Fitness trénerka: Svoje telo nemôžeme predať, ani vymeniť. Tieto návyky posilnia zdravie, aj sebavedomie
Júlia Mekyňová
Júlia Mekyňová

Fitness trénerka: Svoje telo nemôžeme predať, ani vymeniť. Tieto návyky posilnia zdravie, aj sebavedomie

„Naše telo si zaslúži, aby sme mu dávali to najlepšie,“ hovorí inšpiratívna fitness trénerka Diana Hô Chí. Všetkým, ktorí otáľajú so zdravými zmenami v živote poradí, ako sa konečne začať hýbať a zdravšie žiť.

„Moje telo je mojím pracovným nástrojom, preto sa oň starám po fyzickej stránke najlepšie ako viem. Aby dokonale fungovalo a motivovalo ostatných," hovorí trénerka Diana Hô Chi. — Foto: Archív D. Hô Chi

BRATISLAVA 6. mája - Diana Hô Chí je nezvyčajný zjav. Prototyp radosti, optimizmu, práce na sebe, energie a ženskosti. Cez deň trénuje mozgové závity ako ekonomická riaditeľka, rána a po večeroch sa mení na kondičnú trénerku a online trénerku pre Fitshaker, ktorá vedie najrôznejšie tréningy. Je autorkou fit receptov a fit dezertov a inšpiruje ženy k lepšiemu, zdravšiemu a radostnejšiemu životu.

V rozhovore s Dianou sa dozviete

 • ako zmenil vzťah k nášmu telo covid-19
 • prečo je pre ženu – matku kľúčové, aby si každý deň našla čas pre seba
 • prečo sa oplatí vstávať ráno, kým druhí ešte spia
 • aké ranné rituály vás perfektne nakopnú
 • čo robiť, keď sa nevieme odhodlať k zmene jedálnička a začať športovať
 • ako sa pohyb odrazí na sebavedomí a lepšej nálade
 • ako si vybrať cvičenie, ktoré vám „sadne ako uliate“

ČO V NAŠICH ŽIVOTOCH ZMENILA KORONA

Ako zmenila vzťah k nášmu telu epidémia covid-19?

Podporila návrat ľudí k turistike, k prechádzkam, k bicyklu. Počas pandémie sme pocítili väčšiu potrebu slobody, ktorú nám práve pohyb dokáže poskytnúť. Naše telo si zaslúži, aby sme mu dávali to najlepšie. Je to miesto, v ktorom musíme bývať či chceme, či nechceme. Ak sa v ňom niečo pokazí, nevieme ho predať, ani ho vymeniť za nové. Prevencia, pohyb a zdravá strava je preto absolútnym základom.

Vstáva ráno 4:15, odcvičí svoju prvú rannú online hodinu a už 6:50 sedí v práci na stoličke ekonomickej riaditeľky. Večer sa opäť mení na inšpiratívnu trénerku.
Vstáva ráno 4:15, odcvičí svoju prvú rannú online hodinu a už 6:50 sedí v práci na stoličke ekonomickej riaditeľky. Večer sa opäť mení na inšpiratívnu trénerku. Foto: Archív D. Hô Chí

Pozorujete, že imunitný systém ľudí, ktorí žijú zdravo, skutočne lepšie funguje?  

Sledujem to najmä na sebe. Musím si zaklopať, že chorá skutočne nebývam. Občas ma zmorí únava a telo vypovie. Je to však preto, lebo neviem oddychovať a často to preženiem. Vtedy mi pomôže spánok. Ja sama som covid-19 nemala. Chránila som sa v rozumnej miere. Takže áno, to, ako sa o seba staráme, čím svoje telo kŕmime, koľko mu doprajeme pohybu a oddychu, to všetko má na imunitu veľký vplyv.

Premeňte ovocie a zeleninu na super nápoje

Aby ste svojmu telu dodali maximum živín, je vhodné ho konzumovať bez tepelnej úpravy. Pomocou mixéru Nutribullet si pripravíte lahodné smoothies, šťavy a nápoje, a navyše, zachováte v nich všetko potrebné. Časť výživných látok nedokáže naše telo prijať odšťavovaním, ani žuvaním. Fytonutrienty alebo super živiny zo šupiek, stopiek a semiačok potrebujeme preto rozdrviť. Nutribullet s motorom 600 W a s cyklónovým pohonom pracuje s rýchlosťou 20.000 otáčok za minútu. Rozmixuje aj oriešky, semienka, stonky, šupky a ľad, čím jedlo mení na superpotraviny a výživu na supervýživu.

