Dobré noviny
Strata čuchu: Čo ju spôsobuje a ako proti nej bojovať?
Inzercia
Inzercia

Strata čuchu: Čo ju spôsobuje a ako proti nej bojovať?

— Foto: Canva Pro

Informácie o strate čuchu dnes počuť snáď zo všetkých strán. Úzko sa spája s ochorením COVID-19. Je jedným z príznakov, pri ktorých by ste mali spozornieť. Pravdou však je, že sa s ním môžete stretnúť aj pri bežnej chrípke alebo iných ochoreniach. Čo stratu čuchu spôsobuje a ako ju liečiť?

Ako funguje náš nos?

Čuch človeka je riadený viacerými procesmi v tele. Základom je molekula, vôňa, uvoľnená z nejakej látky alebo predmetu. Týmto predmetom môže byť kvet, parfum alebo jedlo. Jednoducho všetko, čo má arómu.

Vôňa sa musí cez náš nos dostať k špeciálnym nervovým bunkám. Známe pod názvom čuchové. Tieto bunky sa nachádzajú vysoko v nose. Akonáhle sa k nim vôňa dostane, bunky vysielajú informáciu o nej mozgu.

Veľkú časť práce následne odvedie mozog. Vôňu spracuje a identifikuje ako určitý zápach. Ten je príjemný alebo naopak, nepríjemný.

Do celého tohto procesu môže vstúpiť viacero faktorov spôsobujúcich stratu čuchu. Ak sa tak stane, spravidla prídete aj o chuť. Bez čuchu dokáže jazyk, a chuťové poháriky v ňom, identifikovať len zopár základných príchutí. Najčastejšie ide o tie najvýraznejšie.

Čuch je dôležitým zmyslom. Ovplyvňuje celý náš život a jeho kvalitu. Bohužiaľ, tento fakt si začneme uvedomovať až vtedy, keď ho na istý čas stratíme.

Čo spôsobuje stratu čuchu?

Strata čuchu, často označovaná ako anosmia, sa objavuje pri opuchu sliznice nosa. Tento stav sa vyskytuje najmä vtedy, keď máte nádchu, upchatý nos alebo alergiu.

Anosmia býva niekedy spôsobená aj iným ochorením. V tomto prípade vám telo vysiela signály, že niečo nie je v poriadku.

K hlavným príčinám straty čuchu sa radia:

  • podráždenie sliznice
  • upchatie nosových priechodov
  • nesprávna životospráva
  • staroba
  • iné problémy.
Foto: Canva Pro

Podráždenie sliznice

Najčastejším dôvodom straty čuchu je podráždenie sliznice. To spôsobuje bežné prechladnutie, chrípka alebo alergie. Na podráždení sa podieľa tiež fajčenie či dokonca rôzne infekcie dutín.

Upchatie nosných priechodov

Niektorí ľudia majú deformity vo vnútri nosa. Tie robia ťažkosti s čuchom. Niekedy aj so samotným dýchaním. Tento problém sa dá odstrániť jedine operáciou.

Nesprávna životospráva

Dôvodom straty čuchu môžu byť roky zlého stravovania a nesprávnej životosprávy. Anosmiu spôsobuje dlhodobý alkoholizmus, podvýživa a nedostatok vitamínov, fajčenie a užívanie drog.

Staroba

Starší ľudia často trpia viacerými chorobami, ktoré sú dôvodom anosmie. Môže to byť Alzheimerova, Huntingtonova alebo Parkinsonova choroba. Prípadne iné problémy, ako nádory, nesprávna činnosť štítnej žľazy, skleróza, cukrovka, epilepsia a ďalšie.

Iné problémy

Anosmia sa vyskytuje niekoľko rokov pred nástupom vážnejších chorôb. Môže byť predzvesťou Parkinsonovej alebo Alzheimerovej choroby. A to dokonca aj vtedy, keď sa nezaraďujete do skupiny starších ľudí.

Stratu čuchu netreba brať na ľahkú váhu. A to najmä v prípade, ak sa objaví z “ničoho nič”. Najlepšie spravíte, keď s týmto problémom navštívite svojho obvodného lekára.

Vedeli, ste že …

V zriedkavých prípadoch sa ľudia rodia bez čuchu? Takýto stav sa nazýva vrodená anosmia a nedá sa proti nemu bojovať nijakým spôsobom.

