Dobré noviny
Výber sprchových dverí nepodceňujte
Inzercia
Inzercia

Výber sprchových dverí nepodceňujte

Pretože sa doba zrýchľuje, väčšina ľudí sa dnes radšej sprchuje, než kúpe vo vani. Preto je sprchový kút neoddeliteľnou súčasťou modernej kúpeľne.

Sprchovacie kúty sa za posledné desiatky rokov výrazne premenili. Dnes už nájdete málo domácností, kde kút zakrýva záves. Tento doplnok neponúka okrem ceny takmer žiadne výhody. Pri sprchovaní sa nepríjemne lepí na užívateľa, nasiakne vodou a nečistotami, priťahuje baktérie. Pôvodne krásny designový záves už po pár mesiacoch mení farbu a bohužiaľ začne tiež zapáchať.

Koncept jednoduchého a elegantného sprchového kúta v dnešnej dobe zahŕňa sprchové dvere. Tie dokážu predeliť a utesniť priestor s ľubovoľnou šírkou. V dnešnej dobe sú sprchové dvere k dostaniu v toľkých rôznych variantoch, že si vyberie úplne každý. Rozoberme si teraz krok za krokom, ako zvoliť tie pravé.

Veľkosť dverí

Najbežnejšia šírka dverí je 80 až 85 centimetrov. Nie všetky sprchové kúty ale vyzerajú ako z katalógu, priestor vo vnútri kúta nie je vždy prispôsobený tejto základnej šírke. To ale nevadí, sprchové dvere sa predávajú aj v atypických rozmeroch.

Šírka stavebného otvoru alebo niky, do ktorej chcete sprchové dvere inštalovať, je tým najdôležitejším aspektom pri výbere. Odmerajte, aký veľký model potrebujete, a podľa toho vyfiltrujte výrobky vo vyhľadávaní. Samozrejme si všimnite tiež výšky.

Vo vami požadovanej veľkosti nájdete veľa výrobkov. Následne môžete určiť ďalšie charakteristiky sprchových dverí.

Systém otvárania dverí

U systému otvárania dverí je ťažké označiť niektorý spôsob za výhodnejší než druhý. Všetky majú svoje plusy a mínusy.

Posuvný systém dverí je najrozšírenejší. Veľkou devízou je, že posuvné dvere nezaberajú takmer žiadny priestor. Lenže pojazdy sa zle čistia. Mnoho zákazníkov si u tohto systému vybaví hrdzavé, zasekávajúce sa a hlučné kolieska, toľko typické pre lacné posuvné dvere. Dá sa tomu zabrániť výberom dverí s kvalitnými pojazdmi. Ak ide o kolieskové pojazdy, je dobré si všimnúť veľkosť koliesok a ich materiál. Priemer koliesok by mal byť aspoň 2 cm, kolieska by mali byť osadené bezúdržbovými ložiskami.

Zalamovací systém dverí prináša najväčšiu šírku vstupu v pomere k celkovej šírke stavebného otvoru. S týmto spôsobom sa nemusíte báť vytekania vody na kúpeľňovú dlažbu.

Otočný systém dverí je designovo na vyššej úrovni než vyššie uvedené systémy. Tiež sa lepšie čistí. Zákazník ale musí počítať s častejšími potopami v kúpeľni, pretože voda z dverí častejšie steká na podlahu. Výhodný o tohto systému je zdvihový mechanizmus, ktorý zabezpečuje aretáciu pri naddvihnutí dverí nad lištu prahu a pri ich otvorení.

Otvárací systém dverí je rovnako zaujímavý variant. K dostaniu sú jednokrídlové alebo dvojkrídlové sprchové dvere s otváraním dovnútra alebo von. Užívanie je veľmi pohodlné a design je inšpirujúci. Zároveň ale ide o priestorovo náročný spôsob – ukrajujete z miesta buď vo vnútri kúta alebo v jeho bezprostrednej blízkosti.

Foto: adn

Výplň dverí

Nižšou obstarávacou cenou si získava pozornosť plastová alternatíva. Plast na seba navyše oproti sklu neviaže vodný kameň a je jednoduchší na údržbu. Prevažuje matné vyhotovenie, pretože na ňom nie sú vidieť zvyšky zaschnutej vody či prípadné škrabance. Aj tak ale zákazníci častejšie volia sklo. Sklenená výplň je tuhšia a po vzhľadovej stránke príťažlivejšia.

Dnes nie je problém zohnať dobré sklenené dvere za rozumnú cenu. Na výber sú totiž produkty mnohých výrobcov. Ako poznať kvalitu? Popredné firmy používajú na výrobu pevné bezpečnostné sklo o veľkej hrúbke. Štandardom je sklo o hrúbke 6 mm. Na mieste kontaktu s rámom dverí je hrúbka ešte vyššia.

Dôležitý je tiež rám. Hliníkové rámy nie sú príliš vzhľadné, zákazníci vyberajú rámy v bielej, čiernej alebo chrómovej verzii. Obľúbený je matný kovový povrch satin.

Pár rád na záver

Ku dverám je vhodné zvoliť odpovedajúce držadlá, pánty a ďalšie príslušenstvo. Ľahko tak prispôsobíte vzhľad dverí celkovému vyzneniu vašej kúpeľne.

Neurčujte veľkosť sprchovacieho priestoru ešte pred obkladaním. Keď nanesiete silné vrstvy lepidla, tak sa obložením šírka stavebného otvoru výrazne zmenší a objednané diely sprchových dverí vám nemusia sadnúť do priestoru.

Opačný problém, teda že je priestor o niečo širší, je možné vyriešiť ľahšie. K niektorým modelom sprchových dverí je možné dokúpiť nastavovacie profily, ktoré vedia po 2 centimetroch nastaviť šírku kúta sprchových dverí presne tak, ako potrebujete.

Šírku vstupu sme uviedli ako najdôležitejší faktor výberu. Je nutné mať na pamäti, že sa nevyplatí prehnane šetriť s miestom v kúpeľni. Ak máte v domácnosti staršie osoby alebo ľudí so zlou motorikou, potom si možno nevystačíte ani s 80 cm šírky vstupu, čo je považované za základ. Radšej potom zvoľte kút so šírkou vstupu 90 až 95 centimetrov.

Už ste čítali?