Mixér Nutribullet rozmixuje aj oriešky, semienka, stonky, šupky, čím sa do tela dostane kompletná mikrovýživa zo zeleniny a ovocia.
Mixér Nutribullet rozmixuje aj oriešky, semienka, stonky, šupky, čím sa do tela dostane kompletná mikrovýživa zo zeleniny a ovocia. Foto: Delimano, Pexels / D. Shevtsova

Pre ženy, matky, bolo obdobie epidémie extrémne náročné. Mnohé si nedokázali nájsť čas pre seba...

Keď je šťastná mama, je šťastná celá rodina. Ak je matka unavená, frustrovaná, bude reagovať podráždene na deti, aj na partnera. Sama som matkou už takmer dospelej dcéry. No aj keď bola Mia malá, vždy som vedela, že si zaslúžim čas sama pre seba. Dieťa je dar, je potrebné ho učiť a viesť. No tiež nechať samostatne žiť, nelipnúť na ňom, dokázať ho zveriť do opatery otcovi či starým rodičom... Nemyslieť si, že len pri mne môže byť v bezpečí. Na to sú predsa obaja rodičia. Slobodné mamičky to majú náročné. Práve ony však potrebujú oveľa viac ako len pár minút denne času pre seba. Dieťa sa predsa dokáže pol hodinu zahrať samé so sebou. Mali by sme ho učiť, že maminka má teraz svoj čas iba pre seba. Aj cvičiť sa dá s deťmi, hoci je to náročnejšie. Matka si to neužije na 100%, ale ide to.

RANNÉ RITUÁLY A TRADÍCIE Z RODINY

Kedy u vás vznikla láska k zdravému životnému štýlu a k pohybu?

Už ako dieťa som milovala pohyb. Pretancovala som sa celým detstvom vo folklórnom súbore. Keď som sa stala matkou, začala som korčuľovať a chodiť na dlhé prechádzky, kedy mi Mia spala v kočíku. Keď mala tri roky, pridala som aj posilňovňu. Kým som cvičila, prehrala sa v detskom kútiku. Zhruba tri roky sa venujem športu ako profesionálna inštruktorka. Mojím snom bolo mať svoju vlastnú posilňovňu. Nie len kvôli klientom, ale pre vlastnú slobodu, aby som si do nej mohla zájsť, kedykoľvek sa mi bude chcieť. Koronokríza veľa zmenila. Teraz žijem pre „moje dievčatá a zopár mužov“, ktorí so mnou cvičia. Moje telo je mojím pracovným nástrojom, preto sa oň starám po fyzickej stránke najlepšie ako viem. Aby dokonale fungovalo a motivovalo ostatných.

Každé ráno začína desaťminútovkou cvikov na brušnou a online jogou.
Každé ráno začína online jogou a desaťminútovkou cvikov na bruško. Foto: Archív D. Hô Chí

Aké zvyky ste si vypestovali v mladosti?

Od detstva mám jeden rovnaký. Skoré vstávanie. Nikdy som nevedela vyspávať. Aj keď som prišla z diskotéky nad ránom, najneskôr o 7:00 som už strašila. Keď vstanem skôr, mám vďaka tomu pocit dlhšieho dňa. Od detstva mám v sebe zakorenenú neposednosť a potrebu byť neustále aktívna.

K čomu vás viedla vaša rodina?

Snažili sa zo mňa vychovať v prvom rade dobrého človeka. O tom, na akú školu pôjdem, nechali rozhodnúť mňa. Dôverovali mi a dali mi priestor poučiť sa z vlastných chýb. Boli tu však vždy pre mňa. Rovnako sa snažím viesť svoju dcéru ja. Aby bola samostatná, aby sa aj popálila, poučila sa a za svoj život dokázala prevziať plnú zodpovednosť.

Váš otec pochádza z Vietnamu, mama je Slovenska. Aké vlastnosti ste po nich zdedili?  

Obidvaja moji rodičia sú veľmi pracovití. Milujú svoje rodiny a svojim blízkym by dali posledné. Boli spolu štyridsaťštyri rokov, z toho tridsaťsedem ako manželia (ocko nám nečakane odišiel v auguste minulý rok). Tieto vlastnosti som po nich zdedila aj ja. Neznášam dostávať darčeky, no pre druhých by som sa rozdala.

Najčastejšie mýty, s ktorými sa Diana pri cvičení stretáva

1. Ak sa dosť hýbem, môžem jesť čokoľvek. Toto je veľký klam. Nepoznáme presný pomer, koľko % úspechu tvorí strava a koľko cvičenie. Každý človek je jedinečný. Každému to inak spaľuje. Dôležité je  hýbať sa, aj dbať na vyváženú stravu. 

