Štvrtina z testovaných na protilátky v Košiciach prekonala covid
TASR
TASR

Štvrtina z testovaných na protilátky v Košiciach prekonala covid

Na bezplatnom testovaní na prítomnosť protilátok voči vírusu SARS-CoV-2 sa v rámci klinickej štúdie Prevcoveast zúčastnilo 9463 ľudí.

Zľava prodekanka Lekárskej fakulty (LF) UPJŠ v Košiciach, prednostka Ústavu epidemiológie LF UPJŠ Monika Halánová a infektológ a prednosta Kliniky infektológie a cestovnej medicíny Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice Pavol Jarčuška. — Foto: TASR/František Iván

Košice 4. mája (TASR) – Na bezplatnom testovaní na prítomnosť protilátok voči vírusu SARS-CoV-2 sa v rámci klinickej štúdie Prevcoveast zúčastnilo 9463 ľudí, ktorí doposiaľ neboli očkovaní ani prvou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Protilátky zistili približne u štvrtiny z nich.

Testovať budú aj v domovoch sociálnych služieb. Na utorkovej tlačovej konferencii o tom informovali zástupcovia Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárila (LF UPJŠ) a vedenie mesta Košice.

Štvrtina Košičanov s protilátkami

„Zhruba 25 percent obyvateľov Košíc a blízkeho okolia malo po vyhodnotení týmito testami protilátky. Z nich zhruba 12 percent prekonalo ochorenie COVID-19 v dávnejšom období - pravdepodobne počas prvej vlny. Zvyšok mal vytvorené protilátky po prekonaní ochorenia počas druhej vlny pandémie,“ spresnila prednostka ústavu epidemiológie a prodekanka LF UPJŠ Monika Halánová.

U jedného percenta záujemcov našli protilátky triedy IgM, čo znamenalo, že sa u nich pravdepodobne aktuálne vyskytuje ochorenie COVID-19. Predpokladá, že kompletná správa z klinickej štúdie bude k dispozícii koncom leta. Dodala tiež, že niektorí záujemcovia sa prišli dať otestovať viackrát.

„Zostalo nám ešte vyše 500 testov, ktoré použijeme na zistenie prítomnosti protilátok u nezaočkovaných klientov domovov dôchodcov a zariadení sociálnych služieb v Košiciach a okolí,“ doplnila Halánová.

Zhodujú sa s predpokladom odborníkov

Podľa prednostu Kliniky infektológie a cestovnej medicíny Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura Košice a člena ústredného krízového štábu Pavla Jarčušku sa výsledky štúdiu zhodujú s predpokladom odborníkov, že zhruba 20 až 30 percent ľudí už prekonalo ochorenie COVID-19.

„Ak k tomu pripočítame zhruba 20 percent populácie na Slovensku, ktorá už je očkovaná aspoň jednou dávkou vakcíny proti COVID-19, tých 45 percent je relatívne priaznivé číslo. Pomôže nám aj v rozhodovaní o tom, koľkými dávkami vakcín budeme očkovať. Môžem povedať, že aj po postupnom uvoľňovaní opatrení sme na začiatku dobrého budovania kolektívnej imunity,“ povedal.

Dobrovoľné a zadarmo

Na protilátky sa záujemcovia mohli prísť dať dobrovoľne otestovať v závere apríla. Cieľom štúdie je pochopenie tvorby uvedených protilátok, zistenia kolektívnej imunity obyvateľov na východe Slovenska či zistenie skutočného výskytu ochorenia COVID-19 v Košiciach a ich okolí.

Primátor Jaroslav Polaček pripomenul, že naďalej je potrebná ostražitosť. Zároveň oznámil predĺženie prevádzky veľkokapacitného odberného miesta pre antigénové testovanie v budove magistrátu. Fungovať bude do konca tohto mesiaca vždy v piatok od 12.00 do 18.00 h a počas oboch víkendových dní medzi 9.00 až 17.00 h.

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z KOŠICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…