Epidemiologička Bražinová: Zrejme nás čaká príjemné leto a pandémiu sa podarí celosvetovo zabrzdiť
Marián Balázs
Marián Balázs

Epidemiologička Bražinová: Zrejme nás čaká príjemné leto a pandémiu sa podarí celosvetovo zabrzdiť

Opatrenia sa po dlhšom čase uvoľňujú. Znamená to, že pandémia je po dlhšom čase na ústupe? Alebo nám hrozí ďalšia vlna?

BRATISLAVA 6. mája – Opatrenia sa po dlhšom čase uvoľňujú. Znamená to, že pandémia je na ústupe? Alebo nám hrozí ďalšia vlna? Ak áno, ako sa pred ňou chrániť? V relácii KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom sa aj o týchto témach rozprávala epidemiologička Alexandra Bražinová.

Ľudia sa na Slovensku radujú z uvoľnených opatrení, už dlhší čas však počúvame o nebezpečných mutáciách. Ako vnímať súčasnú situáciu? Treba byť optimistom, alebo sa musíme pripraviť na ďalšie riziká? Ako vysvetľuje Alexandra Bražinová pre Dobré noviny, jednoznačná odpoveď neexistuje: „Máme byť optimisti, situácia je priaznivá, ale je potrebné, aby sme zostali opatrní. Už od začiatku marca sledujeme u nás na Slovensku zlepšovanie sa situácie.“

Zrejme nás čaká príjemné leto

Odborníci sa trochu obávali, čo urobí Veľká noc s číslami nakazených, ale situácia sa, našťastie, nezhoršila. „Trendy sú stále priaznivé. Ak to takto pôjde ďalej, je veľká pravdepodobnosť, že leto bude príjemné. Budeme môcť cestovať nielen na Slovensku, ale s najväčšou pravdepodobnosťou aj v rámci Európskej únie,“ dodáva.

Epidemiologička však pripomína, že ako krajina nie sme izolovaná. Musíme byť preto opatrní: „Áno, teraz je vhodné, aby sme boli optimisti, ale musíme sledovať medzinárodnú situáciu. Riziko zhoršenia sa situácie na Slovensku stále je, nemôžeme si predtým zatvárať oči. Videli sme to za ten posledný rok niekoľkokrát, situácia sa viackrát aj radikálne zhoršila.“

Pozor na varianty

Pozor si musíme dať aj na varianty, resp. mutácie nového koronavírusu. „Vírusy mutujú neustále. To, že mutujú a menia svoju genetickú podstatu, objavujú sa tam drobné či väčšie zmeny, ktoré do istej miery menia charakteristiku správania sa toho vírusu. Ideálna situácia pre vznik nových mutácií je, keď má vírus možnosť voľne sa rozšíriť v populácii,“ konštatuje odborníčka.

Alexandra Bražinová.
Alexandra Bražinová. Foto: TASR/Dano Veselský

To je pre vírus ideálna situácia, aby si vyskúšal rôzne mutácie a zmeny, a zistil, ktoré z nich sú najvhodnejšie na to, aby sa rozšíril viac. Keď bránime šíreniu, do veľkej miery bránime vzniku mutácií. Najnovšie sa hovorí skloňuje indický variant, ktorý je infekčnejší a do istej miery sa vyhýba imunitnej odpovedi, ktorá je nastolená či už po prekonaní ochorenia, alebo po očkovaní. „Áno, je možné, že sa takýto variant rozšíri všade inde po svete, ale nevieme momentálne povedať, či by sa tu mohol rozšíriť vo veľkom,“ tvrdí epidemiologička o tejto hrozbe.

Ako sa to skončí?

Podľa Bražinovej sú viaceré možné scenáre, ako môže pandémia skončiť. „Predpokladáme, že celosvetovo sa nám podarí výrazne zabrzdiť šírenie, vírus sa stiahne v populácii a prejde do endemicity, čiže sa budú objavovať miesta, kde bude zvýšený výskyt, ale bude to oveľa ľahšie zvládateľné. Z dlhodobého hľadiska však nevieme, ako to dopadne,“ uznáva.

Viac si môžete prečítať na ďalšej strane.

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…