Namiesto luxusu si vybrala pomoc ľuďom. Za hygienu v nemocniciach vďačíme skromnej sestričke
Dáma s lampou Florence Nightingalová bola obetavá sestrička s prehľadom v štatistike, grafoch a organizácii.
BRATISLAVA 12. mája - Možno ste o nej počuli ako o dáme s lampu. Aj tak je často prezývaná sestrička a zakladateľka moderného ošetrovateľstva Florence Nightingalová. Florence však nebola „len“ obetavou sestričkou, ale ako uvádza portál Zena.sme.sk, aj zručnou manažérkou so záľubou v štatistike. Britka Florence sa v nemocniciach ocitla v tom najsprávnejšom čase. Nemocnice v 19. storočí boli často nevetrané, špinavé priestory, kam sa ľudia len zriedkakedy chodili liečiť. Skôr platilo, že sa z nemocnice už domov nikdy nevrátili.
Odhodlaná sestrička Florence, celebrita svojej doby, však odolala očakávaniam rodiny, zvolila si povolanie, ku ktorému ju podľa jej slov povolal Boh a zachránila nielen množstvo životov, ale aj smerovanie celého zdravotníctva a ošetrovateľstva. Práve 12. mája uplynulo 201 rokov od jej narodenia.
Slečna z dobrej rodiny, ktorá „sklamala“ očakávania rodiny
Florence nebola tak celkom obyčajným dievčaťom. Narodila sa do zámožnej rodiny z vyššej vrstvy anglickej spoločnosti. Ani jej meno nie je žiadna náhoda. Získala ho práve vďaka tomu, že sa britským rodičom narodila priamo v srdci renesancie – Florencii a to konkrétne 12. mája 1820. Jej spoločenské postavenie znamenalo, že sa od nej očakávalo určité správanie a smerovanie. Úlohou Florence bolo dobre sa vydať a stať sa poslušnou manželkou s niekoľkými deťmi.
Ona však mala úplne iné plány. Už odmala sa veľkej spoločnosti skôr vyhýbala, ošetrovala chudobnejšie rodiny v jej okolí a starala sa o tých, ktorí to potrebovali. Časom nadobudla presvedčenie, že práve starať sa o iných a ošetrovať chorých je jej božím poslaním, čo oznámila aj rodičom. Tí z toho však nadšení neboli a podstúpiť tréning pre sestričky jej zakázali.
Nielen empatická, ale aj s analytickým myslením
Hoci rodičia ju odhovárali, nedala si povedať. Navštevovala anglické lazarety a na študijné cesty sa vydala aj za hranice Anglicka. Vždy si všímala, ako to v rôznych zdravotníckych zariadeniach funguje, spisovala si poznámky, používala grafy a štatistiku. Tu sa ukázalo, že nemala len empatiu, ale aj dobré organizačné schopnosti a analytické myslenie.
Viac si môžete prečítať na ďalšej strane.