Dobré noviny
Osy bodajú len výnimočne. Konečne sa zistilo, načo sú pre ľudí dobré
Alexandra Valková
Alexandra Valková

Osy bodajú len výnimočne. Konečne sa zistilo, načo sú pre ľudí dobré

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: pixabay

Patríte aj vy k ľuďom, ktorí neznášajú osy? Pre planétu sú oveľa dôležitejšie, ako ste si mysleli.

BRATISLAVA 4. mája - Osy mnoho z nás považuje za nenávidený hmyz, v skutočnosti sú to ale nesmierne dôležití predátori škodcov, opeľovače rastlín a navyše, zdroj antibiotík budúcnosti. Ich úlohu teraz skúmal medzinárodný vedecký tím.

Autori štúdie sa zamerali na rozsiahlu skupinu hmyzu, ktorému sa ľudovo hovorí osy - pokúsili sa popísať, čo 33 tisíc druhov týchto zvierat prináša ekosystémom, teda aj ľudskej spoločnosti.

Ľudia prejavujú voči osám nenávisť

Ako píše portál ceskatelvize.cz, niektoré náznaky z rôznych častí sveta ukazujú, že osy sú odolnejšie ako ostatné druhy hmyzu; zatiaľ čo na väčšine planéty hmyzu v posledných dekádach výrazne ubúda, ôs sa to príliš netýka.

Možno aj preto, že je ich stále veľa a niektoré druhy (ako napríklad agresívne ázijské sršne) majú dokonca potenciál stať sa invazívnymi druhmi. Pre rad ľudí predstavujú hrozbu, pretože ich žihadlá môžu byť nielen bolestivé, ale dokonca smrtiace. Ľudia preto prejavujú voči osám nepriateľstvo a nenávisť.

Foto: unsplash.com

Mali by sme im dať šancu

„Ukázalo sa, že včely nám až tak nevadia, pretože vieme, čo nám dávajú a že sú pre nás užitočné,“ uviedla pre denník Guardian autorka štúdie, entomologička Seirian Sumnerová. „Zmapovali sme preto rôzne druhy ôs, podľa toho, aké sú ich ekosystémové služby. Zistili sme, že osy by mohli byť rovnako cenné ako včely - len keby sme im dali väčšiu šancu.“

Štúdia, ktorá vyšla v odbornom časopise Biological Reviews, analyzovala päť stoviek vedeckých správ o osách, ktoré majú žihadlá. Autori pracovali s tým, že existuje asi 100 tisíc známych druhov ôs. 70 tisíc z nich je parazitických a niektoré nemajú žiadne žihadlá. Používajú sa už dokonca v poľnohospodárstve na ničenie škodcov bez použitia insekticídov. „Existuje asi 22 tisíc druhov včiel. Osy sú predchodcovia včiel, takže včely sú vlastne osy, ktoré zabudli loviť,“ povedala Sumnerová.

Viac si môžete prečítať na ďalšej strane.

Časť 1 / 2

Už ste čítali?