Dobré noviny
Rodinný terapeut Martin Galbavý: Fyzické tresty majú preukázateľne škodlivý vplyv na psychiku detí
Alexandra Valková
Alexandra Valková

Rodinný terapeut Martin Galbavý: Fyzické tresty majú preukázateľne škodlivý vplyv na psychiku detí

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: Unsplash/Annie Spratt

Prečo by malo byť takéto trestanie tou poslednou možnosťou? 

PRAHA 18. mája - Zvládnuť vychovať dieťa nie je jednoduché. Asi každý rodič sa niekedy stretne s odvrávaním, zlosťou a krikom. Usmernenie detí je dlhodobo diskutovaná téma. Časť rodičov sa stále prikláňa k fyzickým trestom, ktoré však majú preukázateľne škodlivý vplyv na psychiku dieťaťa.

„Rodičia by mali voliť princíp následkov,“ radí detský a rodinný terapeut Martin Galbavý.

V článku sa dozviete:

  • Prečo sa rodičia uchyľujú k fyzickým trestom?
  • Do akej miery zasahuje výchova rodičov do správania dospelých? 
  • Čo spôsobujú fyzické tresty v hlave našich detí?
  • Prečo fyzické tresty ničia dôveru?
  • Čo funguje lepšie ako facka?

Rodičia sa k telesným trestom uchyľujú z mnohých dôvodov, väčšinou pritom ide o poslednú možnosť, keď všetko iné zlyhalo. „Veľká väčšina rodičov používa telesné tresty v krízových situáciách,“ načrtáva Galbavý, ktorý okrem iného spolupracuje s Ligou otvorených mužov na kurzoch Výchova bez násilia.

Ako píše portál idnes.cz, práve na týchto kurzoch podľa neho rodičia často hovoria, že nevnímajú telesné tresty ako niečo, o čom by si mysleli, že deťom pomôže, ale ako metódu, po ktorej siahajú zo zúfalstva.

Svoje činy si často ospravedlňujeme

Jedným z dôvodov podľa neho môže byť naučené správanie z vlastného detstva. Ak rodičia zažili, že určité problémy boli riešené nejakú metódou, môžu po nej v rovnakej situácii tiež sami siahnuť. „Potom majú tendenciu ospravedlňovať si svoje správanie. Veľakrát na terapii počúvam, ako môj klient taktiež v detstve dostal pár faciek a obhajuje si to tým, že z neho aj tak vyrástol dobrý človek, takže to vlastne dieťaťu nemôže ublížiť,“ opisuje Galbavý, ako ľudia často situáciu vysvetľujú.

„Výchova, ktorou sme si sami v detstve prešli, je pre nás prameňom číslo jedna,“ potvrdzuje psychologička Pavla Koucká a pripomína, že ju, samozrejme, môžeme rozumne regulovať. To síce všetci do určitej miery robíme, ísť inou cestou podľa nej však nie je ľahké, a to najmä vo chvíľach, keď sme unavení alebo pohltení emóciami.

Fyzické tresty, sila a moc

Fyzické tresty fungujú. Keby nie, tak ich rodičia nepoužívajú. Ako Galbavý podotýka, dieťa si pod hrozbou trestu svoje konanie skutočne často rozmyslí. Lenže nie z toho dôvodu, že by si uvedomilo, že je zlé, ale preto, že sa bojí.

Viac si môžete prečítať na ďalšej strane.

Časť 1 / 2

Už ste čítali?