Typy anosmie

Pri problémoch s čuchom sa spravidla stretáme s dvomi typmi anosmie, a to:

  • krátkodobá
  • dlhodobá/trvalá.

Krátkodobá anosmia sa spravidla spája s prechladnutím alebo chrípkou. Po uzdravení sa vám čuch vráti. Nie je potrebné liečiť ju samostatne.

Dlhodobá anosmia je už problémom, ktorý by ste mali riešiť. Ak sa vám čuch nevráti niekoľko dní alebo týždňov po uzdravení, navštívte lekára. Ten vám spraví niekoľko vyšetrení. Zistí dôvod straty a navrhne spôsob, ako proti nej bojovať.

Foto: Canva Pro

Komplikácie so stratou čuchu

Najväčším problém spojeným s anosmiou je nezáujem o jedlo. Prípadne úplná strata chuti. To vedie k podvýžive a strate hmotnosti. Myslite na to, že jedlo jesť musíte. Svoj príjem preto poctivo sledujte.

Strata chuti a čuchu sa pri chrípke alebo prechladnutí objavujú často spoločne. Vo väčšine prípadov zmiznú obe po vyliečení.

Plus, ak bojujete s dlhodobou stratou čuchu, buďte opatrní. Najlepšie spravíte, keď si do domácnosti nainštalujte dymové hlásiče. Vyhnete sa neštastiu.

Ako proti nej bojovať?

Spôsob liečby závisí od príčiny. Pri alergii, nachladnutí alebo chrípke ju netreba špeciálne liečiť. Stačí užívať lieky predpísané lekárom. Po uzdravení by sa mali čuch a chuť vrátiť.

Keď je príčinou iné podráždenie, lekár vám predpíše antihistaminiká, špeciálne nosové spreje alebo antibiotiká. Takýto problém však neriešte sami a nechajte si poradiť od odborníka.

Strata chuti kvôli starobe je spravidla trvalá. Rovnako sú na tom ľudia trpiaci vrodenou anosmiou.

Následne existuje ešte jedna skupina ľudí, ktorí stratili čuch a chuť len spolovice. Pri takomto probléme vám vedia pomôcť aromatické ingrediencie. Zvyšujú chuť jedla.

Rada odborníka

Ak je dôvodom straty čuchu alkohol alebo fajčenie, s týmito zlozvykmi musíte prestať. Keď tak neurobíte, nepomôže vám ani tá najlepšia liečba.

Strata čuchu a COVID-19

Strata čuchu a chuti pri COVID-19 je podľa odborníkov odlišná ako pri klasickej nádche alebo alergii. Rozdielom je to, že človek pozitívny na koronavírus stratí čuch bez upchatého nosa.

Anosmia sa pri koronavíruse objaví z “ničoho nič”. Zopár dní predtým, ako nastúpia ďalšie príznaky.

A ako obnoviť stratu čuchu po prekonaní COVID-19? Najlepšie spravíte, keď navštívite svojho obvodného lekára. Ten by vám mal predpísať špeciálne kvapky alebo iné lieky. Z prírodnej lekárne je dobré zvoliť esenciálne oleje. Vedia trochu pomôcť. Najlepšími sú mäta a eukalyptus.

Foto: Canva Pro

K obnove nervových buniek je dôležité zaradiť správnu životosprávu. Nezabúdajte na dôležité vitamíny a minerály. Zo stravy vyraďte potraviny obsahujúce množstvo cukru a oleja. Pite veľa vody a vyhýbajte sa nikotínu a alkoholu.

Ďalším problémom spojeným s COVID-19 a stratou čuchu je nepríjemné sucho v nosnej dutine. Zavlažujte ju kvapkami predpísanými od lekára. Vyskúšať môžete aj domáci roztok s morskou soľou.

Zhrnutie

Strata chuti a čuchu nie je len príznakom koronavírusu COVID-19. Môže sa spájať s inými problémami. Najčastejšie sú to alergie, prechladnutie alebo chrípka. Ak sa čuch po čase nevráti, situáciu nepodceňujte. Navštívte lekára a nechajte si nosnú dutinu vyšetriť.

Už ste čítali?