Vedci hlásia veľký úspech. Tvrdia, že vyvinuli prvý liek proti covidu na svete
TASR
TASR

Vedci hlásia veľký úspech. Tvrdia, že vyvinuli prvý liek proti covidu na svete

V prípade úspešných klinických skúšok by mohlo ísť o prvý liek proti ochoreniu COVID-19 na svete.

Ilustračné foto — Foto: TASR/AP

Vilnius 7. mája (TASR) - Litovská firma Northway Biotech oznámila, že sa jej spolu s kolegami zo Švajčiarska podarilo vyvinúť liek proti ochoreniu COVID-19, informovala v piatok agentúra Interfax.

„Momentálne sa nachádzame vo fáze klinického testovania. Liek sme odovzdali kolegom do Švajčiarska, kde prebehnú klinické skúšky,“ uviedol Vladas Bumelis, predseda predstavenstva spoločnosti Northway Biotech. Podľa neho by miera účinnosti lieku mala byť známa v priebehu tohto roka.

V prípade úspešných klinických skúšok by mohlo ísť o prvý liek proti ochoreniu COVID-19 na svete, pripomína agentúra Interfax.

Firma Northway Biotech vyvíja ešte jeden liek proti ochoreniu COVID-19, tentokrát v spolupráci s istou firmou z USA. „Liek proti koronavírusu zatiaľ neexistuje. Nie všetci sa chcú očkovať, preto je vývoj takýchto liekov nevyhnutný,“ uviedol Bumelis.

EMA posudzuje experimentálny liek

Európska agentúra pre lieky (EMA) v piatok oznámila, že začala v zrýchlenom konaní posudzovať experimentálny liek proti koronavírusu sotrovimab, vyvinutý spoločnosťami GlaxoSmithKlineA a Vir BioTechnology. Píše o tom tlačová agentúra AP.

Regulačný úrad Európskej únie EMA vo vyhlásení napísal, že začal priebežné hodnotenie (takzvané rolling review) lieku sotrovimab na základe prvých výsledkov stále prebiehajúceho výskumu - úrad preveruje, či tento liek zabraňuje hospitalizácii alebo smrti ľudí, ktorí ešte nemajú vážny priebeh ochorenia COVID-19. EMA však dodala, že zatiaľ nedostala úplné údaje, a upozornila, že je „príliš skoro na vyvodenie záverov o pomere výhod a rizík tohto lieku“.

Povolených liekov je málo

Aj keď EMA schválila štyri očkovacie látky proti covidu, povolených liekov proti koronavírusu je málo - predovšetkým takých, ktoré zabraňujú, aby sa u ľudí s miernym priebehom covidu rozvinula choroba do vážneho stavu.

Sotrovimab je monoklonálna protilátka, vyrobená v laboratóriu, ktorá má povzbudiť imunitný systém, aby oslabil schopnosť hrotovej bielkoviny koronavírusu vojsť do buniek tela. Žiadosť o schválenie sotrovimabu na núdzové použitie bola už podaná aj regulačným úradom v USA a Kanade.

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…