Otec mu zomrel, keď mal iba 6 rokov. Dnes bojuje o titul v UFC
Dominik Slafkovský
Dominik Slafkovský

Otec mu zomrel, keď mal iba 6 rokov. Dnes bojuje o titul v UFC

Jiří Procházka sa v posledných dňoch stal veľkou hviezdou bojových športov. Ako sa to podarilo tomu skromnému Čechovi?

Jiří Procházka — Foto: Twitter/UFC

PRAHA 4. apríla - Český bojovník Jiří Procházka v nedeľu zvíťazil nad svojím oponentom Dominickom Reyesom jednoznačným knockoutom. Skvelý výkon mu vyniesol bonus 100-tisíc dolárov a možnosť zabojovať o titul v poloťažkej váhe.

Jiří sa narodil v Brne, otec mu zomrel, keď mal 6 rokov. Ako dieťa hrával futbal a k bojovým športom sa dostal ako šestnásťročný. Najskôr začal trénovať thajský box Muay Thai a už v roku 2011 v ňom vyhral národný titul. Neskôr sa predstavil aj na profesionálnej scéne na českom MMA turnaji.

Odviedol tam bravúrny výkon a na spôsob, akým porazil svojho protivníka v hre o titul, spomínajú Česi dodnes. On sám hovorí, že išlo o jeho najťažší zápas. Kým podpísal zmluvu s UFC, dokázal vyhrať titul MMA aj v Japonsku.

Procházka má za sebou druhú výhru v poloťažkej váhe šampionátu zmiešaných bojových umení UFC. Najskôr vyhral súboj proti Volkanovi Oezdemirovi, ktorý dovtedy nepoznal, čo je to KO. Vďaka tomu sa mohol minulý víkend ako prvý Čech predstaviť v hlavnom zápase proti Dominickovi Reyesovi, ktorý víťazne ukončil už po desiatich minútach.

Zaujal aj osobnosti

Český bojovník zaujal svojim výkonom hneď niekoľko dôležitých osobností. Dana White, šéf najväčšej MMA organizácie UFC, zdieľal videoklip z najlepšieho momentu zápasu priamo na svojom Twitteri. Nie je to vôbec samozrejmosť, český zápasník poloťažkej váhy ho zrejme zaujal.

Podobný štýl ukončenia sa v minulosti podaril len dvom zápasníkom. Aj vďaka nemu si Procházka odniesol zo zápasu veľmi štedrý bonus. Pred zdanením tak zarobil 214 tisíc dolárov. „Asi si kúpim drahé auto,“ odpovedal žartovne a dodal: „Bijú sa vo mne dve osobnosti. Na jednej strane by som chcel usporiadať veľkú párty, na druhej strane by som chcel byť radšej sám niekde v lese, kde by som sa mohol lepšie pripravovať. To druhé ma vystihuje viac.“

Víťaz s veľkou pokorou

Na pocity zo súboja odpovedal nasledovne: „Pre mňa ide o zážitok z boja. S Dominickom išlo o čisto profesionálne porovnanie skúseností. Nebola tam žiadna zlá krv. To sa mi páči. Víťazstvo prijímam s obrovskou pokorou. Stále je čo zlepšovať. Najmä čo sa týka obrany.“

Momentálne sa nachádza v najvyššej špičke poloťažkej váhy. Jeho ďalší zápas bude pravdepodobne už o samotný titul. Poľský šampión ho už žartovne vyzýva na akýsi „slovanský“ zápas. Hovorí o súboji meča proti katane, keďže Procházka sa rád prezentuje ako samuraj. Svedčí o tom aj jeho netradičný účes.

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…