Dobré noviny
Sexuologička: Je dobré začať s osvetou u predškolákov, nehanbia sa a berú to prirodzene
Alexandra Valková
Alexandra Valková

Sexuologička: Je dobré začať s osvetou u predškolákov, nehanbia sa a berú to prirodzene

ilsutračné foto
ilsutračné foto — Foto: Caroline Hernandez / Unsplash

Ako a kedy je najlepšie začať s touto konverzáciou? Možno by ste sa mali poponáhľať, aby nebolo neskoro.

BRATISLAVA 17. mája - Názory na sexuálnu výchovu sú rôzne. Niektoré deti bývajú poučené už takmer v plienkach, iné pracne dolujú prvé informácie z osvietenejších kamarátov v puberte. Odborníci sa veľakrát zhodujú na tom, že základy sexuálnej výchovy by mali byť položené už v škôlke.

Ak sa tejto chvíle rodičia desia, mali by si uvedomiť, že mnohé deti zdatne prejavujú svoju sexualitu už v škôlke. Sexuologička Hana Fifková to len potvrdzuje: „Veľa detí objaví v tomto veku čaro masturbácie. Prídu na to, že dráždenie genitálií im spôsobuje zvláštne príjemné pocity a dôkladne sa tejto činnosti venujú. Mnohé učiteľky z materských škôl by vedeli rozprávať, ako trávia niektoré deti poobedňajší oddych...“

Čo robiť v takejto situácii? Je lepšie zalarmovať psychológa a dieťaťu, ktoré sa takto objavuje, za trest zakázať sladkosť? Alebo sa s ním v pokoji porozprávať a vysvetliť mu, že podobným činnostiam sa venujeme len v súkromí?

Deti za to nemôžu

V jednom východoslovenskom mestečku pred časom vypukol „škandál“. Päťročný chlapec zrejme videl nejaký film či načapal rodiča, v každom prípade, v škôlke svojej rovnako starej spolužiačke vyhrnul sukienku, stiahol nohavičky a všetko, čo ho tak zaujalo, sa snažil s vervou predvádzať. Akcia sa, samozrejme, nepodarila, avšak poväčšine katolícke mestečko bolo pobúrené a chlapčeka vylúčili zo škôlky.

Ako píše portál idnes.cz, ak by vtedy učitelia konzultovali túto situáciu so sexuológom, zistili by, že podobné akcie nebývajú ani u takýchto malých detí výnimočné. Deti majú sklon napodobňovať to, čo vidia okolo seba. Aj doktorka Fifková sa prikláňa k tomu, že namiesto trestov by bolo vhodnejšie otvorene sa s dieťaťom porozprávať.

Viac si môžete prečítať na ďalšej strane.

Časť 1 / 2

Už ste čítali?