Analytik Bošňák: Teším sa na leto, pre psychickú pohodu a duševné zdravie to bude dobré obdobie
Marián Balázs
Marián Balázs

Analytik Bošňák: Teším sa na leto, pre psychickú pohodu a duševné zdravie to bude dobré obdobie

O situácii, ktorá posledné týždne teší bežných Slovákov, prišiel porozprávať analytik Ivan Bošňák z portálu Dáta bez pátosu.

BRATISLAVA 18. mája - Pandemická situácia sa zlepšuje, opatrenia sa uvoľňujú. Čo hovoria dostupné dáta? Aký trend naznačujú? Aké sú scenáre ďalšieho vývoja? Odpovede na tieto otázky sa dozviete v relácii KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom.

O situácii, ktorá posledné týždne teší bežných Slovákov, prišiel porozprávať analytik Ivan Bošňák z portálu Dáta bez pátosu (rozhovor sa nakrúcal 12. mája, pozn. redakcie). „Treba uvoľňovať regionálne. Inak na Myjave, v Sobranciach, vo Vranove, v Starej Ľubovni... Ako v Topoľčanoch, Partizánskom či Zlatých Moravciach. Lebo tá situácia je dnes dramaticky iná – na juhu je lepšia ako tam hore v tých okresoch,“ radí Bošňák.

Analytik pochválil zmeny k lepšiemu, ktoré sa dejú na ministerstve zdravotníctva, aj čo sa týka komunikácie samotného šéfa rezortu Vladimíra Lengvarského. „Tie správy, ktoré hovorí, sú zrozumiteľné a predvídateľné – lebo hovorí, čo urobí, a potom to aj urobí. To je vážna vec, ktorá tu doteraz nebola. Hovorilo sa, čo sa urobí, a potom sa urobil opak. Na konci novembra sa čísla dezinterpretovali, že klesáme, dobre je a krivku splošťujeme,“ pripomína neblahú situáciu.

Trendy sú dobré

Podľa Bošňáka počúvame dobré správy a trend je dobrý. Verí preto, že minister na seba bude nabaľovať ľudí, ktorí naberú odvahu a začnú zrozumiteľne komunikovať. „Myslím si, že je schopný pravidelne, rýchlo a jasne komunikovať, čo sa očakáva,“ tvrdí, no zároveň uznáva, že to má trochu jednoduchšie, keďže čísla klesajú a situácia je lepšia.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/databezpatosu/posts/246721483908986

A aký vývoj môžeme očakávať? Od zhruba začiatku marca klesáme a v niektorých parametroch, ako sú počet infikovaných a hospitalizovaných, je ten pokles dokonca veľmi rýchly. „To sú veľmi dobré správy a sú trvalé. Je dôležité, že sa to nevlní. Veľmi sme sa báli Veľkej noci, že to ľudia donesú z východu a severu, no nič také sa nestalo,“ vydýchol si odborník.

Isté premorenie a aj to, že sa očkuje, vraj spôsobilo, že to vírus má zložitejšie. „Treba pozerať do budúcnosti – on to bude mať už iba zložitejšie,“ hovorí.

Nezvratné zlepšovanie

Zlepšovanie situácie je podľa neho nezvratné: „V tom horizonte, na ktorý dovidíme – jún, júl – pokiaľ nepríde nová mutácia, tak toto, čo tu dnes máme naložené, máme pod kontrolou. Musíme sa pripraviť na to, že prídeme do normálu a budeme žiť s respiračným vírusom.“

Viac si môžete prečítať na ďalšej strane.

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…