2. Schudnem tým, že nebudem jesť. Lož. Pri nedostatočnom príjme potravy si naše telo začne tvoriť zásoby na horšie časy. Strava má byť pravidelná (3 – 5x denne), vyvážená, poskytovať dostatok energie, vitamínov, minerálov.

3. Som začiatočník, nezvládnem to. Toto slovné spojenie vyslovene neznášam. Každý človek raz začínal. Ak sa budem báť začať s cvičením len preto, že som to ešte nerobil, nikdy v skutočnosti nezačnem. 

4. Ak chcem svaly, musím dvíhať ťažké váhy. Na svojich cvičeniach používam maximálne kilové jednoručné činky. Váha môjho tela mi úplne postačí a striedam rôzne typy tréningov. Klietky samé na sebe cítia, že potrebujú takýto mix cvičení, pretože im poskytuje rovnováhu.

Výhovorky alebo jeden dôvod, prečo chcete zmeniť svoje telo a život smerom k zdravšiemu?
Malé zmeny v podobe zdravšieho jedálnička a krátkeho cvičenia sa podľa Diany odrazia na našom tele, sebavedomí aj lepšej nálade. Foto: Archív D. Hô Chí

Ako vyzerá váš bežný deň? Čo vás dokáže naštartovať a vylepšiť náladu?

Moje dni sa podobajú ako vajce vajcu. Utorky sú najdlhšie. Budík mi zvoní 4:15. Každé ráno si odcvičím desaťminútovú sériu cvikov na bruško a zhruba o 5:00 vyrážam do štúdia. Ranná hodina začína o 6:00. O 6:50 už sedím v práci, vo vydavateľstve, kde pracujem ako ekonomická riaditeľka. Popoludní sa zastavím doma, vezmem veci a utekám opäť do štúdia. Pripravujem si večerné hodiny, prípadne sa snažím aspoň pol hodinu využiť sama pre seba. Prvú večernú hodinu začínam o 18:00, druhú o 19:30. Domov sa dostanem pred deviatou. Medzitým pripravujem online hodiny, fit recepty alebo obsah na svoj Instagram. Do postele sa dostanem po 23:00. Sú samozrejme chvíle, keď mám pocit, že sa mi nechce. Vtedy si pustím hudbu, tá ma vždy preberie. Potom už stačí len spustiť ON a vedieť, že na druhej strane mám dievčatá, ktoré si potrebujú zacvičiť.

Máte ranné a večerné rituály, ktoré vám pomáhajú zvládnuť náročný deň?

Ráno ma naštartuje cvičenie. Naša ranná joga je doslova životabudič. Preberie nie len telo, ale najmä hlavu, celý deň naberá potom celkom iný smer. Ak nemáte čas pridať sa ráno na tridsať – štyridsať minút na online cvičenie, stačí sa aspoň pár minút ponaťahovať, zacvičiť si napríklad pozdravy slnku. Zaplaví vás energia na celý deň. Večer som rada, že žijem. Niekedy stačí pár dychových cvičení na upokojenie a hneď sa lepšie zaspáva.

Wonder Core Slide Fit
Wonder Core Slide Fit Foto: Dormeo / Wellneo

Vlastné fitko s jedinou cvičebnou pomôckou

Malá, spratná, kompaktná fitness pomôcka vám v pohodlí domova pomôže vytvarovať všetky potrebné svalové partie. Wonder Core Slide Fit pracuje na báze patentovaného systému duálneho odporu, vďaka ktorému si môžete nastaviť intenzitu cvičenia. Ak ste začiatočník, tak na ľahkú úroveň. So Slide Fit môžete trénovať ruky a nohy, chrbát a ramená, telesné jadro, boky aj pás.

Ak sa chcete pustiť do cvičenia, no neviete, ktorá forma pohybu bude pre vás najlepšia, sami seba sa v prvom rade spýtaje: „Čo vás baví? Chcete cvičiť sami? Koľko času si denne viete vyčleniť? Bavilo by vás aj online cvičenie? A skúšajte,
Ak sa chcete pustiť do cvičenia, no neviete, ktorá forma pohybu bude pre vás najlepšia, sami seba sa v prvom rade spýtaje: „Čo vás baví? Chcete cvičiť sami? Koľko času si denne viete vyčleniť? Bavilo by vás aj online cvičenie? A skúšajte," radí Diana. Foto: Archív D. Hô Chí

SILA ZVYKU

Prečo sa človek nevie odhodlať k zmene jedálnička a začať športovať?

