Prečo má bitcoin taký veľký vplyv na iné kryptomeny
Inzercia
Inzercia

Prečo má bitcoin taký veľký vplyv na iné kryptomeny

Aj za aktuálnych podmienok v súčasnom býčiom behu ukázal trh s kryptomenami investorom po celom svete, že dokáže obstáť aj tie najťažšie skúšky. Toto veľmi pomohlo bitcoinu, ktorý si opäť získal dôveru a ľudia sa pokúšajú kúpiť bitcoin aby sa mohli aspoň malým kúskom zúčastniť na finančnej revolúcií.

Investori často hladajú alternatívne kryptomeny, aby umožnili čo najvyšší možný zisk obchodovaním s nimi a z nich. Začínajúci obchodníci a investori by si však mali vždy uvedomiť, že trh do značnej miery závisí od jednej kryptomeny - bitcoinu. Ďalej si vysvetlíme ako je možné, že bitcoin má taký obrovský vplyv na ostatné kryptomeny. Aby sme to dosiahli, skúmame jeho základy a niektoré významné udalosti, ktoré mu pomohli dosiahnuť hodnotu viac ako 1 bilión dolárov za niečo viac ako desať rokov.

Čo je to bitcoin?

Bitcoiny spustil v roku 2009 záhadný Satoshi Nakamoto. Totožnosť jeho tvorcu zostáva dodnes neznáma.

Nakomoto vytvoril bitcoin s cieľom poskytnúť ľudstvu univerzálnu digitálnu menu, v ktorej si môžu užívatelia vymieňať hodnotu bez potreby akéhokoľvek sprostredkovateľa.

Náš súčasný finančný systém sa považoval za odsúdený na zánik, a to predovšetkým kvôli svojej závislosti od vlád a centrálnych bánk. Jeho odpoveď bola Bitcoin, digitálna mena typu peer-to-peer s obmedzenou ponukou, ktorá by poskytla ochranu pred infláciou a otvorila internetovú ekonomiku komukoľvek na svete.

Vďaka tejto vízii sa špecializovaný projekt s iba tuctom baníkov a používateľov vyvinul na biliónový finančný systém, ktorý splodil celé odvetvie. Bitcoin priniesol revolúciu do financií a predstavuje alternatívu mimo bánk a vlád.

4 hlavné dôvody, prečo môže bitcoin ovplyvniť celý kryptotrh

Ak ste fanúšikom kryptomien alebo priamo investorom a sledujete trh s kryptomenami, určite ste si už všimli, že vždy, keď cena bitcoinu klesá, nasledujú jeho cenu aj ostatné alternatívne ceny kryptomeny (bežne nazývané altcoiny). Opak je rovnakou pravdou - keď ceny bitcoinov zhromaždia, očakávame, že altcoiny krátko na to porastú.

Ale ako je možné, že sa to deje? Prečo je bitcoin taký dôležitý, že ho celé odvetvie tak pozorne nasleduje? Ak by sme urobili paralelu na akciových trhoch, bolo by smiešne si myslieť, že by sa napríklad Nasdaq zrútil napríklad kvôli akciám Microsoftu.

Bitcoin bol prvý medzi kryptomenami.

Považovať sa za priekopníka v tomto novom odvetví v priebehu rokov položilo bitcoinom na plecia veľkú váhu. Avšak na druhej strane to však tiež umožnilo pôvodnej kryptomene stmeliť sa ako istý uchovávač hodnoty, čím sa zvýšila jej popularita na astronomických úrorvniach. Ak odhliadneme od toho, čo kto hovorí, bitcoin bol mincou, ktorá zaradila kryptomeny do hlavného prúdu. Na prvý pohľad jednoduchý koncept bitcoinu sa ujal u širokej verejnosti a zvýšil jeho cenu na vytúžené úrovne 50 000 dolárov a viac, ktoré dnes vidíme. Dá sa povedať aj, že bitcoin vydláždil cestu celému priemyslu a dnes takmer každý, kto sa zaoberá kryptomenami vlastní aspoň nejaké percento bitcoinu. Musíme tiež spomenúť, že bitcoin patrí k jedinej kryptomene, ktorej tvorca zostal úplne anonymný.

Mnoho altcoinov sú iba bitcoinové klony

Ako priamy dôkaz jeho rastúcej popularity a hodnoty sme zaznamenali nárast bitcoinových klonov po jeho vydaní.

Keď sa pozrieme na prípad prvého altcoinu, môžeme si všimnúť, že Litecoin používa kópiu bitcoinového kódu s cieľom stať sa ľahšou a rýchlejšou verziou originálu. Existuje ešte veľké množstvo ďalších takýchto klonov, ako napríklad Bitcoin Cash, Bitcoin Gold, Bitcoin Diamon a tucty ďalších. Aj napriek tomu, že každý z nich sa snaží byť lepší ako bitcoin, veľké pecento z nich sa riadi iba príkladom bitcoinu. Originál bitcoin bude vždy iba jeden.

Bitcoin patrí k najlepšie zabezpečenej sieti

Princíp bitcoinu je založený na mechanizme proof-of-work, tento zaisťuje viac ako 18 miliónov baníkov zapojených do decentralizovanej siete Bitcoin, blockchainu. Tento objem účastníkov má za následok vysokú úroveň decentralizácie siete, ktorá zaisťuje bezchybné zabezpečenie platobného systému Bitcoin.

A k akému záveru sme teda dospeli?

Bitcoin patrí k prvej kryptomene, ktorá naštartovala celé odvetvie kryptomien. Tento fakt mu umožnil vytvoriť niekoľko miliardovú používateľkú základňu, ktorá zase pomohla prudko zvýšiť jeho cenu a poskytnúť najbezpečnejšiu sieť v ekosystéme. Je dôležité zmieriť sa s faktom, že bitcoin má často posledné slovo, ak sa bavíme o sentiment na trhu. Ak sa chceme baviť o skúsených investoroch, tí vždy pred akoukoľvek transakciou kontrolujú pozíciu bitcoinu a podľa toho sa rozhodujú či predaju/ nepredajú svoj altcoin. Ak sa teda plánujete zaoberať svetom kryptomien určite venujte veľkú časť svojej prípravy pred investovaním práve bitcoinu. Otázka ako kúpiť bitcoin je pritom úplne jednoducho zodpovedateľná. Úplne rovnako ako iné meny. Bitcoin je síce líder medzi kryptomenami, je však prístupný každému bežnému smrteľníkovi.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…