Dobré noviny
Epidemiologička Bražinová: Zrejme nás čaká príjemné leto a pandémiu sa podarí celosvetovo zabrzdiť
Marián Balázs
Marián Balázs

Epidemiologička Bražinová: Zrejme nás čaká príjemné leto a pandémiu sa podarí celosvetovo zabrzdiť

Opatrenia sa po dlhšom čase uvoľňujú. Znamená to, že pandémia je po dlhšom čase na ústupe? Alebo nám hrozí ďalšia vlna?

Preto je očkovanie ten základný a najdôležitejší nástroj, aby sme zastavili šírenie covidu. „Je pravda, že očkovanie samé by to celé nevyriešilo – stále je potrebné to, čo tu robíme od začiatku. Testovanie, čiže vyhľadávanie pozitívnych a ich kontaktov, karanténa a očkovanie. Toto je súbor základných nástrojov, ktoré máme,“ vymenováva.

Protilátková odpoveď

Vedci (vrátane jej výskumu, ktorý vedie) momentálne skúmajú najmä imunitnú odpoveď – ako u ľudí, ktorí prekonali covid, tak u tých, ktorí dostali vakcínu. „Potrebujeme vedieť, na ako dlho a ako dôkladne sme chránení,“ vysvetľuje.

Z jej doterajšieho výskumu vyplýva, že 95% ľudí, ktorí zdolali covid, má prítomné protilátky v menšej či väčšej miere. Ide o ľudí, ktorí sú tri až päť mesiacov po ochorení, jedným dychom však dodáva, že neexistuje konsenzus, aká je protektívna hladina. „Sú rôzne typy protilátok, nie všetky sú tie najdôležitejšie,“ vysvetľuje.

Dôležitosť bunkovej imunity

Okrem protilátkovej odpovede však máme aj druhú časť imunitnej odpovede, ktorou je bunková imunita: „Okrem tvorby protilátok máme aj bunky, ktoré tiež fungujú významne v ochrane pred ďalšou infekciou. Bunková imunita sa neskúma tak ľahko, len nedávno boli uvoľnené štandardné laboratórne testy, pomocou ktorých máme možnosť aj túto časť skúmať.“ Bražinová dodáva, že tá by mala byť prítomná aj u ľudí s nízkou hladinou protilátok a zrejme je dlhodobejšieho charakteru.

Očkovať by sa mali aj tí, čo už covid mali

Epidemiologička však odporúča očkovanie aj tým, ktorí covid prekonali. Imunitná odpoveď po prekonaní ochorenia je totiž veľmi individuálna. „Závisí od viacerých faktorov, okrem iného aj od toho, aký priebeh človek mal. Neplatí to úplne všeobecne, ale vo väčšine prípadov u ľudí, ktorí mali stredne závažné alebo závažné príznaky, došlo k vyššej tvorbe protilátok ako u tých, čo mali mierny alebo bezpríznakový priebeh,“ naznačuje.

Predseda vlády SR Eduard Heger dostáva prvú dávku vakcíny proti ochoreniu Covid-19 od spoločnosti AstraZeneca.
Predseda vlády SR Eduard Heger dostáva prvú dávku vakcíny proti ochoreniu Covid-19 od spoločnosti AstraZeneca. Foto: TASR/Martin Baumann

A ako je to s ochranou po očkovaní u ľudí, ktorí covid nemali? „Zatiaľ sledujeme, že hladina protilátok po očkovaní je výrazne vyššia ako u ľudí, ktorí ochorenie prekonali v nedávnej dobe,“ hovorí. Podľa dostupných informácií ochrana po očkovaní pretrváva mesiace, presnú dĺžku však nepoznáme - to by sme sa podľa Bražinovej mali dozvedieť niekedy koncom tohto roka.

Presvedčme aj ostatných, nech sa zaočkujú

Čo je podľa Alexandry Bražinovej dôležité robiť, aby sme si udržali lepšiu situáciu? Nechať sa zaočkovať a presvedčiť tých z vášho okolia, ktorí pochybujú alebo čakajú. „Toto je to najdôležitejšie, čo potrebujeme dosiahnuť – aby sa čo najviac ľudí zaočkovalo čo najrýchlejšie, ako to bude možné,“ myslí si.

Dodržiavať by sme mali aj doteraz platné opatrenia. Dodržiavajme odstup, dezinfikujme si ruky, nosme rúška a v interiéroch aj respirátory: „Hoci znižujeme riziko infekcie, nevieme ho úplne odstrániť. Preto sme zatiaľ v situácii, keď musíme tieto opatrenia dodržiavať. A je dôležité, aby sme túto ťažkú dobu prežili aj v dobrom duševnom zdraví.

Viac si môžete prečítať v priloženom videorozhovore.

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

Časť 2 / 2

Už ste čítali?