Nebo - peklo, skákanie cez gumu, či škôlka. Pamätáte si ešte pravidlá?
Alexandra Valková
Alexandra Valková

Nebo - peklo, skákanie cez gumu, či škôlka. Pamätáte si ešte pravidlá?

Zaspomínajte si s nami na tie najlepšie, bezstarostné časy plné smiechu a pohybu.

Detské hry — Foto: YouTube Inšpirácia, Instagram @4kavky

BRATISLAVA 4. mája - V minulosti deťom stačilo pekné počasie, kamaráti a fantázia. Nepotrebovali mobily, tablety, počítače a televízor, vedeli sa zabaviť aj bez toho. Dokonca mali rodičia problém, dostať svoje deti domov na teplú večeru a neraz na ne kričali z okna. To boli časy, však?

My sme si trošku zaspomínali a vybavili sa nám hry, na ktoré máme skvelé spomienky, ktoré nám ešte stále dokážu vyčariť úsmev na tvári. Nezabúdajme na to, že v každom z nás je kus dieťaťa. takže si môžete zaspomínať a zahrať aj vy, dospelí. A uznajte, že byť na chvíľku slobodný a neriešiť, čo si kto myslí, nám sem-tam prospeje. Poďte si s nami zaspomínať a pokiaľ budete mať čas, vezmite svoje deti na dvor, záhradu, balkón či ulicu a ukážte im kus svojho detstva.

Skákanie cez gumu

Jednoduchá hra, ku ktorej nepotrebujete nič iné, ako troch hráčov, gumu na skákanie a dobrú pamäť. Dvaja hráči si natiahnú gumu na nohy a postavia sa oproti sebe. Tretí hráč skáče podľa pravidiel. Aby to nebola nuda, vymýšľali sme si rôzne triky a úrovne. Hra väčšinou začínala s gumou na členkoch, až kým sa guma nezvyšovala po lýtka, stehná, až po pás. Ak si nepamätáte všetky triky, pripomenieme vám ich.

Škôlka

Ďalšia hra, na ktorú nepotrebujete veľa pomôcok. Stačia vám kriedy a chodník. Túto skákaciu hru sme hrali na školských dvoroch a na uliciach sídlisk, na ktorých sme bývali. Nie je to hra, v ktorej by vynikal jeden z hráčov, princíp spočíva v skákaní a v odviazaní sa. Tejto hre veru neodolá ani dospelák, že neveríte? Presvedčí vás toto video, v ktorom ide o experiment, ktorý bol točený skrytou kamerou. Najprv veľa ľudí odoláva, no nakoniec sa ani dospelí neubránia pocitom voľnosti a zábavy, ktoré v nich práve táto hra vyvoláva.

Nebo, peklo

Papierová skladačka, ktorá nám skracovala nekonečné hodiny v škole. Je len a len na vás, aké farby a úlohy si vymyslíte, pamätajte, že fantázii sa medze nekladú. Vytvoriť takúto skladačku nie je nič zložité, no ak si to nepamätáte a chceli by ste si túto hru zahrať s vašimi deťmi, ponúkame vám rýchly video-návod.

Vidličky, lyžičky, nože,

Túto hru sme dokázali hrávať naozaj donekonečna. Princíp hry spočíva v tom, že jeden hráč stojí chrbtom skupine ostatných hráčov a rozpráva formulku: "Vidličky, lyžičky, nože". Počas rozprávania tejto formulky ostatní utekajú smerom k hráčovi, ktorý je k ostatným otočený chrbtom. Akonáhle formulka odznie, hráči musia nehybne stáť na svojich miestach, pretože pokiaľ sa posunú čo i len o milimeter, musia ísť naspäť na začiatok alebo sa posunúť o takú vzdialenosť, akú im rozkáže hlavný hráč. Hráč, ktorý sa ako prvý dotkne toho, kto rozpráva formulku vyhráva a v ďalšom kole stojí chrbtom ostatným a rozpráva tú známu formulku.

Schovávačka

Hra s pravdepodobne najjednoduchšími pravidlami. Môžu ju hrať minimálne dvaja hráči a princíp spočíva v tom, že sa jeden z nich otočí chrbtom tomu druhému a počíta, dajme tomu do desať. Za ten čas sa musí druhý hráč schovať najlepšie, ako vie. Ak ho ten, kto hľadá, nájde, vymenia si úlohy a hrajú odznova. Pamätáte si ešte, na akých miestach ste sa skrývali vy? Za stromom, za autom, v skrini, vo vani... Nezabúdajte na to, že treba deti upozorniť, aby sa skrývali na čo najbezpečnejších miestach, aby si neublížili.

 

 

 

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…