Mimoriadny objav talianskych archeológov. Tvrdia, že o ňom bude hovoriť celý svet
TASR
TASR

Mimoriadny objav talianskych archeológov. Tvrdia, že o ňom bude hovoriť celý svet

Talianski archeológovia našli pozostatky deviatich neandertálcov v jaskyni nachádzajúcej sa juhovýchodne od metropoly Rím.

Mimoriadny objav talianskych arceheológov — Foto: TASR/AP

Rím 11. mája (TASR) - Talianski archeológovia našli pozostatky deviatich neandertálcov v jaskyni nachádzajúcej sa juhovýchodne od metropoly Rím. Vedci sa domnievajú, že väčšinu z týchto neandertálcov zabili hyeny, ktoré ich telá následne zavliekli do svojho jaskynného brlohu. Informoval o tom britský denník The Guardian.

Skamenené pozostatky temenných kostí a zlomených čeľustných kostí archeológovia našli v jaskyni Guattari v meste San Felice Circeo vzdialenom približne 100 kilometrov od Ríma. V tejto jaskyni objavili pozostatky vzdialených príbuzných súčasného človeka už v roku 1939, odvtedy tam k podobnému nálezu nedošlo.

Kostry deviatich jedincov

Podľa vedcov z rímskej univerzity Tor Vergata a z archeologickej správy talianskej provincie Latina sa v Guattari najnovšie našli kosti siedmich dospelých mužov, jednej dospelej ženy a jedného chlapca.

Archeológovia uviedli, že nájdené fosílie pravdepodobne pochádzajú z rôznych období. Niektoré kosti môžu byť staré 50.000 - 68.000 rokov, pričom najstaršie môžu dosahovať vek až 100 000 rokov, píše The Guardian.

Mimoriadny objav

Profesor archeológie na univerzite Tor Vergata Mario Rolfo informoval, že jaskyňu Guattari pred viac ako 60.000 rokmi zasypalo v dôsledku zemetrasenia. To umožnilo uchovanie pozostatkov neandertálcov, ale aj kostí kosoročcov jeleňov obrovských, divokých koňov a hyen či rastlinných zvyškov.

Väčšinu neandertálcov, ktorým nájdené pozostatky patria, pravdepodobne zabili hyeny a následne ich odvliekli do spomínanej jaskyne, v ktorej mali zrejme brloh. „Neandertálci boli pre tieto zvieratá korisťou,“ povedal Rolfo. „Hyeny ich lovili, najmä tých najzraniteľnejších, ako boli chorí či starší jedinci,“ priblížil.

Výskumný tím začne teraz analyzovať vzorky DNA odobraté z nájdených pozostatkov. „Ide o mimoriadny objav, o ktorom bude hovoriť celý svet,“ povedal taliansky minister kultúry Dario Franceschini, podľa ktorého nájdené kostrové zvyšky „pomôžu obohatiť“ štúdium spôsobu života človeka neandertálskeho.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…