Najväčším nepriateľom je moja vlastná pohodlnosť a ja sám. A tiež moje okolie. Niekedy človek začne cvičiť, no pokiaľ nemá pevnú vôľu a počúva od ostatných výčitky, výsmech, necíti podporu, nechá sa znechutiť a prestane. Dôležité je dokázať nájsť aspoň jediný dôvod, prečo to chcem, prečo sa to dá. Stretávam sa s ľuďmi, ktorí majú zdravotné problémy a napriek tomu na sebe makajú. Samozrejme, v rámci svojich možností. Sú však vďační za to, že sa dokážu hýbať. Mojím heslom je: „Keď sa hýbem, viem, že žijem.“ Odkladanie seba samého na druhú koľaj sa nevypláca. Čo ak mi práve pohyb môže pomôcť, aby som sa vyhol nejakej chorobe?

Rýchlejšie výsledky cvičenia v zoštíhľujúcich legínach

Inovatívne materiály oblečenia na cvičenia prešli obrovským pokrokom. Elastické, ľahké a pohodlné nohavice Wellneo® Fit U sú ideálne, ak sa pri cvičení chcete ešte viac zapotiť. Sú vhodné na tvarovanie a posilňovanie zadočku a nôh. Môžete ich nosiť priamo na šport, alebo pri domácich prácach či pre relaxe. Elektrická stimulácia svalov pomáha zapojiť hĺbkové, intenzívne a úplne kontrakcie svalov. Naše telo totiž nedokáže rozpoznať, či kontrakcie svalu vznikajú elektrickou stimuláciou alebo prirodzeným cvičením. Viaceré štúdie potvrdili vplyv elektrickej stimulácie svalov na veľkosť svalov, spaľovanie tukov a zvyšovanie prietoku krvi v svaloch, ktoré napomáha rýchlejšiemu hojeniu. Inovatívny outfit na cvičenie môžete doplniť aj o tónovací pás Wellneo® Fit U, ktorý vďaka elektrickej stimulácii svalov pomáha formovať svalové partie aj na brušku.

Nohavice a tónovací pás na bruško Wellneo® Fit U pôsobia pomocou elektrickej stimulácie svalov na veľkosť svalov, spaľovanie tukov a zvyšovanie prietoku krvi v svaloch.
Nohavice a tónovací pás na bruško Wellneo® Fit U pôsobia pomocou elektrickej stimulácie svalov na veľkosť svalov, spaľovanie tukov a zvyšovanie prietoku krvi v svaloch. Foto: Dormeo / Wellneo

Začať radikálne alebo postupne?

Pokiaľ ste dlho nič nerobili, tak postupne. Položte si v prvom rade otázku: Čo vás baví? Tanec alebo niečo pomalšie? Chcete cvičiť sami? Koľko času si denne viete vyčleniť? Bavilo by vás aj online cvičenie? A skúšajte. Odporúčam otestovať viacero typov cvičení. Striedať ich s chôdzou, behom, nájsť niečo, pri čom budete pociťovať radosť. Dôležité je nevzdať to po prvom cvičení. Väčšinou sú potrebné aj 3 - 4 lekcie kým zistíte, či vás daný typ tréningu bude baviť alebo pre vás nebude.

CVIČENIE A SEBAVEDOMIE

Čo všetko sa zmení, ak sa odhodláme k zdravej strave a k pohybu?

Čo sa zmení, ak sa začnete cítiť vo svojom tele lepšie, zdravšie, príťažlivejšie? Zmení sa nie len vaše telo, ale aj myseľ a pohľad na svet. Vnímam, že ľudia, ktorí sa odhodlajú k zmene životného štýlu, sú zrazu sebavedomejší, usmievavejší, veselší. Mňa napríklad joga naučila s chladnejšou hlavou riešiť rôzne situácie, ktoré v živote nastanú. Naučila ma všetko predýchať, nereagovať prchko a potom ľutovať. Vycítiť, kedy si vlastnou reakciou nepomôžem a iba mrhám energiou niekde, kde to neocenia. Pohyb a zdravý život nás učí väčšej sebaláske. Pomáha nám  dávať sám seba na prvé miesto. Tak, ako sa budem vnímať ja, ma bude vnímať aj moje okolie.

„Kedysi som jedávala veľa sladkého. Postupne, ako som si začala strážiť svoj jedálniček, hľadala som zdravé alternatívy sladkostí.
„Kedysi som jedávala veľa sladkého. Postupne, ako som si začala strážiť svoj jedálniček, hľadala som zdravé alternatívy sladkostí." Foto: Archív D. Hô Chí

STRAVA A CVIČENIE 

Hovorí sa, že strava tvorí 80% úspechu. Bez toho, aby sme si prísne rátali kalórie, aké základné pravidlá by sme mali dodržiavať?

Pomer stravy a pohybu nie je u každého rovnaký. Každý človek je iný, jeden spaľuje kalórie rýchlejšie, druhý sa len pozrie na čokoládu a nalepí sa naň päť kíl navyše. Základom je v prvom rade pravidelne jesť. Zamerať sa na to, aby moja strava obsahovala všetky potrebné vitamíny, minerály a bola skutočne pestrá.

Vyprážajte zdravo

Tiež neviete z času na čas odolať vyprážanému rezňu, hranolkám, kuracím krídelkám, cibuľovým krúžkom, syru či krevetám? Obľúbené pokrmy si môžete pripraviť v zdravej podobe. Teplovzdušnej fritéze Deluxe Noir stačí pri vyprážaní o 95% menej oleja, jedlo si však udrží svoju chuť. V teplovzdušnej fritéze koluje horúci vzduch, vďaka čomu sa jedlo vypráža rovnomerne. Navyše, bez nepríjemného zápachu v kuchyni.

Aj vyprážanie môže byť zdravé. Pomocou teplovzdušnej fritézy nám stačí až o 95% menej oleja.
Aj vyprážanie môže byť zdravé. Pomocou teplovzdušnej fritézy nám stačí až o 95% menej oleja. Foto: Dormeo / Delimano 

Niektorí ľudia nevedia prísť jednoducho na chuť cvičeniu. Je možné, že len nenatrafili na správny druh? 

Hľadáme sa celý život, nie len v cvičení. V určitej fáze života môžeme milovať dlhé behy, v inej cvičenie v posilňovni na strojoch a nakoniec skončíme pri joge. Vždy je dobré vyskúšať viac druhov športov, individuálnych, kolektívnych, aj v skupine. V prvom rade však počúvajme svoje telo. Ono vie najlepšie, či potrebuje zrýchliť, vybiť energiu alebo naopak upokojiť a ponaťahovať. Sama počas týždňa striedam rôzne druhy a štýly cvičení. Tvorí ho kardio interval, silové cvičenia s vlastnou váhou, POUNDFIT, joga. Žena má vyzerať žensky. Nesnažím sa o budovanie veľkých svalov, skôr naopak. U žien by mali byť štíhle. Mojou srdcovku je ranná joga o 6:00. Pri cvičení je pre mňa dôležitá ženskosť a do tejto jogy ju viem preniesť naplno. Ráno si ňou rozhýbem stuhnuté svaly a mnoho mojich klientok si ju dáva počas celého nasledujúceho týždňa, ak nemáme ráno inú lekciu.

Foto: Pexels / D. Kovaleva, D. Shevtsova

Dianina FIT raňajková kaša

 • 1/3 hrnčeka jemných vločiek (môžu byť aj pohánkové)
 • trošku maku
 • 2/3 hrnčeka rastlinného mlieka
 • podľa chuti med, škorica, mak
 • rôzne oriešky, ovocie.

Vločky zmiešame s makom, zalejeme mliekom a povaríme do zhustnutia. Keď je kaša hustá,  pridáme med, škoricu, nadrobno nasekané orechy a dozdobíme ovocím. Je to jednoduchý recept na prípravu, zasýti a poskytne energiu na dopoludnie.

Máte osvedčené tipy, ktoré by ste odporučili každému?

V strave najmä pravidelnosť. A trochu pohybu každý deň. Ak viete, že vám neostane čas na tréning, skúste ísť aspoň pešo do obchodu alebo do práce.

Inšpiratívna rada, ktorú by ste dali každému, kto s cvičením ešte stále otáľa?

Začnite a všetko zažijete na vlastnom tele. Ak neviete ako, vyhľadajte odborníkov a nechajte sa viesť. Počúvajte ich rady, rešpektujte ich, myslite pozitívne. Nezameriavajte sa na ručičku na váhe. Skúste sa sústrediť na to, ako sa cítite po cvičení, ako sa vám chodí po schodoch, ako sa vám ľahšie zohýba, ako sa nezadýchate chôdzou do kopca či do schodov.

Článok bol pripravený v spolupráci s Dormeo / Wellneo. 

Už ste čítali?

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…