spôsobilo, že to vírus má zložitejšie. „Treba pozerať do budúcnosti – on to bude mať už iba zložitejšie,“ hovorí.

Nezvratné zlepšovanie

Zlepšovanie situácie je podľa neho nezvratné: „V tom horizonte, na ktorý dovidíme – jún, júl – pokiaľ nepríde nová mutácia, tak toto, čo tu dnes máme naložené, máme pod kontrolou. Musíme sa pripraviť na to, že prídeme do normálu a budeme žiť s respiračným vírusom.“

Viac si môžete prečítať na ďalšej strane